rozwińzwiń

Kościół świętego Rocha. Przepowieści

Okładka książki Kościół świętego Rocha. Przepowieści Krzysztof Rutkowski
Okładka książki Kościół świętego Rocha. Przepowieści
Krzysztof Rutkowski Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
250 str. 4 godz. 10 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
250
Czas czytania
4 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
83-07-02829-9
Tagi:
esej literatura przepowieść
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kronos 64 (1)/2023 Rymkiewicz Joanna Lichocka, Piotr Nowak, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Szymon Wróbel
Ocena 7,5
Kronos 64 (1)/... Joanna Lichocka, Pi...
Okładka książki Twórczość nr 10 / 2019 Dariusz Bitner, Kazimierz Brakoniecki, Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Andrzej Górny, Andrzej Kanclerz, Tadeusz Komendant, Artur Daniel Liskowacki, Michał Paweł Markowski, Zbigniew Mikołejko, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jan Sochoń, Grzegorz Strumyk, Leszek Szaruga, Danuta Ulicka, Henryk Waniek, Szymon Wróbel
Ocena 5,0
Twórczość nr 1... Dariusz Bitner, Kaz...
Okładka książki Twórczość nr 9 / 2018 Jakub Beczek, Leszek Bugajski, Mirosław Dzień, Janusz Koryl, Ewa Olejarz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Alfred Marek Wierzbicki
Ocena 7,0
Twórczość nr 9... Jakub Beczek, Lesze...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1173
1149

Na półkach:

Zajmujące eseje historyczno-kulturowe wybitnego znawcy Francji, snute luźno wokół "Małej Polski" - tak nazwanej części dawnego Paryża, niegdyś miejsca peryferyjnego i dość szemranego - dziś esencji miasta, z kościołem Madeleine na czele.

Zwraca uwagę niezwykle ciekawy odprysk sprawy frankistów w rewolucyjnym Paryżu. Nigdy się już nie dowiemy za co tak naprawdę bliski Jakubowi Frankowi Mosze Dobruszka alias Junius Frey położył w 1794 r. głowę na szafocie (razem z Dantonem i Desmoulinem). I jakim to cudem przeżyła jego siostra – choć jako luksusowa kurtyzana (podsuwana przez brata jakobinom) miała na to większe szanse….

Blaskiem skrzy się tekst o zbrodniach w Małej Polsce opisywanych przez kompletnie dziś zapomnianego Eugeniusza Sue. A przecież gdy paryska gazeta drukowała w odcinkach jego przerażająco-fascynujące „Tajemnice Paryża”, jak pisze Autor, ”analfabeci oddawali ostatnie grosze alfabetom za głośną lekturę odcinka” (tabloidy mogłyby dziś tego pozazdrościć „Journal des debats” – choć analfabetów dziś - przynajmniej pozornie - nie ma..).

Kolejny esej, m.in. o zgonie Chopinie: „Biedny chłopiec umarł udręczony przez księży, którzy kazali mu siłą całować relikwie przez sześć godzin z rzędu aż do ostatniego tchnienia – w otoczeniu mnóstwa ludzi znajomych i nieznajomych, którzy przychodzili szlochać u jego wezgłowia (…) Wszystkie wielkie damy paryskie uważały za swój obowiązek zemdleć w jego pokoju, gdzie również tłoczyli się rysownicy szkicujący w pośpiechu, jeden dagerotypista chciał przysunąć łóżko do okna, by słońce padało na umierającego” – brzmi cytat pamiętnikarski.

I jeszcze pytanie o tajemnicę białej, wełnianej skarpety znalezionej podczas ekshumacji Słowackiego w 1927 na Pere Lachaise, przed wyruszeniem w drogę na Wawel (wskutek wilgoci w ziemi zachowała się tylko czaszka i dwa kawałki kości).

Nota bene, gdy w 1890 r. r. odbywała się ekshumacja Mickiewicza (a wyprzedził on wielkiego rywala także w drodze do polskiego Panteonu),paryskie „Le Figaro” pisało: "Car pozwolił na przewiezienie zwłok polskiego poety Adama Miskiewisa na Wawel pod Warszawą"....

Zajmujące eseje historyczno-kulturowe wybitnego znawcy Francji, snute luźno wokół "Małej Polski" - tak nazwanej części dawnego Paryża, niegdyś miejsca peryferyjnego i dość szemranego - dziś esencji miasta, z kościołem Madeleine na czele.

Zwraca uwagę niezwykle ciekawy odprysk sprawy frankistów w rewolucyjnym Paryżu. Nigdy się już nie dowiemy za co tak naprawdę bliski...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    4
  • Esej
    2
  • C_PosiadamDoPrzecz
    1
  • AA_Remanent
    1
  • Publicystyka/eseistyka/humanistyka
    1
  • Literatura polska (1800-1990)
    1
  • 04_losowanie2023_2Mix
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kościół świętego Rocha. Przepowieści


Podobne książki

Przeczytaj także