Doskonała próżnia. Wielkość urojona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-01487-9
corrum

Kolejny utwór Stanisława Lema, kultowego już przedstawiciela prozy fantastyczno naukowej. W swoich utworach podejmuje zagadnienia humanistyczne, biologiczne i konsekwencje postępu technologicznego.
Oferowane tutaj dwa opowiadania są typowym przedstawicielem tego nurtu.

utracjusz | 2014-09-20

Ależ ktoś tu się popisuje swoją erudycją! Byłoby to wręcz nieprzyzwoite, gdyby tylko nie było takie dobre.
Lem wrzuca do tygla różne gałęzie nauki i warzy gulasz oszałamiający swą teoretyczną śmiałością. Kpi przy tym z naukowców, czytelnika, i na końcu z samego siebie, a jeśli biednemu czytelnikowi uda się akurat jakąś kpinę zrozumieć, grozi mu tak zwany udław.
Nie polecam miłośnikom tandetnych pierdopędów.

Ulotne | 2015-07-03
Na półkach: Fabularne, Posiadam, Przeczytane

Treść zamknięta w formie pozornie ją wykluczającej, a faktycznie pozwalającej na skompresowanie myśli. Prawdziwie doskonałą próżnią pozostaje urojona wielkość komputera, który swoim nad-rozumowaniem wyprzedza człowieka, a którego to domysły Lem stara się uchwycić, ale jako takiego, przecież, nie może. Książka bogata w rozważania powątpiewające w ludzkie poznanie, nawet wskazująca na jego kres, który jako filozoficzna konstrukcja wykracza poza możliwość precyzyjnego i rzeczywistego umiejscowienia.

Ciekawe założenie dotyczące ewolucji, ale czy ta jej niby degradująca droga tak naprawdę nie łączy w niesamowite konstrukcje komórek pojedynczych - doskonalszych w tej teorii? I czy nie rozszerza przy tym rozmytej granicy poznania?

Literatura wybitna, asumpt do myślenia i ciekawa forma. Jeżeli przeintelektualizowanie wymaga nowego synonimu, to proponuję: Lem.

Kuba | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

„Doskonała próżnia”

Kiedy pierwszy raz otworzyłem „Doskonałą próżnię” i spojrzałem na spis treści byłem zdziwiony. Niewyobrażalnie zdziwiony. Widząc rozdziały opisane jako „imię i nazwisko: tytuł” pomyślałem że kupiłem tak naprawdę nie książkę autorstwa Mistrza, ale jakiś zbiór recenzji albo opowiadań. Po zasięgnięciu wiedzy w Internetach zrozumiałem swój błąd i pojąłem, że to będzie coś niemożliwie ciekawego. I rzeczywiście było.
Lem stawia hipotezy, buduje wielopoziomowe metafory i porównuje ze sobą coś pozornie nieporównywalnego. W formie recenzji nieistniejących książek napisanych przez nieistniejących autorów (!) przekazuje myśli dotyczące rozwoju techniki, ludzkiego bytu, kultury i istnienia ciała stwórczego. Pisze język zawiłym, pełnym specyficznego słownictwa i wtrętów z łaciny. Ale pisze tak, że czytelnika poraża. Wchłania. Wciąga. Ot tak. Po prostu.
Nie jestem w stanie określić dlaczego jestem tak zachwycony, bo po trzydziestu minutach czytania „Doskonałej próżni” byłem...

Izabela | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Jest to zbiór krytyk literackich napisanych do nieistniejących książek.

Cirmus | 2011-06-24
Na półkach: Przeczytane, LEM
Przeczytana: 24 lipca 2011

Lem. Kawałki aczkolwiek pasjonujące.

Tomasz | 2016-11-14
padalec | 2016-10-30