The Journals of Sylvia Plath

0-385-49391-6
dziennik
angielski
Oceansoul

Sylvia Plath began keeping a diary as a child. By the time she was at Smith College, when this book begins, she had settled into a nearly daily routine with her journal, which was also a sourcebook for her writing. Plath once called her journal her "Sargasso", her repository of imagination, "a litany of dreams, directives and imperatives", and in fact these pages contain the germs of most of her work. Plath's ambitions as a writer were urgent and ultimately all-consuming, requiring of her a heat, a fantastic chaos, even a violence that burned straight through her. The intensity of this struggle is rendered in her journal with an unsparing clarity, revealing both the frequent desperation of her situation and the bravery with which she faced down her demons. Written in electrifying prose, the journals provide unique insight, and are essential reading for all those who have been moved and fascinated by Plath's life and work.

źródło opisu: nota wydawcy

Magdalena | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle szczere zapiski ukazują dramat młodej kobiety, która pragnęła pisać. Ujawniają duży talent narracyjny i jednocześnie nieumiejętność tworzenia fabuły. Sylvia, od wczesnej młodości borykająca się z chorobą psychiczną, znakomicie i zajmująco opowiada o swoim życiu, ale równocześnie jej wiersze i opowiadania są systematycznie odrzucane przez wydawnictwa i prasę. Chwile prawdziwego szczęścia u boku ukochanego i podziwianego mężczyzny nie są w stanie wypełnić pustki z powodu niezaspokojonych ambicji. Narodziny dzieci, narastająca zazdrość o niewiernego męża i w końcu jego odejście przyspieszają proces autodestrukcji.
Sylvia pisała "Dzienniki" niemal do ostatniego dnia swojego krótkiego życia. Wątpię by chciała je wydać ale między innymi dzięki nim stała się sławna. Tylko nie wiem czy myślała o sławie czy po prostu bardzo chciała pisać?

Jakby mnie ktoś wybebeszył i wyłuskał wszystko co najsekretniejsze, najgłębiej we mnie schowane... i wylały się z mojego mózgu ciecze nienazwanych myśli... jakbym czytała, siebie i wszystko czego nigdy nie napisałam...

Ten dziennik jest niczym innym jak pomnikiem Sylvii Plath, prawdziwym, wzruszającym, szokującym i niezmiernie intymnym. Czytają pierwsze strony tego obszernego dziennika, odniosłam wrażenie, że łamie pewne granice prywatności pisarki, poprzez bezczelne wkraczanie do jej świata i jego najskrytszych tajemnic.
Wrażliwość, geniusz kobiecego umysłu, zmysł obserwacji oraz słuchania, liczne talenty, choroby, próby samobójcze. Przerost inteligencji nad możliwościami, bo w końcu była tylko człowiekiem - to jedyne co ciśnie mi się na usta.

Monika | 2010-07-03
Przeczytana: 2005 rok

zionące nieprzeciętną wrażliwością.

lotosu_kwiat | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

W sam raz do powolnego czytania i niespiesznego delektowania się coraz bliższym poznawaniem niezwykłej Sylvii Plath. Osobliwa to możliwość obcowanie z tak osobistą książką, a forma dzienników, które zanim ukazały się w druku stanowiły prywatne zapisy autorki stanowią ponadczasową wartość, która właściwie nie powinna podlegać ocenie. Na kolejnych stronach znalazła dziesiątki (jeśli nie setki) inspirujących cytatów, a autorka wydawała mi się coraz bliższa, choć nie mniej intrygująca, z pewnością mająca niejedną nieodkrytą myśl, gdyż nawet tak dużej objętości dzienniki nie byłyby w stanie odkryć jej wszystkich tajemnic. Książka intrygująca i skłaniająca do refleksji, ogromnie cieszy mnie, że dzienniki nie przepadły ujrzały światło dzienne.

Małgorzata Warda | 2010-11-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

"Dzienniki" stanowią opowieść odartą z kłamstwa i wstrząsającą tak bardzo, że może ona budzić strach. Stanowią twardy i krytyczny obraz nie tylko samej poetki, ale też czasów i powojennego społeczeństwa lat 50. i 60. XX w.

Sylvia od dziecka chciała być pisarką, mając zaledwie dwanaście lat, zaczęła pisać dziennik, który prowadziła aż do swojej śmierci. Pisanie traktowała bardzo poważnie. W listach do matki tłumaczyła, że musi pisać, nawet gdyby niczego nie miała opublikować, ponieważ w ten sposób nadaje ład płynnej egzystencji.

Książka, która dzisiaj trafia w ręce czytelników ogrodzona sztywną oprawą i ułożona chronologicznie, tak naprawdę powstawała przez całe życie Sylvii. Pisana była wszędzie i na wszystkim: na papeterii hotelowej, na chusteczkach higienicznych, w zeszytach, na kartkach do maszyny. Wszystko, co można powiedzieć o życiu poetki, znajduje się właśnie tutaj. Nie jest to lektura łatwa. Nie należy oczekiwać po niej zaskakujących zwrotów akcji, pochłaniającego...

hydriola | 2012-12-27

każdy zapis jaki S. P. czyni w swym Dzienniku jest właściwie skończoną historią, kompletnym esejem, małym światem...a później, gdy złoży się je w harmonijną, chronologiczną całość powstaje monumentalne dzieło- szczegółowy opis Życia, opis Człowieka.

i jeszcze jedna refleksja- czytając Dzienniki S. P. otrzymujemy dowód na to, że Pisarz nie bierze się z niczego, że to, co my otrzymujemy jako "produkt końcowy"- dzieło- powieść, wiersz itd jest poprzedzone latami analiz, prób, pytań, poszukiwań, że, owszem- talent jest pierwiastkiem niezbędnym, ale nie wydaje owoców bez ciężkiej, systematycznej pracy, dbałości, studiów, zgłębiania tajemnic, zarywania nocy i dni; zatracania siebie i bliskich.

Dzienniki są bardzo ciekawą i różnorodną lekturą. Oprócz nich możemy w nich znaleźć ciekawe zdjęcia Sylvii oraz jej rysunki. Każdy etap dzienników ma nieco inną wymowę,bo i Sylvia się zmieniała, dojrzewała.Najciekawiej opisała swoje podróże, pobyt w Hiszpanii oraz późniejsze życie z Hughesem. Wspomnienia napisane są bardzo dobrym stylem, który czyta się z przyjemnością. Wedłgu mnie,to jej najlepsze dzieło po poezji jej autorstwa. W dziennikach czuć spontaniczność Plath, której czasem brakuje na przykład w opowiadaniach.
Polecam fanom dobrej literatury.

Katarzyna Wójcik | 2011-03-09

Szukam wciąż i wciąż... U mnie nigdzie nie jest dostępna. W pobliskich miastach również - chciałabym mieć na własność. Jeśli ktoś ma, a chciałby odsprzedać, bądź wie, gdzie się znajduje i można ją kupić w rozsądnej cenie, to proszę o kontakt.

Mansfield | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Wstrząsające, mając na uwadze, że katastrofa nadejdzie i jest nieodwracalna. A przy tym bardzo pobudzające umysłowo, plastyczne opisy zarówno aury na zewnątrz jak i w środku samej Sylvii.