Rabarbar

Tłumaczenie: Czesława i Mirosłwa Żuławscy
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
La Rhubarbe

Debiutancka powieść francuskiego pisarza René-Victora Pilhesa. Wykorzystując stylistykę romansu rycerskiego autor opowiada groteskową historię chłopaka, próbującego wyjaśnić zagadkę swojego pochodzenia. Powieść jest przy tym ostrą satyrą społeczną na czasy bliskie autorowi.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/index.php?cPath=22_29&lit=P

Gapcio | 2013-02-11

Przytoczony powyżej opis powieści jest bardzo trafny. Urban Gorenfan, bękart i osobnik przeciętny, pod wpływem listu od tajemniczej persony wyprawia się na poszukiwania swoich korzeni, szybko dokonując kolejnych odkryć. Rzecz ma postać powieści przygodowej, choć spora część tych przygód dzieje się w umyśle bohatera. Ów obsesyjnie powraca do kilku niezachwianych filarów swojego żywota, wśród których najsilniejszym jest babka ze strony matki. Zabieg powtarzania dobrze znanych już czytelnikowi faktów i szczegółów przywodzi mi na myśl "Palacza zwłok" Fuksa; "Rabarbar" czyta się jednak znacznie bardziej wartko, nawet jeśli ostatecznie nie jest tak wstrząsający. Mnie samego bardziej urzekł obraz psychiki jednostki niż odwzorowanie przebrzmiewających już stosunków społecznych; dogłębne studium obydwu zagadnień gwarantuje jednak, że niemal każdy powinien odnaleźć w tej powieści coś interesującego. Polecam.

karla_6 | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Dobra książka. Narracja bardzo przyjemna, chociaż bohater czasem nieco "odpływa" w swojej opowieści. To jednak chyba nie jest wada książki, a raczej podkreślenie tego bardzo naturalnego sposobu narracji pierwszoosobowej. Historia bardzo ciekawa, nie można się doczekać jej rozwiązania... i tu pojawia się rozczarowanie - zakończenie wybitnie nie powala na kolana.

Katsu | 2016-03-27
Nao | 2015-04-18