Bazyliszek

Wydawnictwo: Czytelnik
L'Imprécateur
satyra
oliwa

Wątek oparty jest na schemacie powieści sensacyjnej. Akcja toczy się we francuskiej filii wielkiej, ponadnarodowej, amerykańskiej korporacji w Paryżu. Nastąpiła tam seria tajemniczych zdarzeń, które nadszarpnęły autorytet kierownictwa, poprzez wykreowanie nieszablonowych sytuacji, mających wpływ na rozpad łańcucha zarządzania. Ceremonia pogrzebowa w holu firmy, zebrania robocze w przebraniach, listy do załogi z pozornie błahymi informacjami, dotyczącymi podstaw ekonomii i inne podobne wydarzenia powodują, że nasila się w firmie niecodzienna, groteskowa atmosfera. Autor nadaje tym wizjom charakter satyry, za pomocą której protestuje przeciwko zamianie świata w jedno wielkie przedsiębiorstwo, zarządzane metodami naukowymi.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazyliszek_(powie%C5%9B%C4%87)

źródło okładki: zdjęcie autorskie