Als wie ein Rauch im Wind

Powieść "Jak na wietrze dym" (1979) stanowi jak gdyby syntezę analiz dokonywanych przez autora we wcześniejszych utworach. Jest to mroczna opowieść o rozpadzie osobowości, dokonującym się stopniowo i niepostrzeżenie pod wpływem presji zewnętrznych o różnorodnym charakterze: uwarunkowań społecznych, narzucanych jednostce modeli zachowań i ról, niepowodzeń osobistych, ciągłych przymusów, które kumulując się w pewnej chwili powodują odmowę dalszego życia.

źródło opisu: okładka

somnambulik | 2013-08-03
Przeczytana: 30 lipca 2013

Niestety, pomimo zgrabnego i dość emocjonalnego stylu (być może kwestia tłumaczenia) nie udało mi się dotrzeć nawet do połowy książki. Problemy głównego bohatera były tak przyziemne i powszechne, że nawet na chwilę nie potrafiłem przejąć się jego losem. Poza tym forma, w której narrator zwraca się do bohatera, opisując w ten sposób jego uczucia, nie za bardzo do mnie przemawia.

sowidyl | 2016-10-23
koszałekopałek | 2016-10-05