Droga powrotna

Wydawnictwo: Rebis
Der Weg Zurück
jagarkar

Inne wydania

Wielka Wojna nareszcie się skończyła. Ernst i ci, którzy razem z nim przetrwali wojenną zawieruchę, zastanawiają się, co ich czeka. Miasto, które opuścili jako pełni zapału młodzieńcy, wydaje się chłodniejsze, ich domy mniejsze, a powody, dla których ich kamraci musieli umrzeć, z dnia na dzień coraz mniej zasadne. Powrót jest trudniejszy, niż mogli to sobie wyobrazić. Brak im jedzenia, wokół...

Powrót jest trudniejszy, niż mogli to sobie wyobrazić. Brak im jedzenia, wokół nich zamieszki, a ich serca złamane – Ernst przeżywa kryzys, wychodzi z niego jednak wewnętrznie bogatszy.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Roman Dłużniewski | 2016-12-16

Powrót niemieckich żołnierzy z frontów I Wojny Światowej.
Czy świat jest taki, jaki był ? Czy oni w ogóle z tej wojny wrócili ? Tylko Remarque tak potrafił pisać.

Meszuge | 2014-01-11
Przeczytana: 14 października 2007

I znów wojna – jak to często bywa u Ramarque’a, i znów Niemcy, którzy okazują się nie tacy znowu źli. A przynajmniej nie ci, zwykli żołnierze z okopów, bo wojnę oczywiście wywołali jacyś inni Niemcy. Brzmi to nieco złośliwie, ale paradoksalnie – jest prawdziwe. Ci, którzy wywołują wojny, nigdy nie giną w okopach. Tyle, że dotyczy to także innych nacji, nie tylko Niemców.

Czy „Droga powrotna” jest, jak chce reklama, kontynuacją „Na zachodzie bez zmian”? No cóż… Reklama ma swoje prawa, a literatura swoje. „Droga powrotna” może być kontynuacją kilku rożnych książek Ramarque’a, ale można zaryzykować stwierdzenie, że jest też wstępem na przykład do książki „Czarny obelisk”.

Czasem, owiewany smutkiem i beznadzieją jego powojennych opowieści (bez względu na to, o której wojnie akurat czytam), zastanawiam się, jak pisałby Remarque, gdyby Niemcy wygrali którąś z wojen światowych? Ale to tylko spekulacje.

Kończy się wojna (pierwsza światowa) i w tym właśnie momencie kończy się też...

StaszekPorazka | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Inne

Nawet człowiek, który nigdy wojny nie doświadczył, instynktownie czuje, że wojna musi być piekłem. Śmierć, krew, odbierające rozum przerażenie, straszliwe rany, gangrena, powolne konanie w męczarniach - to obrazy, które wszyscy doskonale znamy z wielu filmów, wspomnień czy opowiadań. I nie ma znaczenia, jakiej wojny one dotyczą, bo ludzkie cierpienie jest uniwersalną cechą każdego konfliktu zbrojnego. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jak wielkie spustoszenie wojna czyni w ludziach, którym udało się ją przetrwać. O tym właśnie jest "Droga powrotna". Remarque brutalnie udowodnił, że z wojny tak naprawdę wrócić się nie da.

JasiekN | 2012-11-16
Przeczytana: 2012 rok

W zasadzie: 'Na zachodzie bez zmian' byłoby mniej kompletne bez tej pozycji. Nie na taką skalę- ale pewne utarte szablony zachowań ludzi, którym rozluźniają się mocne więzy wspólnych przeżyć- można odnaleźć w większości mniej dramatycznych sytuacji, które tutaj zupełnie nie obezwładniają patosem. Po wtóre- bardzo ciekawe studium podłoża, na którym tutaj kiełkuje faszyzm. Jest w tym pewna analogia do motoryki planów snutych w obozie koncentracyjnym u kresu wyzwolenia z: 'Iskry życia'. To dobrze, że takie książki napisał Niemiec. Nam, Polakom- jeszcze brak takich Pisarzy...

Marija | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Polecam
Przeczytana: styczeń 2016

Kolejna wyjątkowa książka tego autora. Dalsze losy wcześniej poznanych bohaterów I wojny światowej, zdziesiątkowanych, powracających do "domów" . Jak smutna rzeczywistość ich zastaje, jak dalece są oderwani od rzeczywistości i realiów zwykłego obywatela (ojca, matki, siostry) nie żołnierza. Smutna historia...., to mało powiedziane. To relacja dramatów i traum powojennego czasu - głównie tych młodych chłopców, powołanych na front w imię ojczyzny. I co ta ojczyzna potem im dała........., by cokolwiek zadośćuczynić...................... Szczerze polecam.

Tośka | 2015-08-19

Spojrzenie na dramat ludzi dotkniętych wojną. Ludzi, których przywykliśmy uważać za winnych tej wojny. Książka opowiada o trudnym powrocie do "normalnego" życia młodych Niemców. Akcja toczy się po zakończeniu I wojny światowej.Ból, rozczarowanie i kryzys ekonomiczny i światopoglądowy. Remarque jak zawsze świetny nie daje łatwych rozwiązań i oczywistych odpowiedzi.

tomsn | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Rozwijany jasno i przejrzyście motyw ocalenia z katastrofy. Pewna odpowiedź na rozwój radykalnych ruchów w latach międzywojennych w Niemczech. Plus wiele znakomitych i ujętych w punkt cytatów, chociażby ten, o niemożności porozumienia się starszych z młodzieżą. Zdecydowanie godne polecenia dla miłośników prozy.

Ala | 2016-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2016

Jestem zauroczona od lat sposobem pisania tego autora . Jego mądrością , prostotą i delikatnością . Ma to coś .

dervorin | 2014-03-04

Remarque pokazuje jak potrafił odwdzięczyć się za wiele lat okrutnej walki niemiecki aparat państwowy

Michał Weręgowski | 2015-12-28
Przeczytana: lipiec 2015

Obowiązkowa pozycja po lekturze "Na Zachodzie bez zmian"