Jan-Philipp Sendker

- Pisze książki: literatura piękna
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 1960 (data przybliżona)
Dziennikarz „Sterna”, wieloletni korespondent w USA i w Azji, miał duże oczekiwania, kiedy jego debiutancka powieść Sztuka słyszenia bicia serca została opublikowana w Niemczech w 2002 roku. „Marzę, że sprzeda się 60 000 twardej oprawy w dwa tygodnie” – żartował. Sprzedało się… 6000. Książka nie miała reklamy ani recenzji. Ale stał się cud: ludzie zaczęli ją kupować. Zakochiwali się w niej i opowiadali innym. Księgarze rekomendowali ją swoim czytelnikom. To jedna z nielicznych książek, jakie mogę polecić każdemu klientowi i każdej klientce bez względu na ich wiek i upodobania literackie – mówili.
W ciągu pierwszego roku trzykrotnie ją wznawiano. Zaczęły ją zauważać wielkie sieci księgarskie – bo czytelnicy wciąż o nią pytali. Wkrótce twarda oprawa osiągnęła 150 000 egzemplarzy, a miękka ponad 400 000. Dziś już w samych Niemczech przekracza 1 000 000 egzemplarzy.
Dziesięć lat później Sztuka słyszenia bicia serca to międzynarodowy bestseller. Została kupiona - co bardzo rzadkie dla niemieckiej literatury - przez prestiżowe wydawnictwa w 14 krajach. W lutym 2012 roku została uznana przez Amazon za jedną z najlepszych powieści – jako jedyna wśród prozy obcej! Oprah Winfrey polecała ją jako jedną z najlepszych powieści lata 2012.
Dziś Jan-Philipp Sendker, wielbiciel Murakamiego, Yu Hua, Isabel Allende i Marqueza, jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich. Wydał też trylogię (Chinese Trilogy).
- 816 przeczytało książki autora
- 947 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
...są rany, których czas nie uleczy, ale może je zmniejszyć do tego stopnia, że życie znowu staje się możliwe
...są rany, których czas nie uleczy, ale może je zmniejszyć do tego stopnia, że życie znowu staje się możliwe
To miłość sprawia, że jesteśmy piękni.
To miłość sprawia, że jesteśmy piękni.
Istota rzeczy jest niewidoczna dla oczu. [...] Nasze organy zmysłów bardzo lubią nas zwodzić, a oczy są najbardziej zwodnicze ze wszystkich. Kuszą nas, byśmy zanadto na nich polegali. Jesteśmy przekonani, że widzimy otaczający nas świat, a przecież dostrzegamy zaledwie jego powierzchnię. Musimy nauczyć się odkrywać prawdziwą naturę rzeczy, ich istotę, a oczy raczej w tym przeszkadzają, niż pomagają. Rozpraszają nas. Chętnie poddajemy się olśnieniu. Człowiek, który zanadto polega na oczach, zaniedbuje inne zmysły, i mam na myśli więcej niż słuch czy węch. Mówię o organie wewnątrz nas, dla którego nie mamy nazwy. Nazwijmy go kompasem serca.
Istota rzeczy jest niewidoczna dla oczu. [...] Nasze organy zmysłów bardzo lubią nas zwodzić, a oczy są najbardziej zwodnicze ze wszystkich....
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE