Mit wiecznego powrotu

Tłumaczenie: Krzysztof Kocjan
Wydawnictwo: KR
zapach_traw

Ta znana i często cytowana praca Eliadego obejmuje analizę pewnych aspektów archaicznej ontologii, a ściślej - koncepcji bytu i rzeczywistości, jakie można odczytać z zachowania człowieka należącego do społeczeństw przednowożytnych. Eliade odnajduje je w fakcie powtarzania, rozumianego jako powtarzanie czynności pierwotnych, jakie legły u podstaw rzeczywistości jako takiej.

źródło opisu: własne

źródło okładki: fotografia własna

Elevander | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Fragmenty "Mitu wiecznego powrotu" znałem już z wyboru tekstów Eliadego pod tytułem "Sacrum, mit, historia", a ogólny zarys głównej teorii z prac na temat historii historiografii, które zwykle się do koncepcji rumuńskiego badacza odnoszą. Z pewnością warto było się jednak zapoznać z całością tej ważnej publikacji. Eliade zajmuje się w niej postrzeganiem historii przez społeczeństwa archaiczne w kategoriach cyklicznych owego "wiecznego powrotu". Jak zawsze w pracach komparatystycznych obejmujących zasięgiem ludy ze wszystkich stron świata, zadziwia mnie ogromna liczba podobieństw w wierzeniach i poglądach powstałych w tak różnych środowiskach geograficznych. Poza tym ważne są uwagi Autor o przełamywaniu tego cyklicznego spojrzenia na upływ czasu i o tym, dlaczego niektóre ludy od niego odeszły.

Przypkowski | 2017-06-04
Monika | 2017-02-06