mitologia, Arabia
religia
Iselor

Mity i kulty w przedmuzułmańskiej Arabii; Arabowie w okresie przedmuzułmańskim — Dżahilijja; Naczelne bóstwa staroarabskie: Hubal, Al-Uzza, Al-Lat, Manat; Pomniejsze bóstwa; Betyle; Demony; Idea jedynego Boga; W kręgu kultury arabsko-muzułmańskiej; Mity ludowe; Mity początku; Obraz mitycznego świata; Zakończenie księgi świata; Mitologia w literaturze arabsko-muzułmańskiej; Bóstwa staroarabskie i postacie mityczne

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Ciekawa pozycja objaśniająca po krotce powstanie i rozwój islamu, a także opisująca nieliczne zachowane tradycje i wierzenia przed islamskie. Pozycja warta przeczytania, raczej dla osób nie zaczynających zgłębianie tematu.
Minusem w tej publikacji są częste powtórzenia, ale nie jest to nazbyt uciążliwe więc można to przeboleć.
Myślę, że wiele z osób, które sięgną po tą książkę będzie zaskoczonych tyn jak fantazyjna ale i przez to momentami nie dostosowana do stanu
obecnej wiedzy nad światem jest religia muzułmańska.

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 12 czerwca 2012

W latach osiemdziesiątych Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe wydały serię Mitologie Świata. Do dzisiaj w mojej opinii jest to najlepsza seria o mitologiach. Książeczki są z łatwością (i za grosze) dostępne na serwisach aukcyjnych i w antykwariatach.
Mitologia Arabów Piwińskiego jest prawdopodobnie jedynym tego typu opracowaniem w Polsce. Ale bardzo dobrym. Po pierwsze – opisuje praktycznie nieznane mity i bóstwa arabskie z okresu przedmuzułmańskiego. Oczywiście dosyć skąpo, bowiem Arabowie niezbyt pozwalają kopać u siebie, Bliski Wschód jest w zasadzie słabiutko zbadany przez archeologów a dużo rzeczy, które mają związek z politeistyczną religią Arabów jest niszczonych. No ale coś jednak się zachowało. Po drugie książeczka opisuje islamskie wyobrażenia o zaświatach, Piekle, Niebie itp. Z całą pewnością są to rzeczy ciekawe, zwłaszcza dla lepszego zrozumienia kultury i religii islamu.

Lulu_Quest | 2015-03-02
Przeczytana: 2014 rok

Solidna literatura naukowa i źródło wiedzy. Doskonała do rozpoczęcia badań związanych z tematem.

bies | 2016-10-15
Ann Blacksmith | 2016-04-25