mitologia, Arabia
religia
Iselor

Mity i kulty w przedmuzułmańskiej Arabii; Arabowie w okresie przedmuzułmańskim — Dżahilijja; Naczelne bóstwa staroarabskie: Hubal, Al-Uzza, Al-Lat, Manat; Pomniejsze bóstwa; Betyle; Demony; Idea jedynego Boga; W kręgu kultury arabsko-muzułmańskiej; Mity ludowe; Mity początku; Obraz mitycznego świata; Zakończenie księgi świata; Mitologia w literaturze arabsko-muzułmańskiej; Bóstwa staroarabskie i postacie mityczne

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

apl | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Ciekawa i faktycznie unikalna pozycja standardowo z "dawnych" lat, gdy tego typu pozycje pojawiały się w Polsce. Z dużym zainteresowaniem zapoznałam się z mitologią, o której istnieniu w ogóle nie wiedziałam, w myśl zasady, że "arabowie wzięli się z pustyni, na której nic się nie dzieje i dziać nie mogło, dopero Mahomet coś dla nich wymyślił". Również historia Al-Kaby, świętego kamienia muzułmanów, była dla mnie mocno fascynująca. Całość - napisana przyjemnie, choć wiele kwestii powtarza się w tej pozycji dwa, trzy razy - nawet tymi sami słowami - może by zwiększyć objętość książki, może by lepiej utrwalić pewne frazy w pamięci ;) kto wie...

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 12 czerwca 2012

W latach osiemdziesiątych Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe wydały serię Mitologie Świata. Do dzisiaj w mojej opinii jest to najlepsza seria o mitologiach. Książeczki są z łatwością (i za grosze) dostępne na serwisach aukcyjnych i w antykwariatach.
Mitologia Arabów Piwińskiego jest prawdopodobnie jedynym tego typu opracowaniem w Polsce. Ale bardzo dobrym. Po pierwsze – opisuje praktycznie nieznane mity i bóstwa arabskie z okresu przedmuzułmańskiego. Oczywiście dosyć skąpo, bowiem Arabowie niezbyt pozwalają kopać u siebie, Bliski Wschód jest w zasadzie słabiutko zbadany przez archeologów a dużo rzeczy, które mają związek z politeistyczną religią Arabów jest niszczonych. No ale coś jednak się zachowało. Po drugie książeczka opisuje islamskie wyobrażenia o zaświatach, Piekle, Niebie itp. Z całą pewnością są to rzeczy ciekawe, zwłaszcza dla lepszego zrozumienia kultury i religii islamu.

Wojsław | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Książka zasługuje na uwagę z racji tego, że jest to jedno z niewielu takich źródeł w języku polskim. Na początku książki poznajemy mniej więcej tło historyczne, a następnie przechodzimy do mitologii przedislamskiej. Niestety, po niej dużą część książki zajmują mity wchodzące już w skład kultury muzułmańskiej, często o powtarzających się kilkukrotnie wątkach, co samo w sobie jest mało ciekawe i chaotyczne, a przez to męczące. Zabrakło ich spójnego uporządkowania z wskazaniem na elementy pochodzące z kultury przedislamskiej, czemu dodatkowo mogłoby towarzyszyć ich okrojenie.

Ciekawa pozycja objaśniająca po krotce powstanie i rozwój islamu, a także opisująca nieliczne zachowane tradycje i wierzenia przed islamskie. Pozycja warta przeczytania, raczej dla osób nie zaczynających zgłębianie tematu.
Minusem w tej publikacji są częste powtórzenia, ale nie jest to nazbyt uciążliwe więc można to przeboleć.
Myślę, że wiele z osób, które sięgną po tą książkę będzie zaskoczonych tyn jak fantazyjna ale i przez to momentami nie dostosowana do stanu
obecnej wiedzy nad światem jest religia muzułmańska.

ems | 2017-10-29
Przeczytana: 26 października 2017

Kupiłem przypadkiem u bukinisty na ulicy.
Tytuł unikalny i choćby dlatego godny polecenia zwłaszcza tym którzy interesują się Bliskim Wschodem, islamem, lub historią religii.
Niestety autor powtarza tezy i wątki jak w szkolnym wypracowaniu (chyba żeby wydłużyć) i stąd niska ocena.

Lulu_Quest | 2015-03-02
Przeczytana: 2014 rok

Solidna literatura naukowa i źródło wiedzy. Doskonała do rozpoczęcia badań związanych z tematem.

Jubiliana | 2018-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Mitologia