Mitologia, Aztekowie
religia
Wojtek

Mitologia Azteków stanowi pierwszą u nas próbę obszerniejszego, bardziej całościowego, choć oczywiście ujętego skrótowo z racji typu serii wydawniczej, omówienia skomplikowanego świata wierzeń Azteków. Celem książki nie jest jednak przedstawienie całokształtu religii i mitologii Azteków, lecz zaznajomienie czytelnika przede wszystkim ze źródłami i problemami wiążącymi się z badaniami systemu religijnego tego ludu, zwrócenie uwagi na drogi rozwoju jego religii, na wpływy, jakim podlegała i na rolę jaką odgrywała zarówno w życiu jednostki, jak i całej społeczności azteckiej. Dążeniem moim było również zachęcenie czytelnika do bliższego poznania bardzo interesującego, choć mało znanego świata myśli ludzi odległych w czasie i przestrzeni, którzy w stworzonej przez siebie wizji universum szukali rozwiązania tych samych zagadek bytu, jakie niepokoją także współczesnego człowieka., zadawali sobie podobne pytania dotyczące celu i sensu życia ludzkiego i snuli podobne rozważania nad wielką niewiadomą nieuchronnego końca i przemijania wszelkich żywych istot, spraw i rzeczy.

wositelec | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Całkiem ciekawe opracowanie dotyczące mitologii Azteków, uzupełnione mało znanymi faktami, do których należą np. wiara w jednego Boga - Stwórcę Nieba i "wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych" oraz wiara w Quetzalcoatla, Pierzastego Węża, który wykazuje pewne cechy wspólne z Jezusem Chrystusem. Quetzalcoatl miał ciekawe atrybuty, np. ptak kwezal (nasuwa się skojarzenie odnośnie Ducha Świętego w postaci gołębicy) i tarcza z symbolem krzyża. Oprócz tego spłonął na stosie, poświęcając się za grzechy ludzkości i wstąpił "na niebo" jako Gwiazda Poranna, czyli Wenus. Według innej wersji mitu, odpłynął daleko na wschód, skąd oczekiwano jego cudownego powrotu. Są to luźne skojarzenia, ale nie wyjaśniono dotąd ich pochodzenia.

Sama książka jest bardzo interesująca, choć kulturą Azteków interesuję się w mniejszym stopniu niż np. Słowian, Greków czy Rzymian.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 10 lutego 1979

To była pod koniec lat 70-tych najlepsza seria popularnonaukowa..

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 13 listopada 2011

Nie będę ukrywał, że w kwestii mitów czy ogólnie religii najbardziej interesuje mnie obszar Azji, Europy i trochę mniej Afryki. Ameryka i Australia zawsze traktowane były przeze mnie po macoszemu. Ot, tak wyszło, jakoś te rejony niezbyt mnie ciekawią, choć zdaje sobie sprawę, że są ludzie, którzy pasjonują się Aztekami, Inkami i innymi Olmekami. Dla nich to książeczka obowiązkowa. Dla mnie – tylko dodatkowa. Co prawda w Polsce pojawiła się jeszcze książka Po sąsiedzku z Aztekami Jana Trzeciakowskiego, ale nie miałem okazji czytać, co wynika z mojego niewielkiego zainteresowania tematem.

Freya | 2016-11-20
Na półkach: 2016, Przeczytane