Through a Glass, Darkly

Okładka książki Through a Glass, Darkly Donna Leon
Okładka książki Through a Glass, Darkly
Donna Leon Wydawnictwo: Arrow Cykl: Komisarz Brunetti (tom 15) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Brunetti (tom 15)
2009-02-26
2009-02-26
Wenecja zagadka zbrodnia

Nieco słabsza niż wcześniejsze tomy.

Nieco słabsza niż wcześniejsze tomy.

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Leon.Przez kilkadziesiąt pierwszych stron wiało totalna nudą, irytowały mnie włoskie słówka, które były wciskane na siłę, lecz później akcja nabiera tempa, przez co czytało się coraz lepiej, jednak bez szału.Ogólnie można powiedzieć, że jest ciekawy temat, pojawia się nieboszczyk, ale brakuje tego czegoś.Można przeczytać, ale nie spodziewajmy się fajerwerków.

Wiosna w Wenecji, a komisarz Brunetti, przy okazji poznawania tajemnic produkcji szkła z Murano, rozmyśla o bolączce współczesnego świata - zanieczyszczeniu środowiska.

Okropnie nudna! Wtącanie włoskich wyrazów doprowadzało mnie do szału! Nawet bardzo modny i ważny temat ekologii poruszony przy okazji morderstwa, nie poprawił historii tej książki. Szkoda było czasu na taką historyjkę, akcja nudna, bez płciowe czytadło.

Taki fajny, wciągający kryminałek do szybkiego przeczytania, ale niekoniecznie kupowania. Duży plus za to, że akcja rozgrywa się w Wenecji, bo uwielbiam Wenecję :)

Jest to kolejna z cyklu kryminalnych opowieści o przygodach weneckiego doświadczonego komisarza Guido Brunettiego, które zarówno w Polsce jak i na całym świecie cieszą się wielkim uznaniem. Tym razem sprawa ma związek z zatruwaniem środowiska przez fabrykę szkła na wyspie Murano.

Wszystko ma swój początek od prośby inspektora Lorenzo Vianellego, który zwraca się o radę do komisarza Guido Brunettiego w sprawie aresztowania swego przyjaciela inżyniera – ekologa. Razem spieszą do miejsca przetrzymywania. Tam Brunetti poznaje kulisy sprawy aresztowania inżyniera podczas akcji protestacyjnej wymierzonej przeciw zakładom przemysłowym Marghery, zatruwającym odpadami chemicznymi Wenecką Lagunę. Przyjaciela Vianellego udaje się bez trudu wydostać z aresztu, ale przy okazji Brunetti dowiaduje się wiele interesujących informacji dotyczących zatruwania środowiska w okolicy. Dla komisarza temat jest równie ważny, ponieważ mieszka w Wenecji wraz z rodziną. Większe jest zagrożenie dla pracowników fabryk i ich rodzin. Często zdarza się, że odpady nie trafiają do utylizacji, ale bezpośrednio zatruwają Wenecką Lagunę. Problem zanieczyszczenia środowiska szybko staje się podstawą nowej sprawy kryminalnej. Poproszony nieoficjalnie o pomoc w sprawie pogróżek kierowanych przez bogatego fabrykanta, ojca Assunty De Cal w stosunku do jej męża, Brunetti dociera do osób, które zbierają materiały przeciwko nielegalnej działalności fabryki szkła. Sprawa nabiera rozpędu, kiedy jedna z osób zostaje znaleziona martwa przy piecu rozgrzanym do 1400 stopni C. Wśród notatek zmarłej osoby Brunetti odnajduje egzemplarz „Piekła” Dantego, gdzie będą wskazówki do rozwiązania sprawy.

„Mętne szkło” to klasyczny kryminał, gdzie głównym tematem stał się jeden z problemów współczesnej globalizacji. Guido Brunetti to sympatyczny komisarz, który angażuje się w prowadzoną sprawę. Jest zwykłym człowiekiem, od dwudziestu lat będącym szczęśliwym związku małżeńskim, który potrafi postawić się przełożonym wtedy kiedy wymaga tego dobro śledztwa. Siła książki tkwi również w dobrze skonstruowanych dialogach.

Czas nad książką będzie mile spędzony.

• Kryminały
  • Donna Leon