Upiór

Wydawnictwo: Czytelnik
piotrex

"Upiór" Leonarda budzi zaufanie realizmem scenerii, wiarygodnością przedstawicieli różnych narodowości rzuconych w tryby zdarzeń silniejszych od pojedynczego człowieka. Powieść stanowi epicką próbę namalowania wielkiego fresku obyczajowego i politycznego, fresku, dla którego trudno znaleźć odpowiednik w naszej literaturze. Napisana została językiem wziętym jakby spoza tradycji stylistycznej...

Napisana została językiem wziętym jakby spoza tradycji stylistycznej polskiej literatury, kojarzącym się z amerykańską prozą z gatunku literatury faktu, językiem ostrej, męskiej narracji, wyrazistego konkretu. Akcja "Upiora" rozgrywa się w przededniu inwazji aliantów na kontynent wśród ludzi umundurowanych, w środowiskach świata parlamentarnego Wielkiej Brytanii i finansjery amerykańskiej.
Przez karty powieści przewijają się liczne postaci, których dramatyczne losy zazębiają się ze sobą i tworzą rodzaj mozaiki, ilustrowanej wątkami fabularnymi rozwijanymi równolegle, splatającymi się na końcu we wspólny węzeł.

Lecter | 2015-01-07
Przeczytana: 2015 rok

Polski autor i szkoda,że zapomniany.Mamy to do siebie,że nie doceniamy polskich autorów. W tym przypadku jest podobnie,zachwycamy się książkami zachodnich autorów a tu proszę bardzo znakomita pozycja. Nie będę streszczał książki ale zapewniam,że nikt się na niej nie zawiedzie.

portos | 2016-09-22
zaczytAnia | 2016-06-30