Nabożna nędza. Opowieść o życiu i śmierci prostego człowieka w Finlandii

Tłumaczenie: Cecylia Lewandowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Hurkas kurjuus
83-06-00323-3
literatura fińska, realizm
black_hole

Okrucieństwo wojny domowej w 1918 roku wstrząsnęło pisarzem, który w swej rodzinnej gminie obserwował z bliska jej przebieg. Skłoniło go to do szukania przyczyn konfliktu i do podjęcia próby dokonania rozrachunku. Główny bohater, biedny zagrodnik Juha Toivola, ciemny, bierny człowiek, którego wielkie zdarzenia dziejowe wciągają w swój wir, ale który przeżywa je niemal wegetatywnie i wreszcie...

Główny bohater, biedny zagrodnik Juha Toivola, ciemny, bierny człowiek, którego wielkie zdarzenia dziejowe wciągają w swój wir, ale który przeżywa je niemal wegetatywnie i wreszcie ginie jako ich ofiara, do końca nie uświadamia sobie, jak wielka przeszła nad nim zawierucha.

Sillanpää ukazuje swego bohatera w podwójnym świetle. Z jednej strony podkreśla jego ograniczoność umysłową i odrażający wygląd zewnętrzny, z drugiej okazuje wielkie współczucie dla tego bezradnego i nie uświadomionego przedstawiciela biedoty wiejskiej.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: archiwum allegro

lalaith | 2012-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Klasyka literatury fińskiej. Chyba jeszcze nigdy nie czytałam tak pesymistycznej i depresyjnej powieści.
„Życie to cos takiego jak gorzkomdła polewka, podawana człowiekowi w znacznie większej ilości, niż jest zdolny przełknąć, podawana tak obficie, że człowiek jest już od niej na wpół omdlały i bliski uduszenia. Zupełnie jakby znalazł się sam jeden w przeogromnej stodole, do której bezustannie wwożą w pełnym galopie siano na dziesięciu wozach… Póki wreszcie człowiek nie umrze…”
Powieść jest próbą opisu wojny domowej (1918), autor analizuje w niej przyczyny wojny i jej przebieg. Sillanpää unika zaangażowania społeczno –politycznego, stara się być obiektywy i dąży do bezstronnego ukazania konfliktu ale mimo tego w utworze widać jego sympatię do strony przegranej (czerwonych).
„Nabożna nędza” to opowieść o życiu Jussiego ( Juhy, Jannego) Toivoli. Bohater jest prostym człowiekiem trochę ograniczonym umysłowo. Jego rozwój ukazany jest na tle staczającego się ojca alkoholika, który...

Konrad | 2016-10-14

Lubię Finów, zwłaszcza tych starszych. Piszą mocno, bez przyczajki, uczciwie. Oczywiście realistycznie. Sillanpää należy do tych, którzy skierowali literaturę fińską w ten nurt. A że nobla dostał podobno dlatego, że Finowie byli ostatnimi Skandynawami, którzy nie mieli tej nagrody? Och, różne rzeczy ludziska o noblach gadają. Osobiście cieszę się, że tak się stało, bo inaczej może nie przetłumaczono by żadnej jego książki na polski. Podobnie jak wielu innych ciekawych fińskich autorów tamtych czasów. A w oryginale to sobie nie poczytam, oj, nie ma mowy.

| 2015-12-30

Książka o ludziach i ich bezradności, ale także o wpływie środowiska domowego na jednostkę (coś podobnego jak w "Granicy" Zofii Nałkowskiej).Jednak Juha Toivola przez całe swe życie się męczył, a ja męczyłam się razem z nim, czytając tę książkę. Jest to jedna książek, których nie można całkowicie odradzać, ale też ciężko ją zachwalać. Po prostu propozycja dla ciekawych realiów fińskiej prowincji i obrazu wojny domowej z perspektywy zwykłych chłopów.

kajkosz | 2014-01-05
Przeczytana: grudzień 2013

Prosty, ale nie do końca przeciętny chłop i jego życie w XX-wiecznej Finlandii. Czego jak czego, ale nędzy to w tej powieści nie brakuje.
Autor pokazuje wyboistą drogę Juhy - biednego dziecka, parobka, potem zagrodnika, a w końcu rewolucjonisty. Jak żyje się, kiedy nie do końca rozumie się otaczający świat, kiedy nie wszyscy są życzliwi i pomocni, ale też nie wrodzy? Jak radzić sobie z otaczającą biedą i nieprzychylną przyrodą?

digsa | 2014-02-10

Bardzo ciężka rzecz, jednak też bardzo realistyczna.

Anna | 2016-11-23
Na półkach: BKPiO, Posiadam, Przeczytane