Nabożna nędza. Opowieść o życiu i śmierci prostego człowieka w Finlandii

Okładka książki Nabożna nędza. Opowieść o życiu i śmierci prostego człowieka w Finlandii Frans Eemil Sillanpää
Frans Eemil Sillanpää Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] literatura piękna
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Hurkas kurjuus
Państwowy Instytut Wydawniczy
1980-01-01
1980-01-01
Cecylia Lewandowska
literatura fińska realizm klasyka noblista

Zgodzę się z większością opinii, że to ciężka rzecz. Ale jaka ma być, skoro traktuje o ciężkim życiu? I nie jest to pozycja wyłącznie dla zainteresowanych krajem tysiąca jezior, bo wiele wątków i aspektów można przełożyć na inne realia. Pisana prawdziwym, prostym, ale niebanalnym i natychmiast wprowadzającym w odpowiedni nastrój stylu.

Ciężko, oj ciężko było. Być może warto się zapoznać przez wzgląd na realia historyczne czy dla lepszego zrozumienia kultury i mentalności fińskiej, ale chyba nie mogłabym polecić. 4,5.

Lubię Finów, zwłaszcza tych starszych. Piszą mocno, bez przyczajki, uczciwie. Oczywiście realistycznie. Sillanpää należy do tych, którzy skierowali literaturę fińską w ten nurt. A że nobla dostał podobno dlatego, że Finowie byli ostatnimi Skandynawami, którzy nie mieli tej nagrody? Och, różne rzeczy ludziska o noblach gadają. Osobiście cieszę się, że tak się stało, bo inaczej może nie przetłumaczono by żadnej jego książki na polski. Podobnie jak wielu innych ciekawych fińskich autorów tamtych czasów. A w oryginale to sobie nie poczytam, oj, nie ma mowy.

Bardzo ciężka rzecz, jednak też bardzo realistyczna.

Bardzo ciężka rzecz, jednak też bardzo realistyczna.

Prosty, ale nie do końca przeciętny chłop i jego życie w XX-wiecznej Finlandii. Czego jak czego, ale nędzy to w tej powieści nie brakuje.
Autor pokazuje wyboistą drogę Juhy - biednego dziecka, parobka, potem zagrodnika, a w końcu rewolucjonisty. Jak żyje się, kiedy nie do końca rozumie się otaczający świat, kiedy nie wszyscy są życzliwi i pomocni, ale też nie wrodzy? Jak radzić sobie z otaczającą biedą i nieprzychylną przyrodą?

Klasyka literatury fińskiej. Chyba jeszcze nigdy nie czytałam tak pesymistycznej i depresyjnej powieści.
„Życie to cos takiego jak gorzkomdła polewka, podawana człowiekowi w znacznie większej ilości, niż jest zdolny przełknąć, podawana tak obficie, że człowiek jest już od niej na wpół omdlały i bliski uduszenia. Zupełnie jakby znalazł się sam jeden w przeogromnej stodole, do której bezustannie wwożą w pełnym galopie siano na dziesięciu wozach… Póki wreszcie człowiek nie umrze…”
Powieść jest próbą opisu wojny domowej (1918),autor analizuje w niej przyczyny wojny i jej przebieg. Sillanpää unika zaangażowania społeczno –politycznego, stara się być obiektywy i dąży do bezstronnego ukazania konfliktu ale mimo tego w utworze widać jego sympatię do strony przegranej (czerwonych).
„Nabożna nędza” to opowieść o życiu Jussiego ( Juhy, Jannego) Toivoli. Bohater jest prostym człowiekiem trochę ograniczonym umysłowo. Jego rozwój ukazany jest na tle staczającego się ojca alkoholika, który doprowadza do upadku gospodarstwa. Po śmierci ojca Jussi wraz z matką musi opuścić rodzinne Nikkilä. Przebywa u wuja (brata matki) w Tuorili ale czuje się tam wyobcowany. Przyłącza się więc do flisaków i od tego momentu zaczyna się jego dorosłe życie. Droga życiowa Jussiego wiedzie od syna gospodarza poprzez parobka i zagrodnika (czerwonego) do żołnierza w wojnie domowej. Jussi staje się ofiarą wojny, ginie niewinnie. Na przykładzie rodu Jussiego ukazany jest rozkład rodu chłopskiego i rozluźnienie więzi rodzinnych. Bohater staje po stronie czerwonych ze względu na swój niepewny status społeczny zagrodnika. Autor podkreśla, że tylko przy rozluźnionych więzach społecznych / rodzinnych i biedzie człowiek jest podatny na hasła socjalizmu.
Sillanpää zaznacza jak ważne jest pojęcie autentyzmu – życia w pełnej symbiozie z przyrodą i odrzucenie materializmu oraz społeczeństwa. Ten autentyzm stawiany w opozycji do radykalnych poglądów można osiągnąć tylko w sferze wyobraźni. W powieści to przyroda determinuje Zycie człowieka a nie odwrotnie.
Mimo że lektura nie napawa optymistycznie to jest to pozycja warta przeczytania. Choćby dlatego iż autor jest laureatem nagrody Nobla. I dla tych przepięknych opisów przyrody. Myślę, ze jest to obowiązkowa lektura dla kogoś kto choć trochę interesuje się literaturą fińską.

• Literatura fińska
  • Skandynawia
  • Studia
  • Literatura Fińska
  • Literatury Finlandii
  • Skandynawistyka

Frans Eemil Sillanpää Nabożna nędza. Opowieść o życiu i śmierci prostego człowieka w Finlandii Zobacz więcej