Budnik

Okładka książki Budnik Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Budnik
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza klasyka
110 str. 1 godz. 50 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
110
Czas czytania
1 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
83-205-4192-1
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
278
135

Na półkach:

Mój pierwszy kontakt z twórczością Kraszewskiego. I jak zawsze pierwszy raz będę pamiętał :-)
Książka bardzo dobra, polecam.

Mój pierwszy kontakt z twórczością Kraszewskiego. I jak zawsze pierwszy raz będę pamiętał :-)
Książka bardzo dobra, polecam.

Pokaż mimo to

avatar
3129
803

Na półkach: , , , ,

W głuchej puszczy żył sobie budnik Bartosz z piękną córką, mądrym synem i szlachetną wdową po bracie. Biedni byli, ale szlachetni. Pewnego dnia Julisię zobaczył w lesie panicz z pobliskiego dworu. Rozmiłował się w dzieweczce okrutnie i żyć już bez niej nie mógł. A że dziewczyna była tak dobra i szlachetna jak piękna, to stara matka z otwartymi ramionami powitała taką synową. I wszyscy żyli długo i szczęśliwie...

Piękna ckliwa historyjka, prawda? No i niestety nie jest streszczeniem "Budnika" Kraszewskiego. Ta ludowa opowieść jest antybajką, w której pisarz pochyla się nad dolą najuboższych i uwypukla różnice między poszczególnymi warstwami społecznymi. Przedstawiona przepaść jest po prostu nie do zasypania. Co ciekawe, Kraszewski nie gloryfikuje biedoty, daje raczej naturalistyczny obraz upodlenia. W tym przypadku nawet dobro jest wykorzystywane w złych celach.

Nie jest to utwór, który się czyta z przyjemnością. Ale muszę przyznać, że mimo dużej dawki ckliwości, jest dobrze napisany, przemawia do wyobraźni. I każe wyciągać niezbyt optymistyczne wnioski na temat natury ludzkiej.

W głuchej puszczy żył sobie budnik Bartosz z piękną córką, mądrym synem i szlachetną wdową po bracie. Biedni byli, ale szlachetni. Pewnego dnia Julisię zobaczył w lesie panicz z pobliskiego dworu. Rozmiłował się w dzieweczce okrutnie i żyć już bez niej nie mógł. A że dziewczyna była tak dobra i szlachetna jak piękna, to stara matka z otwartymi ramionami powitała taką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1236
1222

Na półkach: ,

6,5/10

6,5/10

Pokaż mimo to

avatar
774
84

Na półkach:

To kolejna powieść z cyklu powieści ludowych Kraszewskiego. Powieść "Budnik" drukowano w roku 1848 w miesięczniku literacko-naukowym "Biblioteka Warszawska" ukazującym się w Warszawie w latach 1841 - 1914.
Kimże był ów budnik - tytułowy bohater? Budnikami na Litwie i Rusi nazywano Mazurów, którzy osiedlali się w puszczy, karczowali ją, wytwarzali smołę, klepki, gonty, terpentynę. W lesie stawiali budy (stąd nazwa budnik),które służyły za mieszkania.
Takie życie wiódł budnik Bartosz. Mieszkał w skromnej, leśnej chacie wraz z synem Mackiem, ukochaną córką Justusią i wdową po bracie - panią Pawłową. Żywot ich był ciężki, zwłaszcza na przednówku, kiedy brakowało jedzenia. Bartosz wraz z Maciejem często polowali, by zapewnić rodzinie choć skromne pożywienie. Justusia zaś, piękna dziewczyna, zajmowała się wraz z Pawłową domem. Rodzina wiodła wprawdzie żywot skromny, ale w miarę szczęśliwy, nie buntowała się, nie szukała pomocy. Nie pozwalał na to honor budnika Bartosza.
Nie godziła się jednak z takim życiem Pawłowa. Znała życie dworskie, a i widziała słabość panicza Jaśka do Justusi i starała się to wykorzystać. I jak to u Kraszewskiego bywa, jest sprytna intryga, jest nieszczęśliwa miłość, jest tragedia, jest i zemsta.
Wiodącą postacią jest Bartosz i choć mało uczestniczy w akcji, wciąż jest postacią najważniejszą. Dziwna to postać, wyobcowana, nie wiążąca się ze swoim środowiskiem, ale mająca autorytet, żyjąca wg swoich niewzruszonych zasad i te zasady stara się wpoić rodzinie - honor, prawość, uczciwość. Prawość głównego bohatera nie uchroni jednak jego rodziny przed tragedią, ale i w obliczu tragedii Bartosz nie porzuca swoich zasad.

To jedna z ciekawszych powieści ludowych Kraszewskiego. Doskonale zarysowany obraz życia budników, których autor mógł na co dzień obserwować. Powieść ta zapewne mniej znana, ale zdecydowanie jedna z lepszych z ludowego cyklu. Bardzo starannie zarysowane postacie, wartka akcja, sprawiają, że powieść czyta się z przyjemnością,

To kolejna powieść z cyklu powieści ludowych Kraszewskiego. Powieść "Budnik" drukowano w roku 1848 w miesięczniku literacko-naukowym "Biblioteka Warszawska" ukazującym się w Warszawie w latach 1841 - 1914.
Kimże był ów budnik - tytułowy bohater? Budnikami na Litwie i Rusi nazywano Mazurów, którzy osiedlali się w puszczy, karczowali ją, wytwarzali smołę, klepki, gonty,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    26
  • Posiadam
    21
  • Józef Ignacy Kraszewski
    4
  • Klasyka
    3
  • Powieść historyczna
    2
  • *Józef I. Kraszewski
    1
  • Podróżnicze
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Budnik


Podobne książki

Przeczytaj także