Baśniowa podróż Nilsa i dzikich gęsi

Tłumaczenie: Justyna Gładyś
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
Dorota_1988

Niezwykła i wzruszająca opowieść o niegrzecznym i złośliwym chłopcu, Nilsie Holgersonie, który nagle pewnego dnia za karę stał się karzełkiem. Zrozpaczony wyszedł przed dom, gdzie wylądowały dzikie gęsi. Domowy gąsior Marcin strasznie chciał się do nich przyłączyć. Nils bez zastanowienia schwycił gąsiora za szyję i razem z nim poleciał za kluczem gęsi. Droga ptaków, na których czele leciała Akka, wiodła przez całą Szwecję. Nils i gęsi przeżyli razem wiele przygód, zanim wrócili do domu, do Skanii. Czy Nils odzyskał ludzką postać i czy podróż go zmieniła, dowiesz się z opowiedzianej na nowo historii autorstwa Selmy Lagerlöf. Nilsa Holgersona znają i kochają miliony dzieci na całym świecie. W Szwecji znajduje się nawet jego pomnik. Kiedy przeczytasz tę historię, z pewnością stanie się on też jednym z Twoich ulubionych bohaterów.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

marquez | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Szwecja widziana z lotu gęsi
Cudowna podróż przytrafiła mi się w momencie wyjątkowo statycznym. Kiedy to w otoczeniu tysięcy zapisanych stronic produkowałem kolejne zalegające niebawem zakurzone półki archiwum dzieło z nazwy naukowe, mogłem jednocześnie polatać z dzikimi gęśmi. Chociaż tyle. A właściwie: aż tyle.

Nie miałem tyle szczęścia, co Czesław Miłosz i nie mogę pochwalić się tym, że książka Selmy Lagerlöf towarzyszyła mojemu wchodzeniu w skomplikowaną naturę rzeczywistości. Odmienny zgoła od mojego dorosłego spojrzenia i literackich rozkoszy aparat percepcyjny dziecka, którym – brew własnym powątpiewaniem – byłem, nie poznał tej książki, przez to część jej niezwykłych sensualnych walorów pozostaje dla mnie nieodkryta. Mimo to, jako czytelnik zupełnie dorosły, mogę z całą pewnością potwierdzić, że co nieco z tej uczty zmysłów i dla mnie zostało.

Z podwójnym Noblem
Skoro przywołało się Miłosza, trzeba podkreślić, że powieść o Nilsie Holgerssonie zmniejszonym do rozmiarów...

dami251 | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Zachęcający opis na okładce, mogłoby się wydawać gwarantujący wspaniałą przygodę. W rzeczywistości dużo opisów, poznajemy zakątki Szwecji z lotu ptaka, a wrażeń jak na lekarstwo. Książka na pewno mądra, z morałem, ale nie zdobyła mojego serca.

Jaśmina | 2013-06-06

Książkę pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Wróciłam do niej niedawno- wydała mi się inna, taka bardziej surowa, mniej bajkowa i ciepła. Na plus zdecydowanie zasługuje fakt, że prawie każdy rozdział książki przedstawia inna historię. Są tam zarówno legendy miast, nad którymi przelatują gęsi, jak i opowieści napotkanych zwierząt. Jednym słowem - tysiąc historii w jednej. Opowieść wciągająca i poruszająca. Polecam

julia-orzech | 2017-11-13
Przeczytana: listopad 2017

Mam w domu biało-czarne zdjęcie, na którym wykrzywiam się w szczerbatym uśmiechu z dumą pokazując koszulkę z Nilsem. Oglądałam tę bajkę, którą w odcinkach emitowała TVP (polsko-austriacka wersja z 1980 roku). Dopiero później pobiegłam po książkę do biblioteki. Czytana opowieść wydała mi się o niebo lepsza. Z wypiekami na twarzy wyobrażałam sobie, że to ja frunę przez tajemniczą i trochę straszną Szwecję prosto do Laponii na grzbiecie przyjaznej gęsi.

Bardzo się cieszę, iż Nasza Księgarnia zdecydowała się wznowić książeczkę, gdyż nie mogłam jej dostać ostatnio w żadnej bibliotece. T. często oglądał zdjęcia z moją kultową koszulką i bardzo chciał poznać historię Nilsa. Jesteśmy już po lekturze, która mnie wydaje się ciągle tak samo tajemnicza i trochę straszna. Nic się nie zmieniło. Z taką samą przyjemnością wyobrażałam sobie lot z dzikimi gęśmi. Wspaniała, podróżnicza opowieść z morałem.

Był sobie kiedyś Nils Helgersson. Chłopiec, który najbardziej lubił jeść, spać i psocić....

Isadora | 2010-10-18

Wspaniała,pełna melancholii i nostalgii opowieść (z morałem!) o niegrzecznym chłopcu,którego w ramach nauczki krasnoludek zamienia w skrzata i który podróżuje wraz ze stadem dzikich gęsi.
Piękna i mądra książka opowiadająca o przemianie,jaka dokonuje się w chłopcu,który do tej pory był bezmyślnym łobuzem - nie słuchał rodziców,dokuczał zwierzętom,na każdym kroku dawał przykłady złego zachowania.Długa i pouczająca podróż bardzo go zmienia - uczy zasad współżycia w grupie,empatii,współczucia,altruizmu.
A wszystko to opowiedziane bardzo serdecznym,wyważonym językiem autorki ; to pełna ciepła opowieść z morałem.
Polecam każdemu dziecku,które z pewnością spędzi z tą lekturą miłe i niezapomniane chwile.

darkakadarka | 2016-03-01
Przeczytana: luty 2016

Historia o niegrzecznym chłopcu, przemienionym w skrzata, podróżującym z gęsiami. W trakcie jego przygody zwiedza z lotu ptaka cały swój kraj - Szwecję. Podręcznik do geografii napisany z myślą o dzieciach.

Cała ta powieść jest tematem mojej pracy magisterskiej. Niesamowite jest zawrzeć w niecałych 1000 stronach - geografię, przyrodę, obyczaje, miejscowe legendy i historię kraju. Podręcznik dla dzieci, który zaprasza do przygody po własnej ojczyźnie.

Lolek90 | 2013-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2013

O dwutomowej powieści „Cudowna podróż” autorstwa Selmy Lagerlöf słyszałam nie raz i nie dwa w dzieciństwie. Optymistyczne opinie szkolnych i podwórkowych kolegów zachęcały do przeczytania dwóch ponad 200 stronnych książek. Niestety, ani szkolna, ani osiedlowa biblioteka nie posiadała tej pozycji w swoich zbiorach, a nigdy nie odważyłam się na pożyczenie ich od innych. Dlatego z wielką chęcią przygarnęłam obydwie części szwedzkiej powieści, kiedy tylko nadarzyła się taka okazja. Książka aż rok czekała na półce, aż zachce mi się poznać jej treść. Aż w końcu w listopadzie sięgnęłam po pierwszą część powieści, o której usłyszałam tyle pochlebnych opinii w pięknych czasach dzieciństwa.
Wraz z pierwszym tomem poznajemy nastoletniego gęślarza Nilsa Holgerssona, który mieszka w niewielkiej wiosce na południu Szwecji. Z kolejnych zda wyłania się okropny charakter chłopca, którego największą przyjemnością jest sprawianie przykrości innym osobom. Młodzieniec nie przykłada się do nauki w...

diff86 | 2018-05-05
Przeczytana: 04 maja 2018

Gdybym przeczytała "Cudowną podróż" w wieku dziecięcym byłabym okropnie znudzona - dużo opisów przyrody, miejsc, trudne do odczyniania nazwy geograficzne, a w fabule tak naprawdę niewiele się dzieje.
Wiemy, że Nils był leniwym i niegrzecznym chłopcem i zostaje zamieniony w krasnoludka. Przez przypadek ląduje na grzbiecie swojej domowej gęsi, która chce udowodnić, że potrafi polecieć do Laponii tak jak jej dzicy bracia. Jej postawa zasługuje na pochwałę, jest dzielna i uparta w dążeniu do celu. Nie podobało mi się natomiast to, że zmiana jaka zachodzi w chłopcu jest mało widoczna. Rozumie mowę zwierząt, jest mu potrzebna ich pomoc, aby wrócić do domu, dlatego staje się miły, ale nic poza tym. Jego przygody mnie nie porwały i nie jest to raczej kwestia wieku, bo gdybym była dzieckiem, nie dotrwałabym do końca, podejrzewam.
Jeszcze jedna uwaga - literaturę dziecięcą można przedstawić w zachęcający, piękny sposób dzięki ilustracjom. Tu okazji do ich stworzenia jest mnóstwo, odbiór...

dobrerecenzje | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Wydawnictwo Siedmioróg wydało przepiękną lekturę szkolną dla klas szóstych pt. ”Cudowna podróż”-Selmy Lagerlof.
Lektura ta należy do kanonu lektur szkolnych w szkole podstawowej.
Jest to historia pewnego chłopca, który miał około 14 lat i nazywał się Nils Holgersson.
Ojciec bardzo narzekał na chłopca, że jest leniwy, a do tego ani myślał przykładać się do nauki w szkole i mówiąc najogólniej „był skończonym nicponiem”, że tylko nadaje się do pasania gęsi.
Matkę zaś bardzo bolało, że chłopiec był niesforny i bez serca, okrutny dla zwierząt i wrogo usposobiony do ludzi.
I oto stało się coś dziwnego!
Chłopiec został przemieniony w elfa.
W końcu zrozumiał, że został zaczarowany i ten mały ludzik to właśnie Nils - mały krasnal - prawie niewidoczny dla oczu.
Nils zaprzyjaźnił się z dzikimi gęśmi i postanowił z nimi polecieć do Laponii.

Drogi Młody czytelniku, przeczytaj jakie przygody czekają tego małego chłopca, który zauważywszy, że jest taki mały schował się za liść...

Iwona_C_ | 2017-11-09

Cudowna podróż to piękna opowieść, która pozwala przenieść się do dalekiej Skandynawii i przeżyć wraz z bohaterami niesamowite, czasem niebezpieczne przygody. Jest to opowieść pełna ciepła, która w prosty sposób przedstawia najważniejsze prawa natury i współżycia z innymi. Autorka w przystępny sposób przekazuje ważne dla każdego z nas treści, pokazując, jak ważne jest to, aby żyć w zgodzie z naturą i szanować innych…