rozwiń zwiń

„Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka”. W pisaniu jest coś magicznie fascynującego, to oszałamiające

Zofia Karaszewska Zofia Karaszewska
08.03.2022

Selma Lagerlöf uważana jest za najnowocześniejszą szwedzką kobietę swoich czasów. Była silna i niezależna. Nieobojętne były jej sprawy społeczne, jako zwolenniczka pierwszych ruchów feministycznych walczyła o prawa kobiet. Miała pozycję liderki swojego pokolenia i jednocześnie narodowej wieszczki. Była pierwszą kobietą, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla (w 1909 r.) i pierwszą kobietą zasiadającą w Akademii Szwedzkiej (w 1914 r.). W swoich czasach obok Augusta Strindberga była jedyną szwedzką autorką znaną na całym świecie.

„Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka”. W pisaniu jest coś magicznie fascynującego, to oszałamiające

Zanim jednak Szwecja padła do jej stóp, Selma była niepozorną, utykającą dziewczynką (od małego miała problem z biodrem). Jako siedmiolatka czytała już powieści, a gdy podrosła postanowiła się kształcić. Działo się to w czasach, w których nie było to oczywiste: w Szwecji dopiero od 1870 roku dziewczęta miały prawo przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Nie mogły też chodzić do państwowych liceów, bo te były zamknięte dla nich jeszcze przez ponad 50 lat – pozostawała więc edukacja domowa. Uniwersytety były dla kobiet otwarte, ale do 1885 roku tylko pięć kobiet otrzymało dyplom.

Selma żeby się kształcić musiała przeciwstawić się woli ojca, pod którego kuratelą była do 25 roku życia. Udało się jej, ale jako wykształcona nauczycielka zarabiała mniej niż szewc czy kowal. Honoraria pisarskie też początkowo ledwo starczały jej na życie, zwłaszcza, że w spadku po ojcu odziedziczyła tylko długi. Gdy jako jedna z pierwszych kobiet w kraju dostała stypendium Akademii Szwedzkiej, większość środków przekazała bratu, na pomoc którego mogła liczyć na początku swojej pisarskiej drogi.

Selma Lagerlöf wielokrotnie opowiadała o  tym, jak to już jako mała dziewczynka wiedziała, że zostanie pisarką. W Ett barns memoarer (Wspomnienia dziecka) wyraża życzenie: będzie „dorosła i mądra, uczona, potężna i bogata”, świadoma, że wszystko się spełni. Ma ugruntowane poczucie własnej wartości, już będąc nastolatką, a potem w kolejnych latach, wypowiada się na temat swojej szczęśliwej gwiazdy. Opisuje także przeszkody. Głównie ówczesne nastawienie do kobiet.

Anna Nordlund, Bengt Wanselius, „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka”

Szwedka twierdziła, że w pisaniu jest coś magicznie fascynującego. Pisanie było najważniejszą rzeczą w jej życiu. Przepowiednia z narodzin opisana przez samą Selmę mówiła, że dziewczynka będzie w przyszłości pracować z książkami i papierem. Gdy była nauczycielką, w zeszycie złotych myśli jednej z uczennic na pytanie, czy ma pani jakieś pragnienie, odpowiedziała: zostać największą pisarką Szwecji. Spełniła to marzenie.

Selma od najmłodszych lat szukała swojej literackiej drogi. Zaczynała od pisania poezji, ale próbowała różnych gatunków i metod literackich. Jej siła twórcza w pełni uwolniła się dopiero 1889 roku, a symbolem tego przełomu było ścięcie długiego, grubego warkocza i króciutka wyzwalająca fryzura. Pisarka zdawała sobie sprawę z reguł gry miedzy płciami, w której kobiety powinny podziwiać mężczyzn i ustawiać się w słabszej pozycji, ale jej życie i wybory były dowodem walki z tą ograniczającą percepcją.

Zaczynam zadawać sobie pytanie: „ale czyż nie zrobiłyśmy nic, co by uprawniało nas do tych samych oczekiwań od życia, które mają mężczyźni? Nasze życie na ziemi jest tak samo długie jak ich. Czyżby miało zniknąć bez śladu? Czyż nie stworzyłyśmy niczego, co miałoby niezastąpioną wartość dla życia, dla kultury? Wraz z tym, że rodziłyśmy ludzi, czyż nie mamy wkładu w korzyści z tego wszystkiego?

Selma Lagerlöf, cytat z książki „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka”

W swojej twórczości wykorzystywała epopeję i baśń, umiejętnie łączyła je z legendami i opowieściami ze skandynawskiej tradycji. Jej książki porównuje się do wielkich eposów ludowych, do dzieł Homera i islandzkich baśni. Najsłynniejsza „Cudowna podroż” została przetłumaczona na 50 języków.

Autorka angażowała się w sprawy edukacji. W jej czasach szkołę powszechną postrzegano jako przytułek dla biedoty. Zmieniło się to po napisaniu przez Lagerlöf podręcznika, który został pokochany przez dzieci i doceniony przez nauczycieli. Gazety przez długi czas wypełnione były laurkami dla pisarki nadsyłanymi przez pracowników szkół z całego kraju.

Selma była jedna z najważniejszych kobiet, które miały wkład w budowanie pionierskiego państwa, jakim po wojnie stała się Szwecja. Była ceniona w kraju i za granicą. Nagrodę Nobla przyznano jej „w hołdzie wielkiemu idealizmowi, błyskotliwej wyobraźni i duchowej przenikliwości, które wyróżniają jej utwory”.

„Małe arcydzieło, jakim jest dom, stworzyłyśmy z pomocą mężczyzny. Wielkie arcydzieło, dobre państwo, stworzy mężczyzna, o ile na poważnie przyjmie kobiecą pomoc”.

Selma Lagerlöf, cytat z książki „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka”

Biografia pisarki autorstwa Anny Nordlund i Bengta Wanseliusa opisuje również osobistą sferę życia noblistki, pełną namiętności. Selma pozostawała w kilku romantycznych związkach z kobietami, a swoje głośne dzieło „Jerozolima” zadedykowała Sophie Elkan, swojej towarzyszce życia. Sophie żądała, by listy, które pisała do Selmy przez lata ich znajomości, zostały spalone, Selma jednak zadbała o to, by jej korespondencja miłosna zachowała się. Co prawda listy ujrzały światło dzienne dopiero 50 lat po śmierci noblistki, ale i tak wywołały skandal.

Selma jeszcze w młodości stwierdziła, że wybiera bycie pisarką, a nie żoną, bo cielesność i seksualność zdominowana płcią jest ograniczająca. Życie i emocje (również te miłosne) odbiły się na jej twórczości, co zostało bardzo dobrze udokumentowane w biografii.

Poznamy w niej najważniejsze kobiety Selmy Lagerlöf, czyli Sophie Elkan i Valborg Olander. Biografka przywołuje też fakt, że słowo „lesbijka” zostało po raz pierwszy opisane w szwedzkim słowniku w 1904 roku jako nienaturalny nierząd między kobietami. Selma broniła się przed definiowaniem orientacji seksualnej i łączeniem seksualności z reprodukcją. Mówiła za to, że każdy potrzebuje być dostrzeganym w miłości, by w ogóle móc żyć. Była pionierką w myśleniu, w życiu i pisaniu.

Nie mogę przysiąc Ci wierności, ale życzę sobie i mam nadzieję, że to potrwa do końca życia. Wystarczy, że o Tobie pomyślę, by czuć się przesiąkniętą szczęściem. Chciałabym, byśmy nie musiały być takie rozsądne, by ludzie tolerowali naszą miłość, ale rozumiem też, że tajemnica to wielka sprawa. Kryje i chroni od banalności, dzięki niej cieszymy się z każdej chwili, którą możemy skraść, by być razem. Nikt, nikt na całym świecie nie kochał mnie tak jak Ty, dlatego należę do Ciebie.

Selma Lagerlöf, cytat z książki „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka”

Książka „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka” jest bardzo szczegółową i przenikliwą biografią życia i twórczości noblistki. Zawiera prawie 200 zdjęć. Opowieść o tej niezwykłej kobiecie będzie dobrym przyczynkiem do poznania jej książek, dla tych, którzy jeszcze ich nie znają, a dla miłośników – smakowitym kąskiem biograficznym w najlepszym wydaniu. Książki noblistki do dziś się nie zestarzały i to właśnie ta uniwersalność stanowi o ich wartości.

Przeczytaj fragment książki:

Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka” jest już dostępna w sprzedaży.

Zapraszamy na spotkanie online 28 marca o godz. 19.00.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnesto 12.03.2022 11:03
Czytelniczka

„Małe arcydzieło, jakim jest dom, stworzyłyśmy z pomocą mężczyzny.
Wielkie arcydzieło, dobre państwo, stworzy mężczyzna, o ile na poważnie
przyjmie kobiecą pomoc”.
ładnie napisane

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Myszka 09.03.2022 08:38
Czytelniczka

Może być ciekawa ta biografia, tak jak książki autorki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zofia 08.03.2022 13:01
Autorka/Redaktorka

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post