Długi dzień Ameriga

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La giornata d'uno scrutatore
83-06-02783-3
Ewe Lewele

"Długi dzień Ameriga" to realistyczna opowieść, oparta na autentycznych wydarzeniach. Akcja rozgrywa się w dniu wyborów, w turyńskim Instytucie Cottolengo, klasztornym przytułku, gdzie karty do głosowania podsuwa się paralitykom, konającym i upośledzonym umysłowo. Zatrudniony w komisji wyborczej bohater obserwuje, jak cierpiący i chorzy stają się narzędziem polityków. Treścią książki w większym stopniu niż fakty historyczne są jednak przemyślenia, nie ograniczające się przy tym do krytyki systemu politycznego, niedoskonałości czy absurdów demokracji. Wyborcza tragifarsa jest punktem wyjścia do szerszych rozważań nad polityką, filozofią, religią i ludzką kondycją.

źródło opisu: z okładki

A_gga | 2016-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Jest to pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałam. Zachwycił mnie styl, trafność przemyśleń, i w ogóle ciekawy temat - wybory w olbrzymim przytułku dla fizycznie i psychicznie upośledzonych osób, gdzie demokracja może przejrzeć się w krzywym zwierciadle, a uczestnik tych wyborów z zewnątrz, główny bohater, Amerigo okazuje się świetnym obserwatorem. Na kartkach tej cienkiej książki znajdziemy także refleksje na temat niepełnosprawności, piękna i brzydoty, miłości, miłosierdzia i wiele innych, słowem nie nudziłam się z głównym bohaterem. A do tego jeszcze na prawdę wspaniały język - myślę, że jest to również zasługa dobrego tłumaczenia (książkę tłumaczyła Magdalena Tulli). Dla mnie świetna lektura.

Mikosek17 | 2014-09-16

Po kilku pozycjach od Calvino, które przypadły mi do gustu przyszedł czas na lekko gorszą książkę. Sam pomysł na fabułę jest bardzo udany. Rozmyślanie na temat rzeczywistości, polityki, ludzkiego zachowania po przez obserwację najróżniejszych sytuacji w dzień wyborów, w miejscu urny do głosowania i do tego W Instytucie, który zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. Od razu nasuwa się dylemat traktowania takich osób czy powinny być pełnoprawnymi obywatelami, a skoro są tak traktowani to ewidentni są wykorzystywani jako marionetki polityczne, które mają podbijać wyniki jednego z kandydatów. Włoski pisarz przemyca do swego działa, nad którym pracował 10 lat, wiele rozważań na temat ustrojów politycznych,o absurdach demokracji, ale również relacji międzyludzkich. Niestety, dla mnie, książka jest zdominowana przez fragmenty oparte na sytuacji politycznej i o ile jest to z pewnością dobry temat, który prezentuje moralność pewnych ludzi oraz filozofię życiową, lecz nie jestem wielkim fanem...

Ioanna | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Książka traktuje nieco filozoficznie o sensie życia. Ogrom bólu i cierpienia, który przewija się w kolejnych osobach przychodzących do urn wyborczych pokazuje różne sposoby radzenia sobie z nim: wyparcie, współczucie czy niesprawiedliwość. Wszystko osnute nutką polityki w tle. Jednak nie ona wydaje się być najważniejsza.

mellon_collie | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Calvino bardziej społecznikowski i rozpolitykowany, ale udaje mu się nie opaść w rejony suchego, beznamiętnego traktatu, wręcz przeciwnie - jest mocny i momentami rozdzierający, a absurdy pokazuje bez zadziwienia, a jedynie ze smutkiem.

Mako | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017