Dzieje Rosji do roku 1861

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-03039-9
historia rosji, rosja, historia, dzieje
historia

„Dzieje Rosji do roku 1861", które mają służyć przede wszystkim studentom uniwersyteckiego studium historii, a także rusycystyki, zostały oparte na najnowszych osiągnięciach historiografii radzieckiej. Literatura historyczna do dziejów Rosji jest olbrzymia, dlatego też wykorzystano głównie ważniejsze monografie, rozprawy i syntezy. Wyzyskano również niektóre drobniejsze studia, artykuły, a nawet przyczynki, ogłaszane drukiem w radzieckich czasopismach historycznych, jak „Woprosy istorii" czy „Istorija SSSR". Bardzo pożyteczne były zwłaszcza radzieckie podręczniki uniwersyteckie, szczególnie dwa spośród nich: „Istorija SSSR, tom I — S drzewniejszich wriemien do 1861 goda", wydany w 1964 r. pod redakcją L. W. Czerepnina, oraz wielotomowa „Istorija SSSR s driewniejszich wriemien do naszich dniej", seria pierwsza, tomy I-VI pod redakcją B. A. Rybakowa, ogłoszone w latach 1966 --1968. Wyzyskano ponadto „Oczerki istorii SSSR"", jakie ukazały się w latach 1953-1958 w ośmiu tomach. Obejmują one okres od ustroju wspólnoty pierwotnej do końcu XVIII w. Dane podręcznikowe starano się w miarę możliwości skonfrontować z wynikami najnowszych badań monograficznych. Podręcznik został zaopatrzony w przypisy bibliograficzne, które mają na celu zorientowanie czytelnika na bieżąco w ważniejszej literaturze przedmiotu i ukazanie mu warsztatu naukowego oraz metody wykładowcy, zarazem autora podręcznika. W celu łatwego odszukania informacji o danym fakcie historycznym podręcznik wyposażono w skorowidz osobowy i rzeczowy oraz geograficzny."

źródło opisu: z przedmowy

źródło okładki: jedna z aukcji na Świstaku

wojtek534 | 2016-03-13
Michał_K-ski | 2015-02-19