978-83-04-04778-5

Władysław Jagiełło, wielki książę Litwy, poganin, który przybył do Polski, aby objąć tron, panował przez prawie pół wieku w dwóch państwach złożonych z trzech narodów. Ten zdolny polityk stał się jednym z najwybitniejszych władców Europy, architektem wielonarodowej i wielowyznaniowej monarchii, która przetrwała kilka stuleci, a także zmieniła obraz i dzieje Europy Środkowo-Wschodniej.

źródło okładki: http://www.ksiaznica.p

Axsiu | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 31 lipca 2016

Często na społeczeństwa poprzednich epok, w szczególności średniowiecza, patrzy się z wyższością, politowaniem, niekiedy nawet pogardą. Tym bardziej niesamowite jest przeniesienie się do tych czasów i największych blasków polskiej historii.

Czytając tę książkę widzimy przecież ogromną wyższość ówczesnego społeczeństwa polskiego nad tym wieku XVII kiedy to nasza historia rozpoczęła proces staczania się po równi pochyłej. Wierność Koronie Polskiej prezentowanej przez różnych ludzi, od monarchy i jego doradców, po niższe warstwy społeczne napawa podziwem. Przecież gdy czytamy o Zbigniewie Oleśnickim i jego bądź co bądź wichrzycielskiej działalności, to widzimy że nie przekraczał on pewnych granic które były łamane w późniejszych wiekach i są do dziś.

Władysław Jagiełło należy do moich ulubionych królów, ze względu na wiele niesprawiedliwych ocen na jego temat. Jagiełło to nie tylko Grunwald, to również sztuka dyplomacji, to wspieranie uczonych, to odnowienie Uniwersytetu...

Łukasz | 2015-09-06

Można by wiele pisać o książce jak i jej tytułowym bohaterze, ja jednak nie chciałbym się rozwlekać.
Książkę czyta się dobrze, nie nudzi. Biografia pomoże zrozumieć nam okres jak i samą postać króla, który zwyciężył pod Grunwaldem. Jednak Władysław Jagiełło nie jest królem wojownikiem, lecz królem politykiem. Pierwszy z nowej dynastii. Na początku był niepiśmiennym poganinem z Litwy, ale styl jego rządzenia, rezultaty i rozgrywki polityczne zdecydowanie bliższe były zachodowi, a nie barbarzyńcom.
Moim zdaniem każdy kogo interesuje Polska, powinien zapoznać się bliżej z postacią Króla.

karolzet | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Właściwie dwie książki dwóch autorów. Najpierw krótko opisane życie Jagiełły na Litwie do momentu propozycji objęcia tronu polskiego, wszystko z perspektywy litewskiej. Druga, większa część to czasy rządów w Polsce. Na koniec podsumowanie rzędów w Polsce i krótkie opisanie czasów.

bies | 2016-10-16
Monique | 2016-06-22