rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Ogród Ramy to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry’ego Lee, będąca kontynuacją powieści Spotkanie z Ramą i Rama II, które opowiadały o spotkaniu ludzkości z obcym statkiem kosmicznym. Historia ta ukazały się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Statek kosmiczny Rama II uciekł z Ziemi po ataku rakietowym, zabierając ze sobą trójkę rozbitków z Newtona. Nicole des Jardins, Richard Wakefield i Peter O’Toole stają w obliczu niepewnej przyszłości, zdani wyłącznie na siebie. Mimo przeciwności losu walczą o przetrwanie i starają się zrozumieć Obcych, którzy porwali ich statek. Ku ich zdziwieniu, Obcy okazują się badaczami inteligentnych gatunków w kosmosie i decydują o powrocie Ramy na ich planetę. To niesie ze sobą zarówno nadzieję na nowy raj, jak i obawy przed nieznanym.

W trzecim tomie czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Pojawiają się nowi bohaterowie, którzy wnoszą do historii świeżą dynamikę i nowe wątki. Odkrywamy obce istoty i miejsca, co rozszerza granice wyobraźni i wzbudza ciekawość. Autorzy kładą duży nacisk na relacje między bohaterami i interakcje społeczne. Obserwujemy, jak rozwijają się przyjaźnie, rodzą się konflikty i kształtują się sojusze. Te relacje stają się fundamentem dla opisywanych problemów, z którymi zmaga się społeczność Nowego Edenu.

Powieść Ogród Ramy autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry Lee to nie tylko dzieło science fiction pełne szczegółów naukowych, ale przede wszystkim pasjonująca historia o ludziach i ich zmaganiach w obliczu niewyobrażalnego odkrycia. Książka obfituje w szczegółowe opisy kosmicznych zjawisk, technologicznych nowinek i odkryć naukowych. Mimo to, dzięki umiejętnemu przedstawieniu tych zagadnień, nie nuży nawet czytelników nieobeznanych z tematem. Autorzy zrozumiałym językiem tłumaczą skomplikowane koncepcje, czyniąc je fascynującymi elementami fabuły.

Ogród Ramy jak i dwa pierwsze tomy to prawdziwa klasyka gatunku, która z pewnością zachwyci nie tylko fanów science fiction, ale również wszystkich miłośników dobrej literatury. Język autora jest prosty, ale jednocześnie bogaty i plastyczny, co sprawia, że czytanie tej powieści to prawdziwa przyjemność.

Ogród Ramy to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry’ego Lee, będąca kontynuacją powieści Spotkanie z Ramą i Rama II, które opowiadały o spotkaniu ludzkości z obcym statkiem kosmicznym. Historia ta ukazały się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Statek kosmiczny Rama II uciekł z Ziemi po ataku rakietowym, zabierając ze...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Piaski Diuny Kevin J. Anderson, Brian Herbert
Ocena 7,4
Piaski Diuny Kevin J. Anderson, ...

Na półkach:

Brian Herbert i Kevin J. Anderson, kontynuatorzy dzieła Franka Herberta, zapraszają na fascynującą podróż do mrocznych zakamarków uniwersum Diuny. Siedem opowiadań, stworzonych specjalnie dla polskich fanów, odkrywa nieznane oblicza kultowego świata i rzuca nowe światło na znane już wydarzenia. Zbiór, podobnie jak poprzednie, tomy ukazały się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i uzupełnione zostały niesamowitymi rysunkami Wojciecha Siudmaka.

Pisaki Diuny to prawdziwa gratka dla miłośników sagi Herberta, którzy od lat podziwiają bogactwo i epicki rozmach serii. W zbiorze znalazło się 7 opowiadań: Ostrze krysnoża, Krew saudarkarów, Wody Kanly, Dwór imperialny, Czerwona zaraza, Ślubny jedwab oraz Skarb w Piasku. Zbiór ten pozwala odkryć kolejne sekrety rodu Atrydów, oraz poznać losy Fremenów. Wisienką na torcie jest możliwość zanurzenia się zanurz się w mrocznych zakamarkach imperium.

Opowiadania z uniwersum Diuny dają nam wgląd w różne zakamarki tego bogatego świata. Poznajemy bliżej tragiczne losy Szadout Mapes i obserwujemy, jak Arrakis staje się domeną Harkonnenów. Poznajemy również historię pułkownika Sardaukarów, który w przebraniu Harkonnena sieje terror w posiadłościach Atrydów. Pojawia się też Gurney Halleck, który po upadku Arrakin i śmierci Leto Atrydy walczy z rodem Harkonennów, utrudniając im wydobycie przyprawy.

Dwór Imperialny ujawnia historię wieloletniej walki Atrydów i Harkonnenów, a Czerwona Zaraza pokazuje początki Gildii Kosmicznej. Ślubny Jedwab to krótka scena z przygotowań do ślubu Leto Atrydy z córką arcyksięcia Armanda Ekaza. Każda z tych historii odkrywa przed nami nowe sekrety i pozwala spojrzeć na Diunę z innej perspektywy, choć nie wnosi nic zaskakującego do tego uniwersum.

Śmiało można powiedzieć, że Piaski Diuny na swój sposób wzbogacają świat wykreowany przez Franka Herberta. Nie są to jednak historie, które będą się bronić same w sobie. Bez znajomości Kronik Diuny nie mają one większego znaczenia. Dlatego istotne znaczenie mogą mieć dla miłośników Diuny, którzy będą dopatrywać się wielu ukrytych smaczków i nawiązań lub wytykać błędy twórcom.

Brian Herbert i Kevin J. Anderson, kontynuatorzy dzieła Franka Herberta, zapraszają na fascynującą podróż do mrocznych zakamarków uniwersum Diuny. Siedem opowiadań, stworzonych specjalnie dla polskich fanów, odkrywa nieznane oblicza kultowego świata i rzuca nowe światło na znane już wydarzenia. Zbiór, podobnie jak poprzednie, tomy ukazały się nakładem Domu Wydawniczego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czarna Chmura, autorstwa Freda Hoyle’a, to klasyka science fiction, która łączy w sobie naukowe fakty z fikcją literacką. Opublikowana w 1957 roku, powieść opowiada o zbliżającym się do Układu Słonecznego gigantycznym obłoku międzygwiazdowym i jego potencjalnym wpływie na Ziemię. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Historia rozpoczyna się, gdy młody astronom, Thomas Marlowe, odkrywa na zdjęciach nieba dziwną ciemną plamę. Okazuje się, że jest to gigantyczny obłok pyłu i gazu, zmierzający wprost ku Ziemi. Naukowcy z całego świata gromadzą się w specjalnie utworzonym ośrodku badawczym, aby dowiedzieć się więcej o Czarnej Chmurze i jej potencjalnym zagrożeniu. Na czele zespołu staje niekonwencjonalny astronom Christopher Kingsley.

Przesłonięcie słońca może wywołać niewyobrażalne zmiany na naszej planecie. W obliczu nadchodzącej katastrofy, rząd brytyjski podejmuje szereg działań mających na celu ochronę ludności. Zbudowane zostają podziemne schrony, a ewakuacja staje się coraz bardziej realna. Wszyscy ciężko pracują aby zdobyć jak najwięcej informacji o obiekcie i zminimalizować szkody. Z czasem okazuje się, że prawda o tym nietopowym zjawisku jest całkiem odmienna i zmusza naukowców do zweryfikowania swoich poglądów na temat wszechświata.

Hoyle, będąc wybitnym i kontrowersyjnym astronomem, wplata w fabułę powieści wiele naukowych informacji. Opisuje m.in. strukturę obłoków międzygwiazdowych, ich wpływ na gwiazdy i planety, a także potencjalne zagrożenia, jakie mogą stwarzać dla życia na Ziemi. Jednocześnie autor nie zapomina o fikcyjnej stronie opowieści. Pośród naukowych rozważań pojawiają się wątki dotyczące ludzkich relacji, walki o przetrwanie i moralnych dylematów.

Czarna Chmura porusza również głębsze pytania o naturę życia, wszechświata i miejsce człowieka w nim. Hoyle zastanawia się nad pochodzeniem życia, możliwością istnienia pozaziemskich cywilizacji i moralnymi dylematami, jakie stoją przed ludzkością w obliczu katastrofy. W efekcie to znakomita powieść science fiction, która łączy w sobie naukową rzetelność z fikcyjną fabułą. To pozycja obowiązkowa dla miłośników gatunku, a także dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tajemnicach kosmosu.

Czarna Chmura, autorstwa Freda Hoyle’a, to klasyka science fiction, która łączy w sobie naukowe fakty z fikcją literacką. Opublikowana w 1957 roku, powieść opowiada o zbliżającym się do Układu Słonecznego gigantycznym obłoku międzygwiazdowym i jego potencjalnym wpływie na Ziemię. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Historia...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Diuna. Dziedzic Kaladanu Kevin J. Anderson, Brian Herbert
Ocena 6,2
Diuna. Dziedzi... Kevin J. Anderson, ...

Na półkach:

Dziedzic Kaladanu to trzeci tom Trylogii Kaladanu, kolejnej serii ze świata Diuny autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i jak cała seria opatrzona jest rysunkami jednego z największych współczesnych polskich artystów – Wojciecha Siudmaka.

Fabuła tomu trzeciego skupia się wokół osoby Paula. Zarządza ona Kaladanem podczas nieobecności swojego ojca i władcy planety – Leto. Czternastoletni Paul wkracza do świat, którego sobie nawet nie wyobrażał, zarazem nieświadomie kreśli ścieżkę swojego przeznaczenia, która uczyni go Muad’Dibem.

W tym samym czasie sardaukarzy Cesarza pacyfikują kolejne światy i planety. Jak wiemy z Kronik Diuny, wskutek knowań Harkonnenów, skonfrontują się również z Atrydami. Poznajemy także dalsze losy Leto i Jessiki, którzy poza granicami Kaladanu kreślą historię, której finał również będzie miał miejsce w Kronikach, a wydarzeniach których Herbert nie wspominał. Wszystko to oczywiście w tle imperialnych intryg i politycznych przetasowań.

Dziedzic Kaladanu podobnie jak pierwszy tom nie zachwyca porywającą fabułą. Twórcy bardziej skupiają się różnych wątkach i rozbudowaniu ich, a prowadzą narrację tak, aby główną korzyścią czytania było odkrywanie historii i postaci wprowadzonych powieści Diuna Franka Herbert. Mamy więc mocny wgląd w relacje między takimi postaciami, jak Gurney Halleck, Duncan Idaho, Thufir Hawat i Wellington Yueh.

Choć do samej Diuny jest tu daleko, to całość świetnie wpisuje się jako zasadne wprowadzenie do Kronik Diuny. Trzeci tom mocnego political fiction rzuca coraz więcej światła na postacie i wydarzenia, które w oryginalnym cyklu tylko zostały zarysowane i jest zarazem dobrą kontynuacją o mocnym zwieńczeniem samej Trylogii Kaladanu, ukazującej losy trzech najważniejszych postaci Diuny.

Dziedzic Kaladanu to trzeci tom Trylogii Kaladanu, kolejnej serii ze świata Diuny autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis i jak cała seria opatrzona jest rysunkami jednego z największych współczesnych polskich artystów – Wojciecha Siudmaka.

Fabuła tomu trzeciego skupia się wokół osoby Paula. Zarządza ona...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 7,1
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...

Na półkach:

Najnowsza książka Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka jest swojego rodzaju kontynuacją i poprzedniego wspólnego projektu, jakim była publikacja Nadchodzi III wojna światowa. Autorzy analizowali światowy układ sił, napięcia na linii największych mocarstw, a to wszystko oczywiście przez pryzmat sytuacji Polski. Ich rozmowa przeprowadzona została jednak przed wybuchem wojny ukraińsko rosyjskiej.

W swoje najnowszej książce, niejako kontynuują ten temat, jednak kontekst ulega ogromnej zmianie. Sytuacja w Europie wywraca się do góry nogami. Za polską granicą toczy się regularny konflikt wojenny. Ogromna machina wojenna jaką miała być rosyjska armia, została mocno przeceniona. Ukraina po dwóch latach od zbrojnej napaści nadal się broni. Co jednak nie zmianie faktu, że Rosja tak łatwo się nie podda i nie wycofa. Historia dzieje się na naszych oczach.

Forma tej książki jest taka sama jak poprzedniej. Piotr Zychowicz prowadzi rozmowę z Jackiem Bartosiakiem. Analizują oni genezę obecnego kryzysu. Według nich Ukraina to dopiero początek. Zapowiedź trzeciej wojny światowej, o której pisali w poprzedniej publikacji. Na ile to realna zapowiedź przyszłych wydarzeń, a na ile granie na ludzkim strachu? Ciężko powiedzieć. Fakty są jednak niepodważalne. Układ sił na naszej planecie powoli się zmienia, co może przełożyć się na wiele zawirowań, z globalnym konfliktem włącznie.

Autorzy omawiają różne aspekty obecnej sytuacji. Od polityki przez gospodarkę do konfliktów zbrojnych włącznie. Opisują sytuację w Europie, ale i na Bliskim Wschodzie i dalekim Pacyfiku, gdzie Chiny zaczynają konkurować z obecnym hegemonem – Stanami Zjednoczonymi. Wskazują na militarny upadek Rosji, ale zaznaczają, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Należy pamiętać, że w swoim posiadaniu mają spory arsenał broni jądrowej. Pytanie tylko czy Putin jest zdolny do jej użycia.

Oczywiście autorzy nie pomijają znaczenia i interesu Polski. Czy jesteśmy bezpieczni. Czy poważnie należy traktować obietnice USA i NATO wobec naszego kraju? Jaką strategię powinniśmy przyjąć, aby uniknąć wojny, albo rozdawać w niej mocne karty? Czy modernizować naszą armię, czy liczyć na sojuszników. Te i wiele innych aspektów poruszają w tej długiej i merytorycznej rozmowie.

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat to wciągająca analiza obecnej sytuacji w Europie i na świecie. Mnóstwo trafnych analiz i błyskotliwych refleksji. Autorzy otwierają nam oczy na wiele tematów, które współczesne media przedstawiają w sposób lekko zawoalowany. Nie boją się mówić wprost na tematy niewygodne. Za to właśnie lubię Piotra Zychowicza, który niezależnie od politycznej poprawności zawsze ma swoje zdanie, które potrafi otworzyć nam oczy na postrzeganie rzeczywistości.

Najnowsza książka Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka jest swojego rodzaju kontynuacją i poprzedniego wspólnego projektu, jakim była publikacja Nadchodzi III wojna światowa. Autorzy analizowali światowy układ sił, napięcia na linii największych mocarstw, a to wszystko oczywiście przez pryzmat sytuacji Polski. Ich rozmowa przeprowadzona została jednak przed wybuchem wojny...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Thrillery medyczne są specyficzną kategorią książek, ponieważ każdy z nas prędzej czy później musi zaufać służbie zdrowia i poddać się jakiemuś zabiegowi lub operacji, przyjąć lekarstwa albo chociaż dać się przebadać. Robin Cook jest jednym z najbardziej znanych pisarzy, którzy lubią straszyć nas służbą zdrowia. Niedawno czytelnicy mogli zapoznać się z jego najnowszym pomysłem na to, jak trzymać nas z dala od szpitali.

Jack Stapleton jest patologiem i lubi wyzwania w postaci trudnych spraw. Jego żona Laurie jest jednocześnie jego szefową. Odkąd przejęła obowiązki jego przełożonej, mają problemy z komunikacją w domu, które pogarsza sytuacja zdrowotna ich dzieci oraz mieszkająca z nimi od kilku miesięcy teściowa. Jack woli szybciej wyjechać do pracy i zająć się czymś produktywnym. Niestety tym razem czekają na niego złe wieści. W kolejce do sekcji zwłok czeka ciało przyjaciółki Laurie. Mimo iż przyczyna śmierci wydaje się oczywista, Jack na prośbę żony przeprowadzana niezbędne czynności.

Okazuje się, że po standardowej sekcji, przyczyna śmierci nie jest znana. Potrzebne są wyniki badań pobranych próbek, ale na nie trzeba poczekać trochę dłużej. Jack mimo wcześniejszych problemów z przekraczaniem swoich uprawnień, wybiera się do szpitala, w którym pracowała kobieta, aby rozejrzeć się w jej samochodzie i biurze. Okazuje się, że nie przez wszystkich jest tam mile widziany. Zanim zdąży przejrzeć interesujące go artykuły, zostaje wyrzucony przez ochronę.

Gdy kolejne wyniki badań nie przybliżają go do rozwiązania zagadki, Jack coraz bardziej angażuje się w prywatne śledztwo, od którego wszyscy go odwodzą. Ponownie wraca do szpitala i dowiaduje się, że lekarka nie przez wszystkich była lubiana, a sama również miała podejrzenia dotyczące prawidłowości podawanych przez szpital danych o poziomie śmiertelności. To naprowadza Jacka na nowe teorie o tym, co rzeczywiście się stało. Bo to, że nie jest to naturalna śmierć, wiedział już na pewno.

Nocny dyżur to kolejna w dorobku Robina Cooka książka, w której powracamy do znanych z wcześniejszych tomów bohaterów. Jednak wiedza o tym, jakie wcześniej rozwiązali sprawy, nie jest niezbędna do rozpoczęcia lektury najnowszej książki. Chociaż bohaterowie odnoszą się do przeszłości, wszystkie potrzebne informacje dostajemy wraz z ich wspomnieniami. Tym razem jednak autor inaczej podszedł do pracy patologa. Problemem nie było znalezienie narzędzia zbrodni czy miejsca jej popełnienia. Sekcja zwłok nie wykazała niczego, co mogłoby doprowadzić do śmierci. Poza tym, że lekarka nie żyła, była całkowicie zdrowa. Jack oczywiście nie odpuszczał, co wpakowało go w kłopoty poważniejsze niż wyrzucenie ze szpitala.

Książkę czytało się przyjemnie, chociaż zagadka mogłaby być nieco trudniejsza do rozwiązania. Dosyć szybko domyśliłam się, kto zaatakował lekarkę, więc potem czekałam już tylko, aż bohaterowie dojdą do tych samych wniosków. Trochę więcej czasu można było poświęcić motywacji zabójcy, ponieważ jego przemyślenia nie były dla mnie przekonujące. Robin Cook po raz kolejny zrobił to, co wychodzi mu najlepiej. Mimo że nie jest to jego najlepsza książka, ponownie przekonał mnie, że służba zdrowia to tylko ludzie i jak w każdej grupie, tak i w tej może znaleźć się człowiek, który ma inną definicję pomagania.

Thrillery medyczne są specyficzną kategorią książek, ponieważ każdy z nas prędzej czy później musi zaufać służbie zdrowia i poddać się jakiemuś zabiegowi lub operacji, przyjąć lekarstwa albo chociaż dać się przebadać. Robin Cook jest jednym z najbardziej znanych pisarzy, którzy lubią straszyć nas służbą zdrowia. Niedawno czytelnicy mogli zapoznać się z jego najnowszym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Odyseja kosmiczna 3001. Finał to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a, wydana w 1985 roku. Jest to czwarta i ostatnia część cyklu rozpoczętego w Odysei kosmicznej 2001 i kontynuowanego w Odysei kosmicznej 2010. Najnowsze wydanie ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Powieść opowiada o losach Franka Poole’a, astronauty, który został zamrożony w próżni w pierwszej części cyklu. Tysiąc lat później Poole zostaje odnaleziony i wskrzeszony przez kosmicznych podróżników. Poole wyrusza w podróż po Układzie Słonecznym, aby odkryć, co się stało z ludzkością i z monolitem, który pojawił się w pierwszej części cyklu.

Autor przedstawia wizję przyszłości, która jest zarówno fascynująca, jak i przerażająca. Świat przedstawiony w powieści jest pełen kontrastów. Z jednej strony ludzie osiągnęli niesamowity postęp technologiczny, z drugiej strony stoją w obliczu wielu wyzwań, takich jak zanieczyszczenie środowiska i nierówności społeczne.

Książka Clarke’a to fascynująca opowieść o przyszłości ludzkości. Autor prezentuje wizję świata, który jest jednocześnie piękny i przerażający. W Odysei kosmicznej 3001 Clarke porusza wiele ważnych tematów, takich jak ekologia, ewolucja i sens istnienia. To również powieść o poszukiwaniu sensu życia i miejsca człowieka we Wszechświecie.

Odyseja kosmiczna 3001. Finał to obowiązkowa pozycja dla fanów science fiction. Książka jest fascynująca i skłania do refleksji. Można odbyć podróż po Układzie Słonecznym bez wychodzenia z domu. Idealne połączanie science i fiction.

Odyseja kosmiczna 3001. Finał to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a, wydana w 1985 roku. Jest to czwarta i ostatnia część cyklu rozpoczętego w Odysei kosmicznej 2001 i kontynuowanego w Odysei kosmicznej 2010. Najnowsze wydanie ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Powieść opowiada o losach Franka Poole’a,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Rama II Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Ocena 6,8
Rama II Arthur C. Clarke, G...

Na półkach:

Rama II to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry’ego Lee, wydana po raz pierwszy w 1989 roku. Jest to kontynuacja powieści Spotkanie z Ramą, która opowiadała o pierwszym spotkaniu ludzkości z obcym statkiem kosmicznym. Historia ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Akcja Ramy II rozgrywa się 70 lat po wydarzeniach z pierwszej części. W tym czasie ludzkość poczyniła znaczne postępy w technologii kosmicznej, a także w dziedzinie nauk społecznych. Gdy do Układu Słonecznego ponownie przybywa statek Rama, ludzkość jest gotowa na spotkanie z obcymi. Na pokładzie statku kosmicznego Newton znajduje się międzynarodowy zespół naukowców i astronautów, którzy mają za zadanie zbadać Ramę.

Podczas badań naukowcy odkrywają, że Rama jest znacznie bardziej złożonym obiektem niż początkowo sądzili. Statek jest podzielony na trzy strefy, każda z nich ma swoje własne tajemnice. Zespół naukowców musi stawić czoła wielu wyzwaniom, aby rozwiązać zagadkę Ramy. Muszą zmierzyć się z niebezpiecznymi anomaliami grawitacyjnymi, a także z niespodziewanymi zwrotami akcji.

Książka jest pełna naukowych szczegółów, ale nie jest to nużące czytanie. Autorzy umiejętnie łączą naukowe wątki z wątkami fabularnymi, dzięki czemu książka jest zarówno pouczająca, jak i wciągająca. Książka jest również pełna emocji i dramatu. Zespół badawczy Newtona jest złożonym zbiorem postaci, które muszą zmierzyć się z wieloma trudnościami i wyzwaniami. Clarke i Lee tworzą przekonujące portrety ludzkich emocji i zachowań.

Rama II to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów science fiction. Książka jest świetnie napisana, pełna emocji i fascynujących pomysłów. To klasyczna powieść, która będzie zachwycać czytelników jeszcze przez wiele lat.

Rama II to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry’ego Lee, wydana po raz pierwszy w 1989 roku. Jest to kontynuacja powieści Spotkanie z Ramą, która opowiadała o pierwszym spotkaniu ludzkości z obcym statkiem kosmicznym. Historia ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Akcja Ramy II rozgrywa się 70 lat po...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Greta Kelly proponuje nam swoją debiutancką powieść, która jest pierwszą częścią dylogii. Jest to typowa powieść fantasy, w której znajdziemy konflikt między mocarstwami, magię, nieszczęśliwą miłość, politykę i fanatyków. Czy z tej mieszanki wyszło coś dobrego?

Surowa, zimna północ, ciepłe, łagodne południe i neutralny środek. Niestety w żadnej krainie osoby posiadające moce nie mogą czuć się bezpiecznie z powodu nadciągającej wojny. Władca Rovenu przyłącza do swojego imperium kolejne mniejsze państwa przymusowo biorąc sobie za żony kolejne księżniczki, mające zapewnić spokój poddanych. Askia, spadkobierczyni Lodowej Korony, nie zamierza być kolejna. Ucieka ze swoją armią na południe do Visziru.

Młoda władczyni trafia na dwór Armaana. Jest dawnym znajomym jej rodziców i po ich śmierci to rodzina królewska zaopiekowała się nią. Ma nadzieję uzyskać pomoc w postaci armii, bo wie, że gdy wróg skończy podboje na północy, zacznie patrzeć na południowe imperium. Jednak Viszir jest podzielony i ma inne problemy. Dwaj dorośli już synowie władcy nie lubią się, mają odmienne poglądy i obaj liczą na przyszłą koronę. Na dworze każdy ma swoje interesy, których broni, co tylko utrudnia Askii walkę o swój kraj.

Dziewczyna liczyła na pomoc dawnych przyjaciół rodziny, a okazuje się, że jest otoczona przez wrogów. W pałacu przebywa wysłannik z Rovenu, który utrzymuje, że jego król jest w trakcie negocjacji małżeńskich z Askią, więc jakiekolwiek zażyłe relacje z kimś innym będą poważnym nadwyrężeniem pokoju pomiędzy mocarstwami. Jakby tego było mało, w mieście przebywają także fanatycy religijni, którzy zamordowali jej rodziców, a ją samą torturowali, próbując dowiedzieć się, czy jest wiedźmą. W dodatku uważają, że jest jedną z nich, ponieważ „przesłuchanie” nie wykazało, aby parała się magią.

Askia miała nadzieję, na większą świadomość mieszkańców Rovenu i szybką reakcję, aby północ nie rosła w siłę i nie zabijała jej rodaków. Niestety została wplątana w sieć intryg, gdzie każdy chce wykorzystać ją do własnych celów. Odkrywa kilka zaskakujących tajemnic, które mogą jej pomóc, ale również uświadamia sobie, jak niebezpieczną grę prowadzi agresor w północy. Dowiaduje się też, dlaczego tak bardzo zależy mu na właśnie na niej.

Lodowa korona to udany debiut fantasy, chociaż nie ma w niej niczego, czego nie znalibyśmy z innych książek. Mimo tego czyta się ją lekko i przyjemnie. Postaci jest sporo i są różnorodne. Każda jest ciekawie opisana i ma swoją historię, chociaż nie wszystkie poznajemy wystarczająco dobrze. Będzie na to czas jeszcze w drugim tomie. Mimo iż większa część akcji dzieje się w pałacu Armaana, powieść nie jest nużąca i się nie ciągnie. Bardzo podobało mi się także zakończenie, które z jednej strony było do przewidzenia, ale z drugiej – nie tak nagle i w takiej formie. To na pewno rozbudziło nadzieję na szybkie dostarczenie kolejnego tomu.

Greta Kelly proponuje nam swoją debiutancką powieść, która jest pierwszą częścią dylogii. Jest to typowa powieść fantasy, w której znajdziemy konflikt między mocarstwami, magię, nieszczęśliwą miłość, politykę i fanatyków. Czy z tej mieszanki wyszło coś dobrego?

Surowa, zimna północ, ciepłe, łagodne południe i neutralny środek. Niestety w żadnej krainie osoby posiadające...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Biada Babilonowi to kolejna odsłona serii science fiction wydawanej nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Powieść Pata Franka, znanego amerykańskiego powieściopisarza i doradcę Departamentu Obrony USA, ukazała się pierwszy raz w polskim przekładzie. Klasyka powieści postapokaliptycznej o uniwersalnym przesłaniu i genezie, która cały czas jest aktualna.

Opowieść zaczyna się od atomowej wojny między USA a ZSRS. Pochodząca z Apokalipsy św. Jana fraza „Biada, biada, wielka stolico, Babilonie, stolico potężna! Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł”, staje się rzeczywistością. Niewyobrażalny koszmar nuklearnej zagłady spustoszył Stany Zjednoczone, w mgnieniu oka zabijając dziesiątki milionów ludzi, a ocalałych skazując na głód, choroby i poniewierkę.

Nadziej jednak umiera ostatnia. Przykładem takiego stanu rzeczy są mieszkańcy Fort Repose, miasta w środkowej Florydzie, dla który nie tylko liczy się przetrwanie. Są przekonani, że dobra wola i wiara w ludzkość są w stanie rozwiązać wszelkie problemy i przeciwności losu, a w efekcie pozwoli im przetrwać ten ciężki czas.

Biada Babilonowi niesie ze sobą ostrzeżenie, ale jednocześnie pozostawia nadzieję, że kiedyś będzie lepiej. Frank podkreśla wartość zachowania człowieczeństwa, a właściwie określa je kluczowym warunkiem przetrwania ludzkości.

Biada Babilonowi to kolejna odsłona serii science fiction wydawanej nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Powieść Pata Franka, znanego amerykańskiego powieściopisarza i doradcę Departamentu Obrony USA, ukazała się pierwszy raz w polskim przekładzie. Klasyka powieści postapokaliptycznej o uniwersalnym przesłaniu i genezie, która cały czas jest aktualna.

Opowieść zaczyna się od...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa oraz Himmlera i Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę Radowana Karadzića, przywódcę bośniackich Serbów, który odpowiedziany jest za największą masakrę w Europie po II wojnie światowej.

Lekarz psychiatra, poeta, lider i zbrodniarz skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Człowiek odpowiedzialny za największe okrucieństwa dokonane w Europie po drugiej wojnie światowej nie był jednak krwawym dyktatorem, a politykiem, współtwórcą Serbskiej Partii Demokratycznej.

Donia, który brał udział w procesie Karadžicia jako biegły, opierając się na niepublikowanych dokumentach Trybunału w Hadze oraz wielogodzinnych rozmowach z oskarżonym, przedstawia fascynującą i przerażającą historię człowieka, który z szarego polityka przeobraził się w potężnego szowinistę i ludobójcę.

Od syna rzeźnika po przywódce narodu
Książka rozpoczyna się od przedstawienia dzieciństwa i młodości Karadžicia. Był on synem rzeźnika i nauczycielki, wychowywał się w biednej rodzinie w Sarajewie. Po ukończeniu studiów medycznych pracował jako psychiatra, a w latach 70. XX wieku rozpoczął karierę polityczną. W 1990 roku współtworzył Serbską Partię Demokratyczną, która szybko stała się główną siłą polityczną bośniackich Serbów.

W 1992 roku, po rozpadzie Jugosławii, wybuchła wojna w Bośni. Karadžić stanął na czele bośniackich Serbów i doprowadził do serii zbrodni, w tym ludobójstwa w Srebrenicy, w wyniku którego zginęło ponad 8 tysięcy muzułmanów. W 2008 roku Karadžić został aresztowany i postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii. W 2016 roku został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Książka Donii to nie tylko historia jednego człowieka, ale także historia wojny w Bośni. Autor przedstawia skomplikowane okoliczności, które doprowadziły do konfliktu, a także szczegółowo opisuje zbrodnie, których dopuścili się bośniaccy Serbowie, ale także wspomina o zbrodniach Bośniaków i Chorwatów. Książka jest napisana w sposób przejmujący i wstrząsający, a jej lektura pozwala zrozumieć, jak doszło do jednego z najstraszniejszych ludobójstw w historii Europy, ukazując zarazem istotę krwawej wojny na Bałkanach.

Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa oraz Himmlera i Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę Radowana Karadzića, przywódcę bośniackich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Persowie. Epoka wielkich królów to kolejna propozycja Domu Wydawniczego Rebis dla fanów historii starożytnej. Tym razem jest to publikacja nieznanego polskim czytelnikom profesora historii starożytnej na uniwersytecie w Cardiff, Lloyda llewellyn- Jonesa, który jest niekwestionowanym znawcom dziejów i kultury Persji.

Imperium Perskie swoim zasięgiem wprawiało w osłupienie. Rozciągało się od Libii po stepu Azji. Od Sudanu po Pakistan. Przez wieku królowie Persji dbali aby utrzymać wielkość swojego imperium, którego sercem było legendarne Persepolis, którego rozmach i przepych zachwyca po dzień dzisiejszy.

Publikacja Llewellyn- Jonesa jest na swój sposób wyjątkowa. Przede wszystkim książek na temat starożytnej Persji na naszym rynku wydawniczym jest jak na lekarstwo. Druga spraw to fakt, że większość pisanych jest przez pryzmat jej wrogów. To głównie z zapisków starożytnych greków dowiadujemy się informacji na ten temat. To właśnie wyróżnia tę publikację. Autor opiera się bowiem na starożytnych perskich źródłach, przedstawiając „perską wersję” ich własnej historii.

Wyłania się z niej nowy obraz imperium. To już nie są barbarzyńscy najeźdźcy, próbujący podbić rozwiniętą grecką cywilizację. Autor kreśli obraz ludu o wyrafinowanej kulturze i życiu społecznym. Uzdolniony intelektualnie, rozwinięty gospodarczo i niezmiernie silny militarnie, miał ogromny wkład w rozwój światowej cywilizacji.

Publikacja ta pozwala szczegółowo, ale i oczywiście w ogromnym skrócie spojrzeć na imperium perskie od jego narodzin, poprzez szczyt potęgi, aż po upadek. Autor prezentuje nam panteon wielkich królów Persji, autokratycznych władców, z potężnego rodu Achemenidów. Pozwala w pewnym uproszczeniu zobaczyć jak ich polityka wpływała na imperium, na wierzenia religijne, poglądy i aspiracje terytorialne.

Persowie. Epoka wielkich królów to publikacja, która pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie do starożytnej Persji, gdzie znajdziemy się w samym centrum jednego z największych imperiów. Tę historię czyta się z pasją, forma pozwala poczuć splendor jaki przyświecał władcom perskim. Pozycja obowiązkowa, dla każdego kto choć trochę interesuje się historią. Potrafi pochłonąć bez reszty.

Persowie. Epoka wielkich królów to kolejna propozycja Domu Wydawniczego Rebis dla fanów historii starożytnej. Tym razem jest to publikacja nieznanego polskim czytelnikom profesora historii starożytnej na uniwersytecie w Cardiff, Lloyda llewellyn- Jonesa, który jest niekwestionowanym znawcom dziejów i kultury Persji.

Imperium Perskie swoim zasięgiem wprawiało w osłupienie....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Olśnienie to kolejna, klasyczna powieść sci-fi, zaprezentowana w ramach cyklu Wydawnictwa Rebis – Wehikuł Czasu. Jej autorem jest Poul Anderson, amerykański pisarz, ceniony za erudycję i poczucie humoru i wielokrotnie wyróżniany nagrodami Hugo i Nebula. Uhonorowany również tytułem Wielkiego Mistrza za zasługi dla gatunku.

Olśnienie to powieść science fiction, wydana w 1954 roku. Jest to historia o tym, co by się stało, gdyby ludzki mózg uległ nagłej ewolucji, zwiększając inteligencję i świadomość. Akcja powieści toczy się w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze objawy ewolucji pojawiają się wśród ludzi na Alasce. Wkrótce zjawisko rozprzestrzenia się na resztę kraju. Powieść opisuje wpływ tej zmiany na społeczeństwo, politykę i kulturę.

Olśnieni są znacznie inteligentniejsi niż przeciętny człowiek. Mają też znacznie większą świadomość siebie i otaczającego ich świata. Zaczynają kwestionować status quo i szukać nowych sposobów myślenia o świecie. Zmiany, jakie wnoszą, są głębokie i dalekosiężne. Zmieniają one sposób, w jaki ludzie myślą, działają i żyją.

Olśnienie to fascynująca i wizjonerska powieść, która porusza ważne tematy dotyczące przyszłości ludzkości. Anderson przedstawia złożone i interesujące postacie, a jego wizja przyszłości jest zarówno przerażająca, jak i ekscytująca. Chociaż sci-fi dominuje na pierwszym planie, wyraźnie podkreślona jest też druga płaszczyzna powieści, opowiadająca o człowieczeństwie i jego naturze.

Ogólnie rzecz biorąc, Olśnienie to nie tylko klasyka gatunku. To intrygująca powieść science fiction, która porusza ważne tematy dotyczące przyszłości ludzkości i istoty człowieczeństwa. Anderson prowokuje czytelnika, wywołując całą paletę emocji. Rodzą się w nas współczucie, smutek, frustracja, złość ale i nadzieja. Czyli to, co dobra historia powinna generować. Polecam ją wszystkim fanom gatunku.

Olśnienie to kolejna, klasyczna powieść sci-fi, zaprezentowana w ramach cyklu Wydawnictwa Rebis – Wehikuł Czasu. Jej autorem jest Poul Anderson, amerykański pisarz, ceniony za erudycję i poczucie humoru i wielokrotnie wyróżniany nagrodami Hugo i Nebula. Uhonorowany również tytułem Wielkiego Mistrza za zasługi dla gatunku.

Olśnienie to powieść science fiction, wydana w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Starożytny Rzym to niebezpieczne miejsce. Nie tylko ze względu na przemykających nocą rabusiów lub innych typów spod ciemnej gwiazdy. Dużo większym zagrożeniem mogą być przechadzający się największymi ulicami w świetle dnia możni Cesarstwa. Oni bowiem knują czasem intrygi, w które wplatani są podlegli im, bogom ducha winni ludzie, tacy, jak np. bohaterowie powieści historycznej Bestie zza muru Roberta Lowa.

Drust i Kag to byli gladiatorzy. Mimo że są już według prawa wolnymi, pełnoprawnymi obywatelami, wciąż ciąży im piętno statusu niewolnika. Dodatkowo muszą martwić się o to, o co musi zatroszczyć się każdy mieszkaniec Cesarstwa – miejsce do spania i pieniądze na utrzymanie. Dlatego też przyjaciele formują grupę zwaną Braćmi Areny, która za odpowiednie wynagrodzenie podejmuje się trudnych zadań. Byli gladiatorzy mają za sobą już wiele niebezpiecznych przygód, ale mimo to nie są gotowi na to, co czeka na nich w dalekiej Brytanii. Udają się do tego kraju, by tam odnaleźć i uratować pewną kobietę i jej syna. Od samego początku misja wydaje się być podejrzana. Każdy kolejny krok za tytułowi mur będzie to uczucie tylko wzmacniać.

Bestie zza muru to książka, która wymyka się jednoznacznej ocenie. Jej akcja toczy się dość powoli, choć opisywane tu wydarzenia ociekają czasem krwią zarówno wrogów, jak i zwykłych mieszkańców Brytanii. Czytelnicy mogą obserwować zmagania bohaterów z nieprzychylną pogodą, przeciwnikami, ale i samymi sobą. Wszystko to opisane jest precyzyjnie, niezwykle realistycznie, co czasem przekłada się na obecność wielu brutalnych opisów potyczek.

Książka wydawnictwa Rebis to lektura dobra, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Mnie nie do końca udało się wciągnąć w opisywaną historię. Mimo to muszę oddać autorowi Bestii zza muru, że dobrze wykreował zarówno świat, który przemierzają byli gladiatorzy, jak i samych bohaterów powieści.

Starożytny Rzym to niebezpieczne miejsce. Nie tylko ze względu na przemykających nocą rabusiów lub innych typów spod ciemnej gwiazdy. Dużo większym zagrożeniem mogą być przechadzający się największymi ulicami w świetle dnia możni Cesarstwa. Oni bowiem knują czasem intrygi, w które wplatani są podlegli im, bogom ducha winni ludzie, tacy, jak np. bohaterowie powieści...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Gdy Dom Wydawniczy Rebis rozpoczynał swój cykl Wehikuł Czasu, na pierwszy ogień poszła rewelacyjna historia Arthura C. Clarke’a Koniec Dzieciństwa, w której autor ukazuje kontakt ludzkości z obcą cywilizacją. Długo jednak musieliśmy czekać, aby dostać w tym cyklu najbardziej rozpoznawalną powieści Clarke’a – Odyseje Kosmiczną 2001.

Teraz zaś dostajemy kolejną historię Clarke’a. Trochę mniej znaną, ale równie dobrą i obsypaną wieloma nagrodami. Mowa oczywiście o Spotkaniu z Ramą, które jest mega historią samą w sobie, ale i początkiem kolejnego cyklu science fiction. Autor ponad sześćdziesięciu książek o tematyce fantastycznej, kolejny raz kreśli wizję spotkania człowieka z obcą cywilizacją. Robi to oczywiście w sposób niezwykły i pomysłowy.

Akcja rozgrywa się w roku 2131. To w tym czasie w naszym Układzie Słonecznym pojawia się niezidentyfikowany obiekt, o niewyobrażalnych rozmiarach i pędzący z ogromną prędkością w stroną Ziemi. Ludzkość od pewnego czasu przygotowana jest na neutralizację tego typu obiektów zagrażających planecie. W tym jednak przypadku nie chodzi o zwykłą asteroidę. Jej regularny kształt nie pozostawia wątpliwości, co do pochodzenia. Pytanie tylko jakie zamiary ma cywilizacja, która wysłała ten obiekt w stroną Ziemi.

Na to pytanie odpowiedź ma znaleźć załoga Śmiałka, statku kosmicznego, który ma strzec planetę przed obiektami lecącymi w jej stronę. Kapitanowi i jego załodze udaje się przedostać do statku, lecz tam stają przed wielką tajemnicą, którą muszą odkryć. Eksploracja daje wiele odpowiedzi, ale generuje również mnóstwo pytań. Nie brakuje tu również mnóstwo koncepcji technicznych jak i opisów obcej cywilizacji. Liźnięty zostaje tu również wątek relacji między ludzkich, choć na tle epickiej wizji kontaktu ludzkości z obcą cywilizacją, wypada słabo.

Spotkanie z Ramą to kolejna powieść autora, w której opisuje spotkanie ludzkości z obcą cywilizacją. Oczywiście historia jest niezwykła i wciągająca, jednak na jej odbiór duży wpływ mają czasy, w których była napisana. Trzeba się mocno zagłębić w istotę tej powieści, aby odkryć jej znaczenie i przekonać na czym polega jej fenomen.

Kolejna odsłona Wehikułu Czasu jest wciągającą i płynną lekturą, pozwalającą przenieść się czytelnikowi do całkiem odmiennego świata. Można odbyć podróż po Układzie Słonecznym bez wychodzenia z domu. Idealne połączanie science i fiction. Wymiar fantastyczny perfekcyjnie uzupełniany jest przez naukową rzeczywistość. Pozycja obowiązkowa dla fanów fantastyki.

Gdy Dom Wydawniczy Rebis rozpoczynał swój cykl Wehikuł Czasu, na pierwszy ogień poszła rewelacyjna historia Arthura C. Clarke’a Koniec Dzieciństwa, w której autor ukazuje kontakt ludzkości z obcą cywilizacją. Długo jednak musieliśmy czekać, aby dostać w tym cyklu najbardziej rozpoznawalną powieści Clarke’a – Odyseje Kosmiczną 2001.

Teraz zaś dostajemy kolejną historię...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Alexander Mikaberidze to znany na całym świecie ekspert od historii XVIII-XIX-wiecznej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem wojen napoleońskich oraz historii wojskowości Bliskiego Wschodu. Oprócz artykułów dr Mikaberidze napisał i zredagował dziewięć książek, z czego w Polsce znane są dwie jego publikacjie, opowiadające o dwóch znaczących bitwach Napoleona. Teraz za sprawą Domu Wydawniczego Rebis, fani cesarza Francji, mogą zapoznać się z szerszą historią jego wojennych podbojów.

Wojny Napoleońskie. Historia Globalna. Tom 2 rozpoczyna się od ukazania wydarzeń na północy naszego kontynentu w latach 1807 – 1812. Następnie auto – r przechodzi do tak zwanej kwestii wschodniej, czyli konfrontacji z Imperium Osmańskim i działań Napoleona na Bliskim Wschodzie. Nie brakuje tu ukazania kwestii konfliktu z Wielką Brytanią oraz walk o hiszpańską Amerykę w latach 1080 – 1815.

Oczywiście nie mógł nie zostać poruszony wątek kampanii rosyjskiej w 1812 roku i marszu Napoleona na Moskwę. Wątek ten jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze w wiązany był z naszym wyzwoleniem z zaboru rosyjskiego, a po drugie był punktem zwrotnym z działaniach armii napoleońskiej i poniekąd przyczynił się do upadku imperium francuskiego. Oczywiście istotnym elementem poruszonym w tej publikacji była kwestia kongresu wiedeńskiego i jego następstw w Europie.

Z tej nietypowej książki możemy się tego dowiedzieć. Choć tytuł jasno sugeruje, że autor skupia się na działaniach wojennych, to tak naprawdę jest to publikacja, która przedstawia szeroki społeczny i ekonomiczny kontekst działań Bonapartego. Nie brakuje tu polityki i władzy, która niemal zawsze idą w parze. Autor skupia się także na interesach handlowych i dyplomatycznych nie tylko imperium francuskiego, ale i poszczególnych państw.

Oba tomy tej obszernej publikacji malują szeroki obraz działań wielkiego przywódcy i jednego z największych strategów w historii świata. Autor nie ocenia subiektywnie działań Napoleona, ale obiektywnie ukazuje konsekwencje jego rządów. Dzisiejszy świat be z Napoleona na pewno wyglądałby całkiem inaczej. Czy lepiej czy gorze? Tego nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że Bonaparte miał ogromny wpływ na jego obecny obraz.

Alexander Mikaberidze to znany na całym świecie ekspert od historii XVIII-XIX-wiecznej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem wojen napoleońskich oraz historii wojskowości Bliskiego Wschodu. Oprócz artykułów dr Mikaberidze napisał i zredagował dziewięć książek, z czego w Polsce znane są dwie jego publikacjie, opowiadające o dwóch znaczących bitwach Napoleona. Teraz za sprawą...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czekałam na trzecią część cyklu Scholomance, ponieważ dwie poprzednie otworzyły wiele wątków i byłam ciekawa, w jakim kierunku Naomi Novik je poprowadzi. Główna bohaterka osiągnęła swój cel i ocaliła wszystkich uczniów spychając szkołę w otchłań. Niestety w ostatnim momencie Orion wypchnął ją na zewnątrz, a sam został w auli, aby zmierzyć się z największym paszczorem. Właśnie w tej chwili rozpoczynamy trzeci tom serii.

El nie może uwierzyć w to, co się stało. Wszystko szkło zgodnie z planem, aż nagle Orion podjął inną niż ustalona wcześniej decyzję i pomógł uratować wszystkich oprócz siebie. Dziewczyna chce wracać i pomóc mu się wydostać, ale chłopak odtrąca jej rękę i ostatnia nadzieja gaśnie. Szkoła spada w otchłań, a Orion na pewno samotnie nie da rady pokonać wszystkich potworów, które pozostały w Scholomance. El załamana wraca do matki, ale niedługa dane jest jej pobyć w samotności. Znajomi z enklaw informują ją o ataku na Londyn i paszczorze, który dostał się do środka. Wielu dorosłych już zginęło starając się go pokonać, ale młodzi uważają, że tylko Galadriel jest w stanie przetrwać pojedynek z tym potworem.

El udaje się do enklawy i pokonuje paszczora, ale w tym samym czasie następuje atak na inną enklawę. Wszyscy zastanawiają się kto jest na tyle potężny, aby naruszyć fundamenty enklaw, które zostały zbudowane z użyciem ogromu mocy i mają na sobie zaklęcia ochronne. Jednak Galadriel nadal myśli o Orionie, który od kilku dni być może walczy o życie. Udaje się więc do jego rodziców, aby zdobyć moc potrzebną do przeniesienia się do Scholomance. Od razu rozpoznaje, że matka chłopaka korzysta z czarnej magii i z jej winy Orion ma przymus zabijania złowrogów.

Trzecia część dała odpowiedzi na wiele niewyjaśnionych wcześniej kwestii. Galadriel odkrywa kim naprawdę jest Orion, jak wiele hipokryzji można zarzucić członkom enklaw, ale przede wszystkim dociera do sedna problemu. Dowiaduje się w jaki sposób powstają enklawy oraz kto stoi za atakami na nie. I w końcu mierzy się z mroczna przepowiednią swojej prababki, przez którą całe jej życie zostało naznaczone samotności i odrzuceniem.

Już w poprzedniej książce Galadriel dojrzała i zmieniła podejście do innych ludzi, do których wcześniej była nastawiona bardzo negatywnie. Teraz, gdy to ona jako jedyna może pomóc enklawom, podejmuje jeszcze trudniejsze i poważniejsze w skutkach decyzje. Wielu ludzi ginie, ale również wielu ma nadzieję na lepszą przyszłość.

Nie wiem, czy cykl Scholomance będzie kontynuowany po tym, jak pierwotna szkoła została zniszczona. Z jednej strony trzecia książka zamknęła wiele wątków i dała odpowiedzi, na które czekałam, a nawet na kilka, nad którymi się nie zastanawiałam. Ale z drugiej strony stworzony świat i w miarę uporządkowana sytuacja głównej bohaterki i enklaw, które przetrwały, pozwoliłyby autorce na poprowadzenie historii w wielu różnych kierunkach. Po zakończonej lekturze miałam kilka pomysłów, co mogłoby się dalej stać z El, Orionem i enklawami, więc mam nadzieję, że Naomi Novik również wróci do Scholomance i opowie nam więcej o tym uniwersum.

Czekałam na trzecią część cyklu Scholomance, ponieważ dwie poprzednie otworzyły wiele wątków i byłam ciekawa, w jakim kierunku Naomi Novik je poprowadzi. Główna bohaterka osiągnęła swój cel i ocaliła wszystkich uczniów spychając szkołę w otchłań. Niestety w ostatnim momencie Orion wypchnął ją na zewnątrz, a sam został w auli, aby zmierzyć się z największym paszczorem....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Robert Forczyk to uznany militarysta, specjalizujący się historii drugiej wojny światowej. Jest autorem kilkudziesięciu książek, w tym obszernego opracowania Wojna pancerna na froncie wschodnim. Jego publikacja Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 ukazuje tragiczne położenie Polaków w czasie Kampanii Wrześniowej.

Niedawno na naszym rynku wydawniczym ukazała się jego nowa książka, w której porusza temat Krymu i jego militarnego znaczenia na przestrzeni wieków, skupiając się przede wszystkim na okresie drugiej wojny światowej. Tam, gdzie rosną żelazne krzyże. Krym 1941 – 1944, ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Krym w szerszej świadomości współczesnego społeczeństwa, znany stał się od czasu aneksji półwyspu przez Rosję. Jednak, Krym, w ciągu całej swoje historii był areną konfliktów. Już od czasów Kozaków, był bazą wypadowa i terenem niemal nie do zdobycia. Przejęty w XVIII przez Rosjan, stał stał się terenem wojny krymskiej, rosyjskiej wojny domowej, drugiej wojny światowej, a teraz konfliktu ukraińsko rosyjskiego.

Na najszerszą skalę odbywały się tam działania wojenne podczas drugiej wojny światowej. Najpierw zajęły go wojska niemieckie, niszcząc armię radziecką, aby kilka lat później samemu uznać wyższość Armii Czerwonej. Oczywiście równolegle z działaniami militarnymi dochodziło tam do mordów i czystek etnicznych, w których obie armie nie miały sobie równych.

Narracja tej publikacji jest prosta i sensowna. Autor, jak przystało na byłego wojskowego nie leje przysłowiowej wody. Skupia się na faktach i konkretnych wydarzeniach, serwując krótkie i merytoryczne komentarze. Bazuje na badaniach archiwalnych, do których uzyskał dostęp, rzucając nowe światło na ważny teatr działań wojennych na froncie wschodnim.

Tam, gdzie rosną żelazne krzyże. Krym 1941 – 1944 to publikacja, którą pochłania się jednym tchem. Jest to zarazem pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii ukazanej przez pryzmat strategii i wojskowej taktyki. Pod tym względem to prawdziwy majstersztyk, który przy okazji pokazuje dramatyczne wydarzenia i tragiczne losy ludności, która znalazła się na terenach wojennych działań i została zmieciona przez nieczułą machinę wojenną.

Robert Forczyk to uznany militarysta, specjalizujący się historii drugiej wojny światowej. Jest autorem kilkudziesięciu książek, w tym obszernego opracowania Wojna pancerna na froncie wschodnim. Jego publikacja Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 ukazuje tragiczne położenie Polaków w czasie Kampanii Wrześniowej.

Niedawno na naszym rynku wydawniczym ukazała się jego nowa...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Choć powieść Pożegnaj się jest już szóstą częścią serii Quincy & Rainie, ja sięgając po nią, pierwszy raz zetknęłam się z tymi bohaterami. Weszłam tym samym do świata potwornych zbrodni. Choć przeraziłby on każdego, z jakiegoś powodu przyciąga agentkę FBI Kimberly Quincy.

Kiedy kobieta oczekuje dziecka, jej życie zmienia się. Nie jest ona wtedy odpowiedziała już tylko za siebie – podejmując każdą decyzję, musi rozważać konsekwencje z niej płynące zarówno dla swojego zdrowia, jak i rozwijającego się w jej łonie maluszka. Fakt ten sprawia, że życie wielu kobiet w tym okresie nieco zwalnia. Wielu, ale nie wszystkich. Zdecydowanie przypadkiem takim nie jest będącą w piątym miesiącu ciąży Kimberly Quincy.

Jako agentka FBI bohaterka książki Pożegnaj się miała już do czynienia z wieloma okropnościami tego świata. Nawet ona nie jest jednak gotowa na to, jaki przebieg będzie miała kolejna, absolutnie przerażająca sprawa, w którą zostanie wciągnięta. Wszystko zaczyna się od rozmowy z pewną prostytutką, która zgłasza zaginięcie koleżanki. To spotkanie rozpoczyna powolny proces odkrywania prawdy o działalności wyjątkowo brutalnego mordercy, którego fascynacja pająkami poszła zdecydowanie za daleko.


Nowa powieść Lisy Gardner od wydawnictwa Albatros to kawał bardzo dobrze napisanego, trzymającego w napięciu thrillera. Jej autorka snuje intrygę, która sprawia, że czytelnik czuje się jak złapany w sieć jednego z pająków sadystycznego mordercy, o którym z każdą stroną dowiadujemy się coraz więcej. Książka Pożegnaj się przypadła mi do gustu pod wieloma względami. Jednym z nich jest postać głównej bohaterki. Kimberly Quincy to silna, niezależna kobieta, której nie sposób nie podziwiać za zaangażowanie, determinację, ale i odwagę podczas prowadzenia piekielnie trudnego śledztwa. Moje pierwsze spotkanie z nią uznaję za niezwykle udane. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy cyklu Quincy & Rainie, aby poznać dalsze losy tej niezwykłej kobiety.

Choć powieść Pożegnaj się jest już szóstą częścią serii Quincy & Rainie, ja sięgając po nią, pierwszy raz zetknęłam się z tymi bohaterami. Weszłam tym samym do świata potwornych zbrodni. Choć przeraziłby on każdego, z jakiegoś powodu przyciąga agentkę FBI Kimberly Quincy.

Kiedy kobieta oczekuje dziecka, jej życie zmienia się. Nie jest ona wtedy odpowiedziała już tylko za...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Gdy premierę miał pierwszy film o Harrym Potterze, który w wieku 11 lat dowiedział się, że jest czarodziejem, byłam jego równolatką. Oczywiście wcześniej czytałam książki, ale gdyby nie przeniesienie na duży ekran tej historii, seria nie zyskałaby takiego rozgłosu i nie stałaby się fenomenem na skalę światową. Gadżety, konwenty, gry, figurki i długie kolejki przed księgarniami w oczekiwaniu na kolejne tomy – to szaleństwo było nieporównywalne do niczego innego, czego miałam okazję doświadczyć. I mimo ponad 20 lat od zapoznania się ze światem czarodziejów, nadal wzbudza on we mnie ogromny sentyment. Nie mogłam więc przejść obojętnie obok książki Toma Feltona, czyli filmowego Draco Malfoya.

Aktor opowiada o swoim życiu związanym z przemysłem filmowym chronologicznie, a to oznacza, że zanim stał się Ślizgonem, miał okazję stanąć przed kamerą, i to nie jedną. Pamiętam dwa filmy z lat 90. z jego udziałem, a mianowicie Pożyczalskich oraz Annę i króla. Nie ma jednak wątpliwości, że o ile nie dostanie głównej roli w jakimś epickim filmie jako dorosły aktor, zostanie zapamiętany właśnie jako arogancki Draco Malfoy, rywal Harry’ego Pottera z blond fryzurą i protekcjonalnym spojrzeniem.


Tom Felton przedstawia także swoją rodzinę, a przede wszystkich trzech starszych braci, którzy mieli duży wpływ na jego charakter. Jednak najciekawsza część dla fana czarodziejów to oczywiście moment, w którym wspomina o castingu do Harry’ego Pottera oraz anegdoty związane z kręceniem 8 filmów. Przez ten czas spotkał wielu wybitnych aktorów, czego najczęściej nie był świadomy, ponieważ był za młody, aby znać ich osiągnięcia. Zaprzyjaźnił się z niektórymi dziecięcymi aktorami, którzy również wcielali się w uczniów Hogwartu i nawiązał szczególnie bliską relację z Emmą Watson, czyli filmową Hermioną Granger.

Lubię historie zza kulis, więc czytało mi się je bardzo przyjemnie. Aktor przytacza swoje niewinne wygłupy, ale także mniej miłe sytuacje, w których był nieprzygotowany lub przeszkadzał w nagrywaniu. Z punktu widzenia dziecka były to zabawne sytuacje, ale gdy dorósł zdał sobie sprawę z tego, że osoby zajmujące się młodymi aktorami i odpowiedzialne za nakręcenie filmu musiały mieć anielską cierpliwość. Wspomina również moment, w którym bardziej docenił swoją postać oraz zmiany, jakie w niej zaszły wraz z kolejnymi filmami.

Dużo zabawy, podróże, pieniądze, sława i możliwość robienia rzeczy, na które jego rówieśnicy nie mogli sobie pozwolić, to oczywiste zalety bycia młodym aktorem. Jednak jak każdy dorastający nastolatek, a następnie młody dorosły, w końcu zaczął pozwalać sobie na zbyt wiele. Końcówka książki jest przykrym, ale niestety częstym dowodem na to, że takie życie może się skończyć źle lub zakończyć całkowicie. Aktor po interwencji kilkorga ludzi, w tym jego ówczesnej dziewczyny i prawnika trafia na odwyk, chociaż on sam uważa, że panuje nad swoim życiem i używkami.

Po drugiej stronie różdżki to pozycja przede wszystkim dla fanów świata czarodziejów wykreowanego przez J. K. Rowling. Tom Felton dorastał jednocześnie w świecie czarodziejów i mugoli. Jeśli chcecie wiedzieć jak to jest być zwykłym dzieciakiem z niezwykłym dzieciństwem, to sięgnijcie po tę książkę.

Gdy premierę miał pierwszy film o Harrym Potterze, który w wieku 11 lat dowiedział się, że jest czarodziejem, byłam jego równolatką. Oczywiście wcześniej czytałam książki, ale gdyby nie przeniesienie na duży ekran tej historii, seria nie zyskałaby takiego rozgłosu i nie stałaby się fenomenem na skalę światową. Gadżety, konwenty, gry, figurki i długie kolejki przed...

więcej Pokaż mimo to