Lodowa Korona

Okładka książki Lodowa Korona Greta Kelly
Okładka książki Lodowa Korona
Greta Kelly Wydawnictwo: Rebis Cykl: Lodowa Korona (tom 1) fantasy, science fiction
Lodowa Korona (tom 1)
Frozen Crown
Rebis
2023-09-05
2023-09-05
Agnieszka Jacewicz

👸🏽 „Lodowa korona” to moje małe zaskoczenie wśród fantastyki. Rzadko zdarzają się takie książki gdzie w ciągu kilku godzin przeczytasz dylogie. Jeszcze na tak dobrym poziomie. Dziwi mnie to, że tak mało o niej słychać bo to naprawdę dobre pozycje.

Księżniczka, która musi odzyskać koronę przy tym zapoznając się z dworskimi intrygami, tajemnicami i możliwością skąpego zaufania. Silna bohaterka gwarantowana. Na brak akcji narzekań nie będzie. Do tego wszystkiego dużo mocy czarownic…nie oderwiecie się od niej!

👸🏽 Na początku podchodziłam sceptycznie ze względu na powtarzające się motywy, ale w momencie kiedy się zaczytałam świat realny zniknął i została tylko historia niesamowicie silnej bohaterki walczącej o królestwo i swoich poddanych. „Lodowa korona” przypomina mi mój ukochany Szklany Tron.

Ukryty kunszt autorki o której mało się mówi i kreacja bardzo dobrej fantastyki to powód by zacząć coraz głośniej mówić o tej ukrytej perełce. Zapomnianej w gąszczu innych książek z tego gatunku.

SEKRETY I SPISKI

No jest lekko i bardzo prosto. Ot tyle w temacie. Współczesne fantasy z fajną okładką i typową zawartością. Rzecz dla tych, którzy fantasy i znajome motywy lubią i chcą ich więcej. I to właśnie w niniejszej powieści dostają.

Poznajcie Askię. Askia to dziedziczka Lodowej Korony, powinna siedzieć na tronie, ale na razie walczy z brutalnymi najeźdźcami z Rovenu. Z tym, że w tej walki niewiele wychodzi, wszystko idzie nie tak, sytuacja się komplikuje, problemy narastają… No trzeba szukać pomocy, więc szuka u swojego ojca chrzestnego, który jest zarazem cesarzem imperium Visziru. Problem w tym, że tam też nie jest łatwo ani lekko. Bo intrygi, sekrety, knowania i spiski. A ona sama ma co ukrywać…

SEKRETY I SPISKI

Gdy zakończyłem lekturę książki „Siódma Królowa”, czyli drugiej części cyklu LODOWA KORONA zastanawiałem się, jak ta historia się zaczęła? Skąd wzięła swoje źródło? Zadawałem sobie pytanie – jak to się zaczęło? I nie byłbym sobą, gdybym nie zaspokoił swojej ciekawości. Dlatego też nie czekając ani chwili dłużej postanowiłem wziąć do rąk pierwszą książkę Grety Kelly. I tak właśnie się stało!
Wiecie co, nie żałuję swej decyzji, wręcz przeciwnie jestem zadowolony ze swojego wyboru – moja ciekawość została zaspokojona, a czytelnicze emocje sięgnęły zenitu. „Lodowa Korona” to pierwsza część tytułowego cyklu, który dla miłośników fantasy i science fiction jest książkowym „must have”. To zaproszenie do świata Askii - księżniczki, która musi stanąć oko w oko z niebezpiecznym wrogiem, aby ocalić królestwo. Czy jej magiczne moce wystarczą, aby wyjść zwycięsko z tej potyczki? Jak potężny okaże się jej wróg? Czy w świecie zdrad i intryg może liczyć na wsparcie najbliższych? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po „Lodową Koronę” książkę, która obok „Siódmej Królowej” zasiądzie na zaszczytnym miejscu NIK – Najlepszych Interesujących Książek.
Askia to bohaterka, którą pokochałem. Jej magia, charyzma, waleczność, nieugiętość są niczym magnes, który przyciąga z ogromną siłą. Czy jako dziedziczka LODOWEJ KORONY zdobędzie należny jej tron Seraveszu? Czy jednak przeciwności losu nie pozwolą jej uchronić królestwa przed zamiarami władcy Rovenu? Czy będzie mogła liczyć na wsparcie swojego ojca chrzestnego Armaana, cesarza imperium Visziru? Jaką drogę będzie musiała przejść Askia, aby osiągnąć cel? Czy będzie jej to dane? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po książkę, którą Greta Kelly zdobyła uznanie Czyt-NIKa oraz miłośników fantasy i science fiction.
„Lodowa Korona” to wyjątkowa powieść. Jej wciągająca historia nie pozwoli Wam oderwać się od lektury, czyniąc Wasz czytelniczy świat fantastyczniejszym, unosząc Waszą wyobraźnię na wyżyny. To, co przykuło moją czytelniczą uwagę, to nie tylko główna bohaterka tej historii. To nie tylko fabuła oraz doskonałe jej rozpisanie. To również wyjątkowy świat, do którego zaprasza nas Greta Kelly. Zaprasza nas w swoim specyficznym, niemożliwym do skopiowania stylu, który przypadł mi do gustu. I jestem przekonany, że nie jestem jedynym czytelnikiem, który tak odbiera tę powieść. Koniecznie po nią sięgnijcie i poczujcie te niezwykłe, czytelnicze emocje. Zdecydowanie polecam!
Książka „Lodowa Korona” ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis

Ciekawa powieść fantasy, w której pierwsze skrzypce grają intrygi polityczne, zza kulisowe rozgrywki, tajemnice i sekrety. Fabuła miała swoje bardzo dobre momenty, które potrafiły nie raz zaskoczyć. Szczególnie zakończenie.

IG: ksiazki_wloczykija
W świetle księżycowego blasku, otwiera się przed nami kraina pełna tajemnic, magii i nieustających intryg. "Lodowa Korona" to opowieść, która wkręca czytelnika w wir emocji, przepychając go przez labirynt politycznych manipulacji, zdrad i heroicznych wyzwań.

Pierwszy tom tej niezwykłej dylogii fantasy wchodzi w interakcję z wyobraźnią czytelnika, wprowadzając go w świat Seraveszu, gdzie odwieczne konflikty oraz walki o władzę wyznaczają rytm życia. W centrum wydarzeń stoi księżniczka, którą determinacja i odwaga prowadzą w nieznaną przyszłość. Jej nieustępliwość wobec przeciwności losu oraz miłość do ojczyzny stanowią iskrę, która rozpala serca czytelników.

Kelly mistrzowsko kreśli świat pełen różnorodnych postaci, każda z własnymi motywacjami i tajemnicami, które stopniowo odkrywają się przed czytelnikiem. Wszechobecna aura zagrożenia i niepewności skutecznie trzyma w napięciu, a wątki magiczne dodają opowieści dodatkowego uroku, sprawiając, że strony książki przemierzamy z zapartym tchem, pragnąc poznać kolejne zawiłości losów bohaterów.

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów tej opowieści jest ukazanie walki między lojalnością a potrzebą ratowania królestwa. Askia, zmuszona do konfrontacji ze swoją tożsamością oraz zmaganiami wewnętrznymi, staje się symbolem siły i determinacji w obliczu niebezpieczeństwa. Jej podróż przez świat politycznych intryg i niebezpieczeństw pokazuje, że czasem najtrudniejsze decyzje kryją się w najprostszych wyborach.

"Lodowa Korona" nie tylko wciąga, ale również skłania do refleksji nad wartościami, jakimi kierują się bohaterowie, oraz nad przemijalnością władzy i jej konsekwencjami. To lektura dla każdego miłośnika fantastyki, który pragnie zanurzyć się w świecie pełnym magii, heroicznych czynów i niezapomnianych przygód. Zacierająca granice między światem realnym a fantazją, ta książka wznosi czytelnika na wyżyny emocji, pozostawiając go z niecierpliwością oczekującego na kolejne rozdziały tej wyjątkowej historii.

IG: ksiazki_wloczykija

Greta Kelly proponuje nam swoją debiutancką powieść, która jest pierwszą częścią dylogii. Jest to typowa powieść fantasy, w której znajdziemy konflikt między mocarstwami, magię, nieszczęśliwą miłość, politykę i fanatyków. Czy z tej mieszanki wyszło coś dobrego?

Surowa, zimna północ, ciepłe, łagodne południe i neutralny środek. Niestety w żadnej krainie osoby posiadające moce nie mogą czuć się bezpiecznie z powodu nadciągającej wojny. Władca Rovenu przyłącza do swojego imperium kolejne mniejsze państwa przymusowo biorąc sobie za żony kolejne księżniczki, mające zapewnić spokój poddanych. Askia, spadkobierczyni Lodowej Korony, nie zamierza być kolejna. Ucieka ze swoją armią na południe do Visziru.

Młoda władczyni trafia na dwór Armaana. Jest dawnym znajomym jej rodziców i po ich śmierci to rodzina królewska zaopiekowała się nią. Ma nadzieję uzyskać pomoc w postaci armii, bo wie, że gdy wróg skończy podboje na północy, zacznie patrzeć na południowe imperium. Jednak Viszir jest podzielony i ma inne problemy. Dwaj dorośli już synowie władcy nie lubią się, mają odmienne poglądy i obaj liczą na przyszłą koronę. Na dworze każdy ma swoje interesy, których broni, co tylko utrudnia Askii walkę o swój kraj.

Dziewczyna liczyła na pomoc dawnych przyjaciół rodziny, a okazuje się, że jest otoczona przez wrogów. W pałacu przebywa wysłannik z Rovenu, który utrzymuje, że jego król jest w trakcie negocjacji małżeńskich z Askią, więc jakiekolwiek zażyłe relacje z kimś innym będą poważnym nadwyrężeniem pokoju pomiędzy mocarstwami. Jakby tego było mało, w mieście przebywają także fanatycy religijni, którzy zamordowali jej rodziców, a ją samą torturowali, próbując dowiedzieć się, czy jest wiedźmą. W dodatku uważają, że jest jedną z nich, ponieważ „przesłuchanie” nie wykazało, aby parała się magią.

Askia miała nadzieję, na większą świadomość mieszkańców Rovenu i szybką reakcję, aby północ nie rosła w siłę i nie zabijała jej rodaków. Niestety została wplątana w sieć intryg, gdzie każdy chce wykorzystać ją do własnych celów. Odkrywa kilka zaskakujących tajemnic, które mogą jej pomóc, ale również uświadamia sobie, jak niebezpieczną grę prowadzi agresor w północy. Dowiaduje się też, dlaczego tak bardzo zależy mu na właśnie na niej.

Lodowa korona to udany debiut fantasy, chociaż nie ma w niej niczego, czego nie znalibyśmy z innych książek. Mimo tego czyta się ją lekko i przyjemnie. Postaci jest sporo i są różnorodne. Każda jest ciekawie opisana i ma swoją historię, chociaż nie wszystkie poznajemy wystarczająco dobrze. Będzie na to czas jeszcze w drugim tomie. Mimo iż większa część akcji dzieje się w pałacu Armaana, powieść nie jest nużąca i się nie ciągnie. Bardzo podobało mi się także zakończenie, które z jednej strony było do przewidzenia, ale z drugiej – nie tak nagle i w takiej formie. To na pewno rozbudziło nadzieję na szybkie dostarczenie kolejnego tomu.

Debiut Grety Kelly był określany przez zagraniczną książkową społeczność jako idealna powieść dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć czytać fantastykę dla "dorosłych". Główna bohaterka - księżniczka Askia - to dorosła kobieta, która jest gotowa walczyć o swój ród. Równocześnie:
a) nie zna zasad i obyczajów królestwa do którego przybywa z prośbą o sojusz,
b) skrywa pewien sekret,
c) odpowiedź a i b są poprawne.

Sama książka jest zaprawdę wielowątkowa. Zaczynając od systemu magicznego, po zwyczaje księżniczki, kończąc na jej wrogu i jego zdolnościach oraz relacji romantycznej, w którą uwikłana jest księżniczka. Dużo tutaj intryg politycznych. Sama czułam lekki klimat "Miasta Mosiądzu" połączony z dziwnymi relacjami rodzinnymi (dosłownie). Nazwy własne tylko na początku sprawiają trudności. Tak samo mnogość wątków - to wszystko z czasem (i poziomem zaangażowania) zaczyna być logiczne.

Czekam na to co przyniesie tom 2, bo to zakończenie sprawiło, że mam wiele pytań. I potrzebuje do nich odpowiedzi

a) nie zna zasad i obyczajów królestwa do którego przybywa z prośbą o sojusz,
b) skrywa pewien...

Omg, ale że niby dlaczego o tej książce się tak mało mówi?

Podchodziłam do niej trochę jak do jeża. No niby bardzo chciałam przeczytać, ale jakoś tak nie wiem. Trochę się obawiałam. I żałuje, żałuje że tyle czasu się tak czaiłam i czaiłam.

Wiecie wejście do nowego świata z fantastyki, gdzie już na starcie zderzamy się z politycznymi zagrywkami i wojennym klimatem nie zawsze jest łatwe. Bo jednak to coś nowego, trzeba się połapać co i jak… I tutaj pomimo takiego startu czułam się jakbym weszła w historię, którą znam. Kolejny tom, czy coś w tym stylu. I to nie pisze tego w negatywnym znaczeniu. Wręcz przeciwnie. Po prostu poczułam się jakbym doskonale znała ten świat, sytuacje polityczną i to było takie, takie no wiecie ŁAŁ.

Czytałam i czytałam, i coraz bardziej utwierdzałam się w tym, że to jest świetna historia. Polityczne zagrywki, widmo wojny, smród śmierci i zbliżającej się rzezi, dworskie zagrywki i tajemnice. Subtelny wątek romantyczny, ale to taki naprawdę bardzoooo subtelny. A na dokładkę coś czego się w ogóle nie spodziewałam - WIEDŹMY! I to naprawdę świetnie poprowadzony wątek wiedźm, z czym niestety nie spotykam się za często.

Moje serce zdecydowanie mocniej zabiło do tej historii i do głównej bohaterki. Walecznej księżniczki, która ponad wszystko stawia dobro swoich ludzi i chce dać im szanse na lepszą przyszłość. Silna bohaterka, która nie boi się zbrukać rąk krwią i biegle posługuje się mieczem, a na dokładkę skrywa intrygujące magiczne zdolności.

Płynęłam na fali zachwytu, aż nagle szczęka opadła mi po samą podłogę. Taki plot twist, że głowa mała. Nie wiem jak mam żyć. Naprawdę totalnie potrzebuje wiedzieć co dalej.

Świetna, totalnie świetna książka. Moje pięć na pięć. Czytajcie bez zastanowienia.

Kocham i polecam!

Omg, ale że niby dlaczego o tej książce się tak mało mówi?

„Wrogowie otaczali mnie ze wszystkich stron, czekając na mój upadek.”

Sympatyczna przygoda czytelnicza, z przyjemnością się ją poznaje, miło spędza się przy niej czas. Pomysł na fabułę wielokrotnie wykorzystywany, lecz wciąż stwarza znakomite pole do popisu dla wyobraźni pisarza. Jednak Greta Kelly wykorzystuje możliwości jedynie w podstawowym zakresie, chociaż trzeba przyznać, że kilka scen wyróżnia się mocą i intensywnością. W niektórych aspektach książka intrygująco trzyma w napięciu, w innych rodzi się poczucie lekkiego znużenia. Na początku powieści dochodzi do zaskakującego obrotu spraw, co znakomicie intensyfikuje napięcie, ale z czasem gwałtownie traci ono impet, dopiero pod koniec dramaturgia pogłębia się. Powstaje wrażenie nierówności poziomu oddziaływania na odbiorcę, jakby autorka nie potrafiła zdecydować się, do jakiego wiekowo czytelnika chce dotrzeć. Na plus zaliczam barwność różnorodnych postaci, lecz i one podlegają schematyzacji. Główna bohaterka trochę nijaka, wzbudza neutralne odczucia, ale nie można jej odmówić odwagi i determinacji w dążeniu do celu. Chętnie ją poznaję, zwłaszcza w aspekcie wewnętrznej przemiany, ale niczym szczególnym się nie wyróżnia. Kelly nie rozwija jej wyjątkowego daru, za mało wplata go w scenariusz zdarzeń, a szkoda, gdyż można go uwzględnić w atrakcyjniejszy sposób. Może dojdzie do głosu w większym wymiarze w drugim tomie, na co bardzo liczę.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/10/lodowa-korona.html

„Wrogowie otaczali mnie ze wszystkich stron, czekając na mój upadek.”

„Lodowa korona” zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, przede wszystkim tym, że ta powieść jest debiutem Grety Kelly. Byłam pewna, że autorka jest bardziej doświadczona, a wszystko przez to, że opowieść była całkowicie wciągająca i zaskoczyła mnie w najlepszy możliwy sposób. Od pierwszego słowa zachwycili mnie bohaterowie, magia i polityka, delikatnie tlący się romans, to było to! Dwa wrogie imperia, wrogie narody i walka, której wygranie może być niesamowicie trudne i pasjonujące. Czułam, że ta książka może mi się spodobać, kiedy tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach. Lubię sile główne bohaterki, a ta znajdująca się tutaj właśnie taka jest.
Główną bohaterką książki autorstwa Grety Kelly pod tytułem „Lodowa korona” jest Askia jest dziedziczką tronu Lodowej Krainy, powinna zasiąść na tronie Seraveszu. Od miesięcy walczy na czele oddziału starając się odpierać najeźdźców. Walka bywa wyczerpująca, a wrogowie uparci i agresywni. Sama sobie nie poradzi musi otrzymać potrzebne wsparcie, Imperium Rovenu jest zbyt silne i wydaje się być niepowstrzymane. Królewna postanowiła wyruszyć po pomoc na dalekie południe wprost do cesarza imperium Visziru, swojego chrzestnego ojca. pomimo wszystkich swoich umiejętności władania ostrzem Askia nie może się równać z południowymi zwyczajami i zasadami dworu cesarskiego. Ilość wrogów w stolicy znacznie przewyższa liczebnie jej przyjaciół. Na szczęście nasza Askia posiada własną tajemnicę, swoją tajną bronią. Jest wiedźmą, a informacji o tym może przynieść jej śmierć. Jest gotowa zaryzykować wszystkim, aby ocalić swój lud. Nawet jeśli granie w drobne polityczne gry zapewni jej to, czego potrzebuje, zrobi to chociaż może być jednoznaczne z koniecznością poświęcenia własnych marzeń.
„Lodowa korona” to opowieść o niesamowitej księżniczce, czuję, że jej osobowość nie raz ukaże nam, z jaką łatwością może zaskoczyć czytelników. Fabuła powieści jest dynamiczna, a rozwój Askii został niesamowicie poprowadzony, z przyjemnością obserwowałam jak uczyła się grać w konieczne, polityczne gierki, zawierać sojusze i manipulować otaczającymi ją ludźmi. Była silna, czasem było mi jej żal, ponieważ nieustannie przedkładała ratowanie swojego ludu nad własne szczęście, tak jak powinna postąpić następczyni tronu. Nie możecie mi się dziwić, że wywarła na mnie tak spore wrażenie. Kibicowałam jej ze wszystkich sił nie mogąc się oderwać od czytanej książki. Nie można nie wspomnieć o tym, że w książce mamy wspaniałą obsadę bohaterów pobocznych, którzy wywołali we mnie całą gamę emocji. Nie byli mi obojętni, chociaż z początku starałam się postępować ostrożnie w obawie przed zdradą czy zawodem. Jestem bardzo ciekawa kontynuacji „Lodowej korony”, nie mogę się tego doczekać. Greta Kelly stworzyła rozległy, majestatyczny świat, bardzo podobał mi się także system magii. Nie jest to zbyt skomplikowany, ale istnieją zasady i konsekwencje jej używania.

• Fantastyka młodzieżowa