Karadžić. Rzeźnik Bośni

Okładka książki Karadžić. Rzeźnik Bośni Robert J. Donia
Okładka książki Karadžić. Rzeźnik Bośni
Robert J. Donia Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Oblicza zła biografia, autobiografia, pamiętnik
Oblicza zła
Karadžić: Architect of the Bosnian Genocide
Prószyński i S-ka
2023-08-08
2023-08-08
9788383520483
Hanna Pasierska

Poeta, który stał się mordercą

Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa oraz Himmlera i Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę Radowana Karadzića, przywódcę bośniackich Serbów, który odpowiedziany jest za największą masakrę w Europie po II wojnie światowej.

Lekarz psychiatra, poeta, lider i zbrodniarz skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Człowiek odpowiedzialny za największe okrucieństwa dokonane w Europie po drugiej wojnie światowej nie był jednak krwawym dyktatorem, a politykiem, współtwórcą Serbskiej Partii Demokratycznej.

Donia, który brał udział w procesie Karadžicia jako biegły, opierając się na niepublikowanych dokumentach Trybunału w Hadze oraz wielogodzinnych rozmowach z oskarżonym, przedstawia fascynującą i przerażającą historię człowieka, który z szarego polityka przeobraził się w potężnego szowinistę i ludobójcę.

Od syna rzeźnika po przywódce narodu
Książka rozpoczyna się od przedstawienia dzieciństwa i młodości Karadžicia. Był on synem rzeźnika i nauczycielki, wychowywał się w biednej rodzinie w Sarajewie. Po ukończeniu studiów medycznych pracował jako psychiatra, a w latach 70. XX wieku rozpoczął karierę polityczną. W 1990 roku współtworzył Serbską Partię Demokratyczną, która szybko stała się główną siłą polityczną bośniackich Serbów.

W 1992 roku, po rozpadzie Jugosławii, wybuchła wojna w Bośni. Karadžić stanął na czele bośniackich Serbów i doprowadził do serii zbrodni, w tym ludobójstwa w Srebrenicy, w wyniku którego zginęło ponad 8 tysięcy muzułmanów. W 2008 roku Karadžić został aresztowany i postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii. W 2016 roku został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Książka Donii to nie tylko historia jednego człowieka, ale także historia wojny w Bośni. Autor przedstawia skomplikowane okoliczności, które doprowadziły do konfliktu, a także szczegółowo opisuje zbrodnie, których dopuścili się bośniaccy Serbowie, ale także wspomina o zbrodniach Bośniaków i Chorwatów. Książka jest napisana w sposób przejmujący i wstrząsający, a jej lektura pozwala zrozumieć, jak doszło do jednego z najstraszniejszych ludobójstw w historii Europy, ukazując zarazem istotę krwawej wojny na Bałkanach.

Dla mnie to ciekawa rzecz, bo pokazuje obraz takiego małego dyktatora, opętanego wielką ideologią wielkiego narodu.
Niewiele wiem o wojnie w b. Jugosławii - z tej perspektywy to te "Spokojne" i fajne lata 90te (nadziei po upadku komunizmu) wyglądają inaczej - rzezie w Jugosławii (ledwie rzut beretem od Wiednia...),ludobójstwo w Ruandzie, wojna w Kongu...
No i mamy tu Karadźica z jego antyboszniacką politykę, która skończyła się na polach Srebrnicy. Zaskakująca w wielu wymiarach, na swój sposób bowiem na pocz tego wpisu zrobiłem błąd, nie był to w zasadzie dyktator, wszystko przegłosowane na legalu, ba wręcz demokratycznie... Ot zagadka że i demokracja może być zdolna do takich potworności.
Jednocześnie Autor dobrze opisuje ewolucje swojego "Bohatera" w czasie sprawowania władzy. Słabo jednak jest opisany okres przed latami 90tymi a szkoda - bo tu pewnie jest jakieś wyjaśnienie ewolucji i Karadźica ale i w sumie w ogóle Serbów i innych narodów Jugosławii - co skończyło się eksplozją nacjonalizmów w tym złym wydaniu.

Polecam, bo to poniekąd nasz europejski konflikt, do dziś trochę nam ciążący - z efektem niezwykłej konstrukcji politycznej Bośni i Herzegowiny która tak zastygła, ale nie daje impulsu rozwojowego. I zostawia taką czarną dziurę w południowej Europie - a szkoda, bo to naturalna droga rozwoju.

No i mamy tu...

• Biografie
  • E-Booki
  • Posiadam na półce (polskojęzyczne)
  • MBiblio
  • 02. Epub?