Z mgły zrodzony

Okładka książki Z mgły zrodzony Brandon Sanderson
Okładka książki Z mgły zrodzony
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Mag Cykl: Z Mgły Zrodzony (tom 1) Seria: Cosmere fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2008-03-21
Data 1. wydania:
2006-07-17
Aleksandra Jagiełowicz
Z mgły zrodzony mgła ostatnie imperium

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Nie rozumiem zachwytu. Za dużo wątków, wszystko cienko rozsmarowanie, postaci nie są szczególnie głębokie. Przegadana, nie wystarczy, że wydarzy się coś oczywistego, bohaterzy będą się nad tym faktem rozdrabniać. Sam wątek polityki bardzo mnie wymęczył ze względu na szczątkową zawiłość intrygi i przesadną prostotę terminologii.

Co do systemu magicznego: bardziej nazwałbym go systemem ninja wspomaganym magią, któremu bliżej do Naruto niż do magii fantasy. Dodatkowo nie wiem, czy to kwestia przekładu, czy koncepcji, która do mnie nie trafia, ale strzelanie monetami i nazwy typu "Zadymiarze" bardzo szybko wyprowadzały mnie z immersji. Ciekawa było to, że ta "magia" odbywała się w sposób bardziej świadomy dla czytelnika i autor poświęcił na obcowanie z "czarowaniem" sporo czasu. Rozumiem, że metale mogą być łatwiejsze do oswojenia się, ze względu na to, że to jest coś, co znamy, jednak dla mnie osobiście było to mało atrakcyjne. Wolałbym już pierwiastki chemiczne. Wydaje mi się, że jakieś intuicyjne nazwy własne wniosłyby dużo więcej do świata przedstawionego.

Spotkałem się z opinią, że nie jest to młodzieżowe fantasy i niby ma być tak nazywane ze względu na nastoletnią bohaterkę. Totalnie się nie zgadzam, to jak najbardziej jest pozycja, którą z łatwością zgłębią nastolatkowie i nie ma tutaj przesadnej przemocy, seksu itp.

Co do systemu magicznego: bardziej nazwałbym...

Początek trochę przydługi ale za połową działy się TAKIE RZECZY, że brak mi śle. Ostatnie 200 stron fenomenalne. Bardzo ciekawy system magiczny, bardzo konsekwentny a sceny walki przy użyciu magii to było coś. Największy minus oprócz wolnego początku to pewna relacja Vin, ponieważ nie dokonać wiem skąd to się wzięło. Jakby naprawdę nie spodziewałam się tego i trochę brakowało mi podbudowy do tej relacji.

Arcydzieło! Świetna książka, świetny świat, tak samo jak jego bohaterowie. Intrygi, zdrady, szlachta oraz skaa. Świetna historia

Dawno nie czytałam tak wciągającej książki, przywraca wiarę w magię powieści :)

Dawno nie czytałam tak wciągającej książki, przywraca wiarę w magię powieści :)

Doprawdy cudowne, akcja, postacie, świat, rozwój fabuły. Naprawde czytało się to znakomicie, poleciłbym każdemu a ja sam zaraz zabieram się za część drugą.

Prawie się popłakałam
Podobało mi się
I need more

Prawie się popłakałam
Podobało mi się
I need more

Wow... To było bardzo dobre. Bardzo miło jestem zaskoczony. Postacie wyraziste (w większości),mięcho, krew i ciekawy świat

Jeśli ktoś potrzebuje dobrej fantastyki, najwłaściwiej sięgnąć po Sandersona.

Jeśli ktoś potrzebuje dobrej fantastyki, najwłaściwiej sięgnąć po Sandersona.

Nie jestem wielką fanką książek dark fantasy, ale obok tej serii trudno przejść obojętnie. Sanderson zaprasza nas do mrocznego świata spowitego mgłami, w których czai się mrok. Prości ludzie mówią, że we mgle można łatwo zginąć. Nie wszyscy tak uważają, a już na pewno nie zrodzeni z mgły – osoby obdarzone mocą.

Tutaj przejdźmy do tego, co jest, przynajmniej dla mnie, najciekawszą rzeczą, czyli do systemu magicznego. Magia opiera się na manipulacji metalami, które należy „spalić”. Są dwa rodzaje Aloomantów, tacy, którzy potrafią spalać jeden metal (dzięki czemu specjalizują się tylko w jednym efekcie mocy aloomantycznych) albo tacy, którzy potrafią spalać wszystkie metale i to są właśnie zrodzeni z mgły. Niektóre metale są łatwo dostępne, ale jest taki jeden, który jest wydzielany przez Ostatniego Imperatora, dzięki czemu zachowuje on kontrolę nad szlachtą.

Kolejną ciekawą rzeczą jest to, jak zbudowane jest społeczeństwo. Jedynym władcą jest Ostatni Imperator, który jest nieśmiertelny – i on jest tutaj tym głównym złym, którego bohaterowie starają się obalić. Zagadka jego nieśmiertelności jest… świetna. Kilka arystokratycznych rodów, które mają możliwość być Aloomantami, panuje nad skaa, czyli większością społeczeńswa, która jest w zasadzie traktowana jak niewolnicy. Głównym tematem książki jest rebelia. Wiecie, szlachta zabija kobiety skaa po tym, jak je zgwałci, gdyż zakazane jest mieszanie krwi ze skaa. Istnieje legenda, która głosi, że szlachta otrzymała moce aloomantyczne w zamian za pomoc Ostatniemu Imperatorowi, który notabene, uratował świat.

Główną bohaterką jest Vin, złodziejka, która natyka się na przywódcę rebelii i dołącza do sprawy. Nie będę się rozpisywać dlaczego, bo ten wątek relacji pomiędzy bohaterami i tym, jak Vin się zmienia, jest niezmiernie ciekawy, a nie chciałabym tu rzucać spoilerów.
Główny wątek prowadzi bohaterów do obalenia Ostatniego Imperatora a aby to osiągnąć, Vin musi nauczyć się kontrolować swoje moce, zaufać członkom drużyny i zobaczyć rzeczy, których widzieć by nie chciała oraz wejść w świat, do którego należeć by nie chciała. Sądzę, że jej profil psychologiczny jest naprawdę ciekawie zbudowany i mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie się jeszcze bardziej rozwijał.

Tutaj przejdźmy do tego, co jest, przynajmniej dla mnie,...

W sumie niezła choć trochę przegadana.
Ciężko mi było przebrnąć przez początek, potem się jakoś wciągnęłam.
Fajny pomysł allomancji.
Z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

W sumie niezła choć trochę przegadana.
Ciężko mi było przebrnąć przez początek, potem się jakoś wciągnęłam.
Fajny pomysł allomancji.
Z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

9 539
    6 631