Z mgły zrodzony

Okładka książki Z mgły zrodzony Brandon Sanderson
Okładka książki Z mgły zrodzony
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Mag Cykl: Z Mgły Zrodzony (tom 1) Seria: Cosmere fantasy, science fiction
Z Mgły Zrodzony (tom 1)
Cosmere
Mistborn
Mag
2015-06-15
2008-03-21
2006-07-17
Aleksandra Jagiełowicz
Z mgły zrodzony mgła ostatnie imperium

Piękna książka z fantastyczną magią, a także ładnie rozwijającym się watkiem romantycznym. Liczyłam na głębsze emocje pod tym względem, ale nie jest źle. Bardzo ponury, obrazowy świat.

Kawał dobrej fantastyki, miałem dłuższą przerwę od gatunku i wróciłem odpowiednią pozycją. Cegiełka, ale dzięki temu dostajemy spójny, interesujący obraz świata. Bohaterowie nie są przerysowani, mają swoje lęki, braki, powody dla których są jacy są. Zdecydowanie polecam, choć szczerze mówiąc nie mam pojęcia co się będzie działo dalej, jako że w serii pozycji jest sporo.

Nie rozumiem zachwytu. Za dużo wątków, wszystko cienko rozsmarowanie, postaci nie są szczególnie głębokie. Przegadana, nie wystarczy, że wydarzy się coś oczywistego, bohaterzy będą się nad tym faktem rozdrabniać. Sam wątek polityki bardzo mnie wymęczył ze względu na szczątkową zawiłość intrygi i przesadną prostotę terminologii.

Co do systemu magicznego: bardziej nazwałbym go systemem ninja wspomaganym magią, któremu bliżej do Naruto niż do magii fantasy. Dodatkowo nie wiem, czy to kwestia przekładu, czy koncepcji, która do mnie nie trafia, ale strzelanie monetami i nazwy typu "Zadymiarze" bardzo szybko wyprowadzały mnie z immersji. Ciekawa było to, że ta "magia" odbywała się w sposób bardziej świadomy dla czytelnika i autor poświęcił na obcowanie z "czarowaniem" sporo czasu. Rozumiem, że metale mogą być łatwiejsze do oswojenia się, ze względu na to, że to jest coś, co znamy, jednak dla mnie osobiście było to mało atrakcyjne. Wolałbym już pierwiastki chemiczne. Wydaje mi się, że jakieś intuicyjne nazwy własne wniosłyby dużo więcej do świata przedstawionego.

Spotkałem się z opinią, że nie jest to młodzieżowe fantasy i niby ma być tak nazywane ze względu na nastoletnią bohaterkę. Totalnie się nie zgadzam, to jak najbardziej jest pozycja, którą z łatwością zgłębią nastolatkowie i nie ma tutaj przesadnej przemocy, seksu itp.

Co do systemu magicznego: bardziej nazwałbym...

Początek trochę przydługi ale za połową działy się TAKIE RZECZY, że brak mi śle. Ostatnie 200 stron fenomenalne. Bardzo ciekawy system magiczny, bardzo konsekwentny a sceny walki przy użyciu magii to było coś. Największy minus oprócz wolnego początku to pewna relacja Vin, ponieważ nie dokonać wiem skąd to się wzięło. Jakby naprawdę nie spodziewałam się tego i trochę brakowało mi podbudowy do tej relacji.

Arcydzieło! Świetna książka, świetny świat, tak samo jak jego bohaterowie. Intrygi, zdrady, szlachta oraz skaa. Świetna historia

Dawno nie czytałam tak wciągającej książki, przywraca wiarę w magię powieści :)

Dawno nie czytałam tak wciągającej książki, przywraca wiarę w magię powieści :)

Doprawdy cudowne, akcja, postacie, świat, rozwój fabuły. Naprawde czytało się to znakomicie, poleciłbym każdemu a ja sam zaraz zabieram się za część drugą.

Prawie się popłakałam
Podobało mi się
I need more

Prawie się popłakałam
Podobało mi się
I need more

Wow... To było bardzo dobre. Bardzo miło jestem zaskoczony. Postacie wyraziste (w większości),mięcho, krew i ciekawy świat

Jeśli ktoś potrzebuje dobrej fantastyki, najwłaściwiej sięgnąć po Sandersona.

Jeśli ktoś potrzebuje dobrej fantastyki, najwłaściwiej sięgnąć po Sandersona.