Dom na Wyrębach

Dom na Wyrębach (tom 1)
Videograf II
2008-01-01
2008-01-01
horror literatura polska stary dom Polska duch kobieta tajemnica Lubelszczyzna mężczyzna dom strzyga

Krótka powieść ale treściwa. Ciekawa historia, naprawde wciągająca. Musze siegnąc po kontynuacje kiedys

Tyle dobrego czytalam o tej książce i chyba przez to czuje się jeszcze bardziej rozczarowana. Nie wiem jak można te pozycje nazwać horrorem. Niestety nie znalazlam w niej nic strasznego.

Bardzo nudna książka, chwilami miałam wrażenie że czytam książkę dla dzieci, kilka razy przysnęłam podczas czytania

Lubię ten tytuł i tej zimy wrócilam do niego po latach.

Lubię ten tytuł i tej zimy wrócilam do niego po latach.

Dawno już nie czytało mi się tak dobrze książki , w której fabuła byłaby drugorzędna wobec klimatu, sposobu narracji i opisów przyrody. Autor pisze tak lekko, ze nawet codzienne czynności wydaja się częścią czegoś interesującego, tak jakby całe życie głównego bohatera było naznaczone podwójnym tajemniczym znaczeniem. I choć zdarzenia same w sobie nie były szczególnie interesujące interesujące to przeżycia Marka śledziłam jako coś bardzo prawdziwego a zbliżający się tragiczny los był bardzo autentyczny życiowo.

Książka zapowiadała się ciekawie, okazała się zwyczajnie nudna. Nie rozumiem skąd tak wysokie oceny. Choć postać jest ciekawa sama w sobie, to bardziej zapis jego odczuć związanych z życiem na wsi, a nie horror per se. Do tego same sceny, które w założeniu miały być straszne były nie tylko nieciekawe, ale również nie budowały żadnego napięcia. Fabuła nie do końca kleiła się ze sobą, coś w niej wewnętrznie nie grało i sprawiało wrażenie zlepku przypadkowych fragmentów, a nie zapis wydarzeń i powstających między nimi powiązań. No zwyczajnie mi się nie podobało.

Jeśli ktoś szuka wartkiego, mrożącego żyły thrillero-horroru, to raczej książka go rozczaruje. Jednak powieść ma mnóstwo innych zalet. Historia napisana jest wartkim, zabawnym językiem. Z jednej strony mamy nieźle opisane realia, z drugiej zrobiony został niezły research więc brak jest rażących błędów merytorycznych. Krótko mówiąc, książka zdecydowanie warta przeczytania

Ta książka ma coś w sobie. Czytam zazwyczaj 2 czasami jak się uda to 3 książki tygodniowo i wiele z nich po prostu znika z mojej pamięci i świadomości. Ta mimo swojego gatunku jakim jest horror rezonowała we mnie przez kilka dni, bardzo polubiłam opisy przyrody, grzybobrania, samego remontu domu oraz codzienności głównego bohatera. Najbardziej spodobał mi się opis męskiej przyjaźni - takiej wieloletniej jak i kiełkującej.

Ciut przydługa ale bardzo ciekawa powieść. Po dosyć banalnym wstępie autor fajnie buduje napięcie i rozwija akcję. Opisy przyrody trochę skromniejsze nić u Orzeszkowej, jednak to okrojenie i tak moim zdaniem było zbyt małe. Historia z potencjałem, którego autor mógł wycisnąć sporo więcej. Brakowało mi przede wszystkim szerszych opisów manifestacji siły nieczystej oraz obszerniejszych obrazów zbrodni. Autor natomiast skupił się prawie w całości na kwestiach duchowo - psychologicznych. Niemniej jednak książka na spory plus.

Marek Leśniewski od zawsze marzył o przeprowadzce do domu na wsi. Po rozwodzie postanawia postawić wszystko na jedną kartę i przenosi się na Wyręby, do starego domu pośrodku... niczego. Marek ma tylko jednego sąsiada, który nie pała do niego sympatią, do tego krążą o nim niepokojące pogłoski.

Dom Marka wymaga remontu, więc jego głównym zajęciem stają się teraz wyjazdy do miasta na zakupy budowlane. Do tego, główny bohater, znajduje w okolicy polanę, która stanowi idealne miejsce na podziwianie ptaków i zbudowanie tam czatowni.
Niedługo jednak okazuje się, że Marek i jego sąsiad, na Wyrębach nie są sami...

"Dom na Wyrębach" czytałam kilkanaście lat temu, jeszcze w gimnazjum. Mam do tej książki ogromny sentyment. Byłam nią zachwycona, czytałam ją wtedy kilka razy, a pana Dardy byłam wielką fanką. 😄
Teraz postanowiłam odświeżyć sobie lekturę i sprawdzić, jak mój gust czytelniczy zmienił się na przestrzeni lat. A ewidentnie się zmienił. "Dom na Wyrębach" zapamiętałam, jako rewelacyjną powieść grozy. Teraz uważam, że jest to rewelacyjna... ale obyczajówka. Z elementami grozy.

Sam pomysł na książkę, myślę że jest świetny. Natomiast za dużo jest tutaj chodzenia po lesie, zbierania grzybów, podglądania ptaków i jeżdżenia na zakupy, a za mało elementów paranormalnych. Tych momentów grozy jest tutaj naprawdę mało, a szkoda, bo miały spory potencjał. Towarzyszy nam jednak klimat tajemniczości i niepokoju, a pod koniec akcja zdecydowanie przyspiesza. Mimo wszystko autor potrafi utrzymać uwagę czytelnika i sprawić, że książkę chce się doczytać do końca i poznać jej zakończenie, które myślę, że będzie dla Was zaskakujące.

• Horror