rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

W gąszczu kłamstw" to opowieść w której teraźniejszość związaną jest w sposób nierozerwalny z przeszłością. Naomi to jedenastolatka, która podczas pobytu w pobliskim lesie( gdzie razem z rówieśniczkami Cassie i Liv odgrywały boginie) została brutalnie zaatakowana. Przeżyła, a winny tej zbrodni został skazany. Po ponad dwudziestu latach od tych wydarzeń śmierć rzekomego oprawcy powoduje powrót do tej sprawy. Kobieta w rodzinnym miasteczku spotyka dawnych znajomych, musi też skonfrontować się z własnymi i cudzymi kłamstwami i faktem, iż.. wcale nie jest pewna kto zadał jej te siedemnaście ciosów nożem. Czy wskazała niewinnego tego czynu człowieka?
Intryga jest złożona i ciekawa, bohaterowie pod pozorną normalnością i przeciętnym życiem skrywają straszne tajemnice.
Ten zabieg fabularny przypomniał mi nieco "Twin Peaks", chociaż demony bliskich Naomi są zdecydowanie bardziej realne i fizyczne.
Rozwiązanie sprawy było przemyślane, zaskakujące.
Może jedynie pokusiłabym się o inny, w moim odbiorze bardziej realny, finał losów Naomi.
Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobry thriller psychologiczny, który polecam wszystkim miłośnikom gatunku.

W gąszczu kłamstw" to opowieść w której teraźniejszość związaną jest w sposób nierozerwalny z przeszłością. Naomi to jedenastolatka, która podczas pobytu w pobliskim lesie( gdzie razem z rówieśniczkami Cassie i Liv odgrywały boginie) została brutalnie zaatakowana. Przeżyła, a winny tej zbrodni został skazany. Po ponad dwudziestu latach od tych wydarzeń śmierć rzekomego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Małe kobietki" to miała być powieść retro z pięknie przedstawionym światem przeszłości, niespiesznie rozwijającymi się relacjami i ciekawymi kreacjami bohaterów. Takie były moje oczekiwania.
Tymczasem...
Znalazłam historię o czterech siostrach, wypełnioną ckliwymi komentarzami narratora, wieczne moralne nauki, propagowanie ideologii której nie powstydziłby się żaden bogobojny wiktoriański dom.
Współczesnego czytelnika razić może (chociaż jest wyrazem świadomości epoki) stosunek do zwierząt - "bawiła się kotami", nastolatka, która w ramach lenistwa zagłodziła własnego kanarka(co przedstawione jest jako pomyłka rangi przypalone ciastka).
Czytając o perypetiach dziewcząt stwierdzić można , iż najstarsza to stereotypowa panna na wydaniu, następnie Joe /Ludwika (zależnie od wydania) - jedyna interesująca postać, której pasją jest literatura, nie jest z natury dziewczęca czy doskonała. Następna jest Beth /Eliza - mała święta, której sensem życia jest służenie innym, a ostatnią irytującą siostrą jest Amy /Amelka - rozpieszczony i egoistyczny osobnik.
Przygody wspomnianej ekipy nie umywają się do przeżyć postaci L. M. M. Montgomery, nie ma też elementów bardzo charakterystycznych stylu autorki, który czyniłby wykreowany przez nią świat wyjątkowym.
W zasadzie można przeczytać ,jeśli chcecie zanurzyć się w staroświeckim klimacie, ale chyba nie będzie to Wasza najpiękniejsza czy najbardziej odkrywcza literacka podróż.

Małe kobietki" to miała być powieść retro z pięknie przedstawionym światem przeszłości, niespiesznie rozwijającymi się relacjami i ciekawymi kreacjami bohaterów. Takie były moje oczekiwania.
Tymczasem...
Znalazłam historię o czterech siostrach, wypełnioną ckliwymi komentarzami narratora, wieczne moralne nauki, propagowanie ideologii której nie powstydziłby się żaden...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Maria Antonina" czyli biografia słynnej królowej autorstwa Stefana Zweiga to książka, na którą długo czekałam i co do której miałam wielkie oczekiwania , gdyż przy analizie postaci "Austriaczki" często powoływano się na to dzieło.
Lektura nie zajęła mi wielu dni , ale spędzony przy niej czas był niezapomniany. Zdecydowanie oczarował mnie sposób narracji autora, który nie bawiąc się w insynuacje odnośnie uczuć czy niewypowiedzianych myśli swojej bohaterki potrafił przybliżyć czytelnikom świat francuskiej arystokracji i dworu, oddać nastroje społeczeństwa. Na uwagę zasługuje także psychoanaliza postaci , rozpatrywanie prawdopodobieństwa działań w oparciu o konstrukcje wewnętrzną bohaterów ożywionych w tej biografii.
Kolejnym atutem jest obiektywne spojrzenie pisarza na Marię Antoninę. Autor nie jest rojalistą, bezkrytycznie wychwalającym córkę Marii Teresy oraz przyjmującym "za dobrą monetę" każdą anegdotę i mit, który ją gloryfikuje. Jednocześnie jest rozliczenie z oszczerstwami i negatywnymi wyobrażeniami, które przez częste rozpowszechnianie zaczęły być traktowane jako fakt.
To najlepsza opowieść o Marii Antoninie i jej czasach, jaką czytałam. Napisana pięknym językiem, z wnikliwą analizą charakterów i faktów, rzetelna.
Bardzo, bardzo polecam.

"Maria Antonina" czyli biografia słynnej królowej autorstwa Stefana Zweiga to książka, na którą długo czekałam i co do której miałam wielkie oczekiwania , gdyż przy analizie postaci "Austriaczki" często powoływano się na to dzieło.
Lektura nie zajęła mi wielu dni , ale spędzony przy niej czas był niezapomniany. Zdecydowanie oczarował mnie sposób narracji autora, który nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Życie i romanse polskich arystokratów" to książka złożona z niezależnych od siebie relacji o uczuciach tytułowej klasy społecznej. Wszystkie zamieszczone historie są napisane lekko, barwnym językiem i dość powierzchownie. Pomimo tych mankamentów można dostrzec rodzaj mentalności jaki kierował postępowaniem dobrze urodzonych, co było dla nich tabu, a co nieoficjalnie
akceptowano.
Wydaje mi się, że można dostrzec w niektórych historiach dawne schematy myślenia-często romantyzowane- w myśl których kobieta nie mogła decydować o sobie ,będąc potem obwinianą, iż nie kocha mężczyzny, którego sama nie wybrała.
Sytuacja wpływowych arystokratów czy synów władców również nie była łatwa, gdyż presja prestiżowego związku była większym priorytetem niż osobiste szczęście młodego człowieka.
Z drugiej strony wiele z opisanych przez autorkę postaci po prostu jak nam współcześni nudzili się szybko związkami i używali przeszkód jako wymówki, aby zakończyć układ miłosny, gdy ten zaczynał być trudny.
Pozornie bardzo lekka lektura, w której fakty nie są dogłębnie przedstawione, ale skłonić może do refleksji. Polecam

"Życie i romanse polskich arystokratów" to książka złożona z niezależnych od siebie relacji o uczuciach tytułowej klasy społecznej. Wszystkie zamieszczone historie są napisane lekko, barwnym językiem i dość powierzchownie. Pomimo tych mankamentów można dostrzec rodzaj mentalności jaki kierował postępowaniem dobrze urodzonych, co było dla nich tabu, a co...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Cuchnący Wersal" jest jak bilet do świata arystokracji francuskiej, od złotych czasów tej grupy społecznej aż do rewolucji. Napisana przystępnym językiem, pełna anegdot opowieść koncentruje się na skandalach, romansach następujących kolejno królów jak i ich dworu.
Szczegóły relacji erotycznych są momentami bardzo odrażające, naturalistyczne.
Nie ma tu większych odniesień do świata polityki zagranicznej czy wewnętrznej, co pokazuje chyba też czym zaabsorbowane było towarzystwo skupione wokół Wersalu - miłostki, orgie, coraz to nowe zabawy i podniety.
Część końcowa, poświęcona rewolucji francuskiej to obraz, w którym nie triumfuje sprawiedliwość, a najniższe instynkty wściekłej gawiedzi.
Wadami tego utworu są błędy rzeczowe, świadczące o niedokładnym przygotowaniu autorki, która - oczekiwała bym-zamiast relacjonować sensacyjne plotki - zweryfikuje sensacyjne informacje w historycznych źródłach.
Nie jest to literatura wybitna, odkrywcza, ale jest na tyle sugestywna, by dać nam obraz Wersalu - pełnego bogactwa, ale pozbawionego romantyzmu, duszy. Warto zapoznać się z tą lekturą.

"Cuchnący Wersal" jest jak bilet do świata arystokracji francuskiej, od złotych czasów tej grupy społecznej aż do rewolucji. Napisana przystępnym językiem, pełna anegdot opowieść koncentruje się na skandalach, romansach następujących kolejno królów jak i ich dworu.
Szczegóły relacji erotycznych są momentami bardzo odrażające, naturalistyczne.
Nie ma tu większych odniesień...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Agnieszka Starbo w swojej biografii Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej "Życie listami pisane" relacjonuje życiorys poetki, opierając się na źródłach napisanych przez nią samą - listach, notatkach z pamiętnika, wierszach.
Koncentrując się na prywatnym życiu Lilki nie unika przestawienia jej mniej korzystnych cech charakteru, kontrowersyjnych wypowiedzi czy decyzji. Autorka biografii stroni od jednoznacznych ocen, stara się zasugerować przeróżne przyczyny danego stanu rzeczy, zachowując przy tym sympatię wobec bohaterki swojej publikacji.
Za jeden z mankamentów dzieła Agnieszki Starbo uznałabym zbyt szybkie przechodzenie z jednego etapu życia córki Kossaka w kolejny. Nie można przez to wczuć się w dany okres historii Marii.
Moje wrażenia odnośnie postaci, które spotkałam na kartach tej lektury są takie - najwięcej sympatii wzbudził we mnie trzeci mąż Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, Stefan. Pełen ciepła, oddany, wierny. Z kolei gdybym miała wskazać największą miłość samej poetki (na podstawie korespondencji) to chyba byłby to jednak Pawlikowski.
Autorka "Różowej magii" na pewno zasługuje na współczucie z uwagi na okrutną chorobę, wojenną rozłąkę z bliskimi, z którymi była niezwykle związana jednak nie sposób nie zauważyć także narcystycznej strony jej osobowości, egocentryzmu i tego, jak trudnym musiała być człowiekiem w codziennych kontaktach.
Pomimo tego, a może dlatego, ta historia niedoskonałej kobiety, która zaznała różnych rodzajów miłości, przeżyła doświadczenia związane z licznymi zainteresowaniami takimi jak literatura, magia, przyroda, była ważną postacią przedwojennego Krakowa, córką, siostrą-istotą pełną paradoksów wydaje się tak prawdziwa.

Agnieszka Starbo w swojej biografii Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej "Życie listami pisane" relacjonuje życiorys poetki, opierając się na źródłach napisanych przez nią samą - listach, notatkach z pamiętnika, wierszach.
Koncentrując się na prywatnym życiu Lilki nie unika przestawienia jej mniej korzystnych cech charakteru, kontrowersyjnych wypowiedzi czy decyzji. Autorka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Ucichły ptaki, przyszła śmierć to kolejny thriller Michała Śmielaka jaki miałam okazję przeczytać.
Zachęcona opisem książki obiecującym relację z wyprawy kawalerskiej w Bieszczady, w czasie których będziemy świadkami tajemniczych zdarzeń zaczęłam czytać.
Moje odczucia były bardziej ambiwalentne niż w przypadku "Osady".
Pierwsza cześć powieści urzekła mnie klimatem tajemnicy, irracjonalnymi postaciami, które pojawiają i znikają jak przewidzenie, narastającym poczuciem beznadziei, odgłosami dobiegającymi z lasu i nagłą ciszą.
Czwórka bohaterów na czele z narratorem Michałem to nie są ciekawie skonstruowane charaktery. Poza imionami, szczegółami biograficznymi e zasadzie ich sposób bycia i sposób komunikacji jest identyczny. Pełen wulgaryzmów, prostacki, generalnie nieciekawe, choć niegroźne towarzystwo.
Druga połowa dzieła M. Śmielaka to zmiana gatunku - zaskakująca, ale zbyt przesadna, naiwna.
Finał nieprzewidywalny, ale nacechowany sztucznością, nie wywołujący emocji.
Gdyby porównać do innych tytułów znanych z świata kultury , to "Ucichły ptaki, przyszła śmierć" zaczynała się niczym świetna "Szczelina" Józefa Kariki, następnie zaprezentowano chwyty fabularne niczym z kreskówek o pewnym sympatycznym, łakomym psie, by następnie brutalnymi scenami i rozwiązaniem głównej zagadki przypomnieć kultowy "Krzyk".
6/10,to nie jest zła lektura, ale biorąc pod uwagę potencjał autora - jednak rozczarowuje.

Ucichły ptaki, przyszła śmierć to kolejny thriller Michała Śmielaka jaki miałam okazję przeczytać.
Zachęcona opisem książki obiecującym relację z wyprawy kawalerskiej w Bieszczady, w czasie których będziemy świadkami tajemniczych zdarzeń zaczęłam czytać.
Moje odczucia były bardziej ambiwalentne niż w przypadku "Osady".
Pierwsza cześć powieści urzekła mnie klimatem...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Oberża na pustkowiu" to dzieło Dafne de Maurier. Gotycki klimat i sugestywne opisy oraz tajemnice to elementy, do których autorka przyzwyczaiła nas w swojej twórczości . W przeciwieństwie do najbardziej znanych powieści pisarki tu znajdujemy się w świecie ludzi niebogatych, pozbawionych szacunku otoczenia.
Dwudziestotrzyletnia Mary po śmierci matki przyjeżdża do dawno niewidzialnej ciotki. Dom krewnej, który ta dzieli z mężem alkoholikiem nie jest jednak oazą dla dziewczyny. Dziwne sprawy wuja, nieciekawe towarzystwa w oberży, sceny które dzieją się pod osłoną nocy. To wszystko niepokoi bohaterkę, która z każdym kolejnym dniem zaczyna domyślać się strasznej prawdy.
Jak poradzi sobie z sytuacją? Czy zdoła uratować siebie i swoją ciotkę Patience?
Fabuła jest bardzo dynamiczna, obfituje w zwroty akcji. Nie ma tu wyidealizowanych postaci ani pięknych miejsc .Wątek miłosny, który pojawia się w książce nie odznacza się romantyzmem. Przewidziałam pewne elementy intrygi, co jednak nie odebrało mi przyjemności z lektury i nie powstrzyma mnie przed poleceniem Wam "Oberży na pustkowiu".

"Oberża na pustkowiu" to dzieło Dafne de Maurier. Gotycki klimat i sugestywne opisy oraz tajemnice to elementy, do których autorka przyzwyczaiła nas w swojej twórczości . W przeciwieństwie do najbardziej znanych powieści pisarki tu znajdujemy się w świecie ludzi niebogatych, pozbawionych szacunku otoczenia.
Dwudziestotrzyletnia Mary po śmierci matki przyjeżdża do dawno...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ocena 8,2
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Na półkach:

"Ballady i romanse z komentarzem Emilii Kieraś" to przewodnik po twórczości Mickiewicza, skierowany do najmłodszego pokolenia- uczniów omawiających utwory wieszcza na lekcjach polskiego. Autorka ułatwia młodym czytelnikom interpretację twórczości romantyka poprzez wyjaśnienie realiów świata poety, jego epoki. Nie stroni też od dzielenia się informacjami z biografii geniusza polskiej literatury, które pozwalają zrozumieć sens niektórych dzieł.
Napisana przystępnym, ale plastycznym językiem książka może być cenną pomocą dla młodzieży, by bezbłędnie orientować się w meandrach twórczości słynnego Adama.

"Ballady i romanse z komentarzem Emilii Kieraś" to przewodnik po twórczości Mickiewicza, skierowany do najmłodszego pokolenia- uczniów omawiających utwory wieszcza na lekcjach polskiego. Autorka ułatwia młodym czytelnikom interpretację twórczości romantyka poprzez wyjaśnienie realiów świata poety, jego epoki. Nie stroni też od dzielenia się informacjami z biografii geniusza...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Osada" to thriller , który rozpoczyna się jak baśń czy fantasy oparte na motywach słowiańskich. Mroźna zima, w domu dziadek opowiada dzieciom legendę o demonie nazywanym Mara, który gdy na świecie panuje zimno sprowadzał na ludzi śmierć, a i obecnie słychać ją jak wyje... Poznajemy narratora pierwszej z dwóch osi czasowych - osiemnastoletniego Michała.
Chłopak jest zwykłym nastolatkiem, zakochanym w swojej dziewczynie Alicji, ma dobrych przyjaciół, kochających rodziców i dziadków, młodsze rodzeństwo. W Boże Narodzenie następuje kres beztroskiego nastroju świąt, dochodzi do zbrodni.
Stryj Michała, Jan Ryś, angażuje go do pomocy w śledztwie. Niestety, dochodzi do kolejnego morderstwa. Kto zabija? Jaki jest motyw?
W tym momencie historia pozwala nam na typowe dla kryminałów typowanie mordercy, analizę wpływu zbrodni na małą społeczność oraz obserwację jak zmienia się psychika młodego człowieka pod wpływem drastycznych wydarzeń.
Druga oś czasowa to rok 2023 oraz dwóch policjantów, którzy próbują ustalić dzięki rozmowom z emerytowanym policjantem, Janem Rysiem, co naprawdę wydarzyło się w tytułowej osadzie.
Finał obu przestrzeni czasowych jest zaskakujący, nie wyjaśniony do końca.
Powieść czyta się świetnie, można poczuć klimat prawdziwej zimy, klaustrofobiczne zamknięcie w obrębie małej wioski, doświadczyć świata, którego nie mieliśmy poznać a jednocześnie dostrzec pewną uniwersalność zachowań ludzkich, niezmienną od wieków. Bardzo polecam, 8/10.
21:31

Osada" to thriller , który rozpoczyna się jak baśń czy fantasy oparte na motywach słowiańskich. Mroźna zima, w domu dziadek opowiada dzieciom legendę o demonie nazywanym Mara, który gdy na świecie panuje zimno sprowadzał na ludzi śmierć, a i obecnie słychać ją jak wyje... Poznajemy narratora pierwszej z dwóch osi czasowych - osiemnastoletniego Michała.
Chłopak jest zwykłym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Chopin. Miłość i pasja" to biografia, którą trudno mi jednoznacznie ocenić.
Jej niewątpliwymi autami są liczne ciekawostki z prywatnego życia słynnego kompozytora, konfrontowanie przez autorkę książki pewnych romantycznych mitów, niewygodnych plotek z prawdą lub przynajmniej możliwą do weryfikacji wersją wydarzeń. Mamy ciekawą analizę przyczyn śmierci artysty, próbę odtworzenia ostatnich chwil Chopina, wyjaśnienie istoty konfliktu z George Sand
Opisane relacje jednak (pomimo tyłu szczegółów) wydają się dość powierzchowne i chaotyczne.
Zabrakło mi przybliżenia sposobu myślenia i wrażliwości samego Fryderyka. Nie ma uczucia, że poznajemy lepiej jego codzienność, uczucia - a na to liczyłam zabierając się do tej lektury.

"Chopin. Miłość i pasja" to biografia, którą trudno mi jednoznacznie ocenić.
Jej niewątpliwymi autami są liczne ciekawostki z prywatnego życia słynnego kompozytora, konfrontowanie przez autorkę książki pewnych romantycznych mitów, niewygodnych plotek z prawdą lub przynajmniej możliwą do weryfikacji wersją wydarzeń. Mamy ciekawą analizę przyczyn śmierci artysty, próbę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Kolejne wakacje z rodziną, które są naprawdę nie wypoczynkiem, a okazją do nagrania kolejnego filmiku na YouTube. Rodzina Pana Wycieczki z żoną na czele ma już tego dość. Zepsute auto sprawia, że muszą zatrzymać się w Uśniejowie, uroczej miejscowości w górach.
Gościnni gospodarze, pełna atrakcji okolica, ciekawe legendy sprawiają, że niedogodności w postaci braku zasięgu i przeciągająca się naprawa samochodu nie mają większego znaczenia.
Czternastoletni Marek jednak wyczuwa coś dziwnego w atmosferze tego miejsca, nie może jednak sprecyzować o co mu chodzi. Myli się czy jako jedyny z rodziny ma dobrą intuicję?
Powieść "Gościni" to powieść grozy, w której przerażający jest klimat i tajemnica, nie ma za to zbyt wielu opisów przemocy, tortur. Ma w sobie urok małego miasteczko, lojalnych baśni, porusza kwestie obyczajowe i psychologiczne takie jak wpływ technologii na życie rodziny, granice sprzedawania swojej prywatności, brak przyjaciół, traumy.
Rozdziały są krótkie, napisane przystępnym językiem.
Interesująca fabuła, dynamiczne relacje między bohaterami oraz coraz narastający mrok sprawiają, że lektura jest z gatunku tych "nieodkładalnych".
Polecam

Kolejne wakacje z rodziną, które są naprawdę nie wypoczynkiem, a okazją do nagrania kolejnego filmiku na YouTube. Rodzina Pana Wycieczki z żoną na czele ma już tego dość. Zepsute auto sprawia, że muszą zatrzymać się w Uśniejowie, uroczej miejscowości w górach.
Gościnni gospodarze, pełna atrakcji okolica, ciekawe legendy sprawiają, że niedogodności w postaci braku...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Maria Antonina .Podróż przez życie" to pierwsza biografia nieszczęśliwej królowej Francji, jaką miałam okazję czytać. Główna bohaterka była mi dobrze znana z historii, różnych filmów czy seriali, jednocześnie jednak miałam poczucie, że w losie tej postaci jest tyle niewiadomych. Kim była? Szlachetną monarchinią, która w wyniku uprzedzeń i nieszczęśliwego momentu w historii kraju skończyła tragicznie? A może obojętną na los poddanych damą, dla której liczyły się jedynie własne przyjemności?
Antonia Fraser przedstawia nam całe życie Marii Antoniny, w oparciu o dokumenty, listy, opinie współczesnych. Weryfikuje wiele plotek, konfrontując je z faktami. Nie jest zupełnie bezstronna, gdyż wyczuwa się jej sympatię do "Austriaczki", ale jej relacja oparta jest na rzetelnych dowodach, a nie na życzeniowym myśleniu czy fantazji.
Dzięki tej lekturze poznałam nie tylko relacje Marii Antoniny z rodzeństwem, mężem, dziećmi, przyjaciółmi, ale także dwór francuski oraz nastrój panujący w tych trudnych czasach na ulicach Paryża.
Dominującym uczuciem, jakie owładnęło mną po przeczytaniu tej biografii jest współczucie dla chorej kobiety, której męża i najbliższych przyjaciół zabito, nad której dziećmi się pastwiono i która sama straciła życie ku uciesze prymitywnego tłumu, którym zawładnęła nie tyle chęć sprawiedliwości, lecz żądza zemsty i czyste okrucieństwo wobec pokonanych arystokratów.

"Maria Antonina .Podróż przez życie" to pierwsza biografia nieszczęśliwej królowej Francji, jaką miałam okazję czytać. Główna bohaterka była mi dobrze znana z historii, różnych filmów czy seriali, jednocześnie jednak miałam poczucie, że w losie tej postaci jest tyle niewiadomych. Kim była? Szlachetną monarchinią, która w wyniku uprzedzeń i nieszczęśliwego momentu w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Pomoc domowa. Sekret" to kontynuacja przygód Millie.
Znana nam bohaterka jest teraz pięć lat starsza, ma chłopaka i nadal pracuje jako pomoc w domach bogatych ludzi. Wrażliwa na krzywdę kobiet, wkrótce zauważa u swojego nowego szefa dziwne zachowania wobec ukrytej przed światem i zastraszonej żony. Jak pomóc cierpiącej kobiecie?
Fabuła i intryga do pewnego momentu przypomina tą znaną z poprzedniej powieści, później jednak pojawiają się zwroty akcji, nowe problemy i dylematy.
Nie jest to literatura wybitna, ale napisana bardzo przystępnie i w taki sposób, że nie da się oderwać od książki.

"Pomoc domowa. Sekret" to kontynuacja przygód Millie.
Znana nam bohaterka jest teraz pięć lat starsza, ma chłopaka i nadal pracuje jako pomoc w domach bogatych ludzi. Wrażliwa na krzywdę kobiet, wkrótce zauważa u swojego nowego szefa dziwne zachowania wobec ukrytej przed światem i zastraszonej żony. Jak pomóc cierpiącej kobiecie?
Fabuła i intryga do pewnego momentu...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Puszka Pandory" to tajemniczy przedmiot przyniesiony do antykwariatu, który przypomina o niewyjaśnionej tajemnicy sprzed lat. Czy śledczej Klarze uda się rozwikłać tę sprawę? A może zamiast koncentrować się na dochodzeniu skupi się na swojej niechęci do nowego współpracownika, Antoniego?
Kryminał jak zwykle napisany przystępnym stylem, z dużą dozą elementów obyczajowych. Sama zagadka nie jest oczywista, ale nie można powiedzieć o aurze grozy czy wyjątkowo skomplikowanej intrydze. Niemniej, to przyjemna lektura, idealna na styczniowy wieczór.

"Puszka Pandory" to tajemniczy przedmiot przyniesiony do antykwariatu, który przypomina o niewyjaśnionej tajemnicy sprzed lat. Czy śledczej Klarze uda się rozwikłać tę sprawę? A może zamiast koncentrować się na dochodzeniu skupi się na swojej niechęci do nowego współpracownika, Antoniego?
Kryminał jak zwykle napisany przystępnym stylem, z dużą dozą elementów obyczajowych....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

"Cesarzowa Elżbieta" to biografia słynnej Sisi, która wyróżnia się na tle innych opowieści o życiu pięknej cesarzowej. Autorka traktuje czytelników poważnie - mamy tu liczne źródła, relacje wielu osób, dokumenty, zarys historyczny pewnych zdarzeń. Wyłania się z tego nie najbardziej pochlebny obraz Elżbiety, który przykuwa uwagę swoją surową prawdą. Człowiek jest istotą wieloznaczną. Może jednocześnie być propagatorką niepodległości Węgier i obojętną na los swoich poddanych władczynią, skrzywdzoną młodziutką dziewczyną i lata później nieżyczliwą teściową, nadopiekuńczą matką Marii Valerii i zimną oraz nieczułą rodzicielką Rudolfa i Giseli.
Te wszystkie sprzeczności łączyła w sobie bohaterka omawianej lektury. Autorka biografii pozwala nam na samodzielną ocenę dostarczając narzędzi w postaci faktów. Czy ja polubiłam Elżbietę? Myślę, że nie, zdecydowanie więcej współczucia wzbudził we mnie Rudolf i cesarz. Nie sposób jednak nie myśleć ze smutkiem o losie wszystkich członków rodziny Hasburgów.

"Cesarzowa Elżbieta" to biografia słynnej Sisi, która wyróżnia się na tle innych opowieści o życiu pięknej cesarzowej. Autorka traktuje czytelników poważnie - mamy tu liczne źródła, relacje wielu osób, dokumenty, zarys historyczny pewnych zdarzeń. Wyłania się z tego nie najbardziej pochlebny obraz Elżbiety, który przykuwa uwagę swoją surową prawdą. Człowiek jest istotą...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Przerwana kołysanka" to kolejna odsłona zawodowego życia policjantki Florentyny. Tym razem wspomniana bohaterka ma za zadanie odkryć sprawcę zbrodni na młodej kobiecie, która to miała miejsce w spokojnej z pozoru kamienicy. Czy winny znajduje się wśród sąsiadów ofiary? A może kluczem do tragedii jest przeszłość zamordowanej?
Rozwiązanie zagadki nie jest bardzo oczywiste, chociaż miłośnicy gatunku mogą odgadnąć pewne motywy.
Lekka i wciągająca lektura na deszczowy jesienny dzień.

"Przerwana kołysanka" to kolejna odsłona zawodowego życia policjantki Florentyny. Tym razem wspomniana bohaterka ma za zadanie odkryć sprawcę zbrodni na młodej kobiecie, która to miała miejsce w spokojnej z pozoru kamienicy. Czy winny znajduje się wśród sąsiadów ofiary? A może kluczem do tragedii jest przeszłość zamordowanej?
Rozwiązanie zagadki nie jest bardzo oczywiste,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Czasem jest tak, że książka przypomina Wam inne dzieło kultury. Wasze skojarzenia, oczekiwania i domysły nieświadomie nastawione są na podobną historię. Właśnie to przydarzyło mi się podczas lektury "Moje ostatnie kłamstwo". Trzy zaginione dziewczyny, które zniknęły pewnej nocy w czasie obozu letniego jeszcze po wielu latach nawiedzają Emmę, dzielącą z nimi domek w czasie tamtych feralnych wakacji. Młoda malarka na każdym obrazie przedstawia trzy młode dziewczyny w jasnych sukienkach, a potem zamalowuje ich wizerunek, ukrywa je przed innymi. Tylko ona wie jednak, że zaginione kryją się gdzieś na obrazie. Emma nie potrafi tworzyć niczego nowego, nie nawiązującego do dramatu sprzed lat. Kiedy dostaje propozycje powrotu na miejsce tragedii, jako opiekunka młodzieży spędzającej tam zorganizowane wakacje mimo wielu obaw zgadza się. Przynosi to jednak spotkanie z dawnymi znajomymi, konfrontację z własnymi błędami i świadomość własnych kłamstw. Co wydarzy się na kolejnym obozie? Czy uda się rozwikłać zagadkę zniknięcia Viv, Allison i Natalie?
Powieść ta początkowymi rozdziałami bardzo przypominała mi "Piknik pod Wiszącą Skałą". Z czasem jednak fabuła pozbyła się elementów tajemniczego oniryzmu na rzecz cech literackiego slashera. Rozwiązanie zagadki, jej ostatnie strony, są niesamowite. Pozwalają zupełnie inaczej spojrzeć na wydarzenia, które miały miejsce w utworze. Robi się bardziej złowrogo, nieprzewidywalnie. Super kryminał na ostatnie dni lata lub pierwsze jesienne chwile.

Czasem jest tak, że książka przypomina Wam inne dzieło kultury. Wasze skojarzenia, oczekiwania i domysły nieświadomie nastawione są na podobną historię. Właśnie to przydarzyło mi się podczas lektury "Moje ostatnie kłamstwo". Trzy zaginione dziewczyny, które zniknęły pewnej nocy w czasie obozu letniego jeszcze po wielu latach nawiedzają Emmę, dzielącą z nimi domek w czasie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Ocalałe " autorstwa Riley Sager to opowieść o tym, co dzieje się, kiedy po masakrze, zbiorowym morderstwie ci, którzy przeżyli muszą borykać się z codziennością. Jak po takim dramacie nie oszaleć? Uciec w nałogi, pozorną normalność, pomoc innym? Bohaterki omawianej książki chwytały się różnych sposobów. Główna żeńska postać Quincy wydaje się być normalną kobietą po trzydziestce. Prowadzi bloga kulinarnego, mieszka z narzeczonym i nie wraca do tragedii, którą przeżyła przed 10 laty. Odcięcie się od przeszłości jest tym łatwiejsze, iż kobieta na skutek szoku niewiele pamięta z wydarzeń tamtej dramatycznej nocy. W mediach funkcjonuje jednak - jak i Sam i Lisa, które przeżyły podobne piekło - jako Ocalała. Nieoczekiwana śmierć jednej z tego tria oraz pojawienie się w mieszkaniu Quincy drugiej burzy spokój blogerki. Wracają wspomnienia, nieprzepracowane emocje. Budzi się także brak zaufania do nowej koleżanki. Jaka jest prawda? Co naprawdę wydarzyło się 10 lat temu w Pine Cottage? Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, a jej zakończenie było dla mnie zaskakujące. Z minusów powieści wymienić należy irytującą główną bohaterkę oraz epilog, który trąci kiczem. Zwroty akcji i intrygująca fabuła rekompensują jednak te mankamenty.

"Ocalałe " autorstwa Riley Sager to opowieść o tym, co dzieje się, kiedy po masakrze, zbiorowym morderstwie ci, którzy przeżyli muszą borykać się z codziennością. Jak po takim dramacie nie oszaleć? Uciec w nałogi, pozorną normalność, pomoc innym? Bohaterki omawianej książki chwytały się różnych sposobów. Główna żeńska postać Quincy wydaje się być normalną kobietą po...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Bardzo lubię kiedy thriller /kryminał zawiera elementy zaczerpnięte z literatury grozy. Cała historia natychmiast nabiera wtedy dla mnie dodatkowej tajemnicy. Kiedy przeczytałam opis powieści Riley Sager"Zamnknij wszystkie drzwi " wiedziałam, że muszę zapoznać się z tą książką. Główna bohaterka, młoda, bezrobotna i biedna dostaje pracę marzeń - ma być opiekunką jednego z mieszkań w luksusowym budynku, z którego widać Central Park. To wydaje się ziszczeniem snu naszego Kopciuszka. Jednak niestety, coraz więcej sygnałów wokół dziewczyny sugeruje, że z jej nową pracą są związane bynajmniej nie bajkowe sekrety. Mroczne historia tymczasowego domu Jules, dziwne zasady, które obowiązują młodą kobietę, następnie nagłe zniknięcie sąsiadki. Co kryje się za tymi wszystkimi zagadkowymi faktami?
Oceniając dzieło Sager nie sposób dostrzec pewnych naiwnych rozwiązań fabularnych. Jules, postać którą dotyka bardzo wiele tragedii charakteryzuje się połączeniem naiwności i wścibstwa. Nie trudno domyślić się wielu aspektów dotyczących genezy zła , a zakończenie zaskakuje przewidywalnością. Tak naprawdę wszystkie te elementy nie zepsuły mi jednak przyjemności z lektury. Odpowiednie tempo akcji, wydarzenia, które intrygują. Czytałam z ogromną ciekawością, a interesująca fabuła to coś co jest dla mnie priorytetem w tym gatunku. Polecam, 7/10.

Bardzo lubię kiedy thriller /kryminał zawiera elementy zaczerpnięte z literatury grozy. Cała historia natychmiast nabiera wtedy dla mnie dodatkowej tajemnicy. Kiedy przeczytałam opis powieści Riley Sager"Zamnknij wszystkie drzwi " wiedziałam, że muszę zapoznać się z tą książką. Główna bohaterka, młoda, bezrobotna i biedna dostaje pracę marzeń - ma być opiekunką jednego z...

więcej Pokaż mimo to