Cuchnący Wersal

Okładka książki Cuchnący Wersal
Elwira Watała Wydawnictwo: Videograf Seria: Skandale historii biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Skandale historii
Videograf
2013-07-24
2007-01-01
postaci historyczne kurtyzany metresy prostytutki Wersal skandale

książka jest dobra, przeszkadzał mi jedynie język jakim została napisana - na pewno nie dla wrażliwców, ponieważ bardzo dokładnie przedstawia wszystkie obrzydliwości z francuskiego dworu.

Językowo pewnie miało być dowcipnie i "pikantnie" wyszło wulgarnie, jak rodem z kiepskiego tabloidu. Nie warto marnować czasu. O ekscesach przedrewolucyjnej francuskiej arystokracji są z pewnością lepsze książki.

Obszerny zbiór faktów zebranych w książce na pewno zasługuje na pochwałę, jednak sposób narracji jest TRAGICZNY. "Poczucie humoru" autorki często wręcz grubiańskie .

dziwny, chaotyczny sposób pisania - jak wszystko z tej serii ale... dla luzu można przeczytać

Cóż mogę powiedzieć o „Cuchnącym Wersalu”? Gdyby podręczniki do historii pisali ludzie, którzy odpowiadają za newsy na Pudelku i w „Fakcie”, to właśnie to by był ten poziom prezentowania informacji. Chaotyczna chronologia, chaotyczny dobór zaprezentowanych postaci historycznych, które łączy przede wszystkim wątpliwy moralnie sposób prowadzenia się. Takie szukanie taniej sensacji. Z jednej strony autorka musiała przewertować wiele publikacji, by odmalować „cuchnący Wersal”, z drugiej strony sposób podania tych historii jest dziwnie infantylny. Zepsucie francuskiego dworu sprzed rewolucji obrosło legendą. W porównaniu z obecnymi standardami, zachowania wielu osób z tamtych czasów są mocno szokujące. Ale czy wychodzące na jaw różnorodne skandale seksualne z udziałem „wielkich” tego świata naprawdę odbiegają od „dokonań” opisanych przez Watałę ludzi? Niekoniecznie. Owszem, materiał jest bulwersujący, ale tak naprawdę publikacja ta jest monotonna, a przez to nudna. Nie polecam.

Cieszyłam się na tę książkę, ale się zawiodłam. Autorka niewątpliwie ma wielką wiedzę historyczną, dużo pracy włożyła w książkę, ale napisała ją tak żenującym językiem, że zniechęciła totalnie. Szkoda.

Słuchałam audiobooka, czytała pani Joanna Gajór. Fantastyczna interpretacja:) Ludzie, to nie jest książka historyczna, to nie podręcznik. To skandalizująca opowieść o królewskich dworach Europy. Ile tu smaczków! Ile ciekawostek. Tego w szkole nikt Wam nie powie. Do tego swobodny język i odniesienia do współczesności, poczucie humoru autorki sprawiają, że czyta się fantastycznie. To taka pozycja dla tych,co zasypiają przy książce historycznej, a jednak chcieliby się czegoś dowiedzieć. Bawiłam się doskonale:)

Książka nie należy do wyżyn pisarstwa historycznego, autorka wielokrotnie sięga do kolokwializmów, aby "przybliżyć" czytelnikowi opowiadane historie dotyczące alkowy przywódców 17-wiecznej Francji. Trzeba jednak przyznać, że trochę trzeba było poszperać w różnego rodzaju źródłach, aby dokopać się do tych skandalizujących informacji i za to daję mały plus. Natomiast jako całość, oceniam książkę na poziomie naszego "pudelka". Napisana bardzo chaotycznie, szybko, na kolanie.

Po wysłuchaniu trochę przydługiej historii o największym burdelu w tamtejszej Europie - czyli francuskim dworze, doszedłem do wniosku, że ci co mówią o dzisiejszych zepsutych, niemoralnych czasach, albo nie wiedzą co mówią, albo specjalnie oszukują.
Przełożenie było proste; czym wyżej postawiony, tym więcej kochanek/ów i tym większe seksualne perwersje - z nudów. Stety/niestety - tych co podpadli w niełaskę, czasami czekały rożne niemiłe rzeczy, z obcięciem głowy włącznie.
Autorka starała nadać pewną lekkość i humorystyczność nawet dramatycznym wydarzeniom, jednak ogólnie wiało nudą i pod koniec byłem już znużony powtarzającymi się sytuacjami.

Od zawsze interesowała mnie historia Francji, a w szczególności okres Rewolucji Francuskiej, panowania Ludwika XVI i Marii Antoniny, dlatego ze szczególną ciekawością sięgnęłam po tę książkę, którą poleciła mi Pani przewodnik w trakcie zeszłorocznej wycieczki do Francji. Tematyka książki dość ciekawa, autorka bez ogródek przedstawia wynaturzenia, skandale i zakres rozpusty, które były na porządku dziennym w Wersalu. Jednak drugą połowę (poza ostatnimi niecałymi 100 stronami dotyczącymi życia Ludwika XVI i Marii Antoniny) po prostu "zmęczyłam". Przeczytałam, ponieważ nie lubię niedokończonych książek, jednak mam wrażenie pewnego chaosu, który dał się odczuć podczas czytania. Mnóstwo postaci, mnóstwo różnych wątków, brakowało mi krótkiego opisu postaci na początku książki i/lub drzewa genealogicznego, jakiegokolwiek przedstawienia powiązań pomiędzy królami, dziećmi ich wnukami, metresami...Wbrew pozorom nie ma zachowanej spójnej chronologii wydarzeń. Omawiany jest jeden wątek, a potem przeskok do tego co było kilkadziesiąt lat temu.

Dodaj cytat z książki Cuchnący Wersal