Przerwana kołysanka

Okładka książki Przerwana kołysanka Natasza Socha
Okładka książki Przerwana kołysanka
Natasza Socha Wydawnictwo: Purple Book Cykl: Florentyna (tom 1) Seria: Grey Book kryminał, sensacja, thriller
Florentyna (tom 1)
Grey Book
Purple Book
2022-05-02
2022-05-02

Kryminalna odsłona literacka Nataszy Sochy jest naprawdę czymś bardzo przyjemnym dla czytelnika, a ja chętnie sięgam po zaproponowane tomy. W serii GREY BOOK ukazały się jak dotąd dwa cykle. Pierwszy z nich to DEMONY PRZESZŁOŚCI, liczy sobie trzy tomy.. Drugi natomiast składa się z sześciu części i ma nazwę powiązaną z imieniem głównej bohaterki. Co istotne, w żadnym z obu cykli nie musimy sztywno trzymać się chronologii. Bardzo mnie to cieszy, a krótkie historie kryminalne zaproponowane przez autorkę są przeznaczone nawet dla najbardziej zabieganej osoby. Jeden wieczór wystarczy, by przeczytać wybraną opowieść.

„Przerwana kołysanka” to pierwszy tom cyklu skupionego wokół nietuzinkowej policjantki Florentyny Bory. Kobieta jest policjantką z wydziału dochodzeniowego. Służbowych spraw nigdy nie odkłada na później i nie spocznie, dopóki nie znajdzie sprawcy. Jej postawa, odnoszenie się do kolegów i koleżanek z pracy a także intensywne upodobanie do różu, wynikają z jej dramatycznych zdarzeń z przeszłości. Policjantka jest już bowiem wdową. Mąż Mikołaj, który także pracował w policji, niemal od razu zakochał się we Florentynie. Planował z nią wiele chwil, a także powiększenie rodziny. Niestety, teraz to nadmiar pracy jest ratunkiem dla młodej wdowy.

Akcja pierwszego tomu osadzona jest w Poznaniu, niemniej jednak wydarzenia z przeszłości zmuszają policjantkę, aby odwiedziła także Katowice. Ale po kolei. W jednym z poznańskich mieszkań zostaje odnaleziona martwa kobieta. Karolina Markowska pracowała w firmie komputerowej, a jej mieszkanie ma szalenie minimalistyczny styl. Na stole, obok ciała denatki, leżą także leki nasenne, co wskazuje na samobójstwo. Niby sprawa wydaje się oczywista, ale czuje oko Florentyny, jak i słowa patologa przeczą tym prostym założeniom. Co takiego wydarzyło się naprawdę? Jaka była przeszłość Karoliny- kobiety, która wychowywała się w domu dziecka, a potem szybko przeprowadziła się do Poznania? Co sądzili o niej nowi sąsiedzi i inne osoby z jej otoczenia? Szczegółów zdradzić nie mogę, ale cała treść jest naprawdę interesująca.

Nie chcę opisywać szczegółów śledztwa, jednak zapamiętałam coś bardzo ważnego. Autorka stwierdziła, że ludzie potrafią być tymczasowi. Jednego dnia mają ogromne plany, podczas gdy za kilka chwil mogą stracić życie. Po co więc wiecznie odkładać jakieś spotkania rodzinne? Po co myśleć wyłącznie o pracy? Po co też wywoływać waśnie i nie odzywać się do siebie przez miesiące, a nawet lata? Jest to temat do bardzo głębokiej refleksji.

Nie zgodzę się tylko z jedną sprawą: mówi się, że nie istnieją zabójstwa popełnione z kaprysu, dla zabawy. Otóż to nieprawda, a wskazuje na to coraz większa liczba nieletnich przestępców. Nawet kilka dekad temu pozwalano sobie na takie haniebne czyny, a przykładem jest choćby tragiczna śmierć wybitnego studenta matematyki zakatowanego kijem bejsbolowym przez dwóch piętnastolatków. Dla jednych śmierć to więc coś strasznego, a dla innych ekstra powód do zabawy. Brzmi to wręcz upiornie, ale takie są realia.

Zwróciłam też uwagę na Kacpra, starszego brata Florentyny. On i ona to zupełnie inne osobowości, a jednak wspierają się, mają ze sobą idealny kontakt i mogą do siebie zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Czy my, czytelnicy, także dbamy o dobre kontakty z najbliższymi? Warto się nad tym zastanowić.

„Przerwana kołysanka” to książka konkretna, jak i momentami wzruszająca, dlatego też na pewno sięgnę po inne tytuły z cyklu FLORENTYNA. Ciekawi mnie, co jeszcze przygotowała dla nas tak znana pisarka.

Polecam.

Fajny lekki kryminał, do porannej kawy tudzież wieczornej herbaty :).

Fajny lekki kryminał, do porannej kawy tudzież wieczornej herbaty :).

Taka książka "do kawy", krótko i na temat. Po prostu taki lekki kryminał. Czyta się szybko i fajnie w przerwie między brutalnymi i krwawymi kryminałami. Ale koniec mnie zaskoczył, nie powiem.....

Odkryłam bardzo dobrą serię kryminałów ❤️

Nataszę Sochę znałam do tej pory z powieści obyczajowych. Ku mojemu zdziwieniu kryminały również pisze - i to dobrze! Przeczytałam już dwie części, dziś zaczynam kolejną🙂

"Przerwana kołysanka" to pierwsza powieść z serii, w której główną bohaterką jest policjantka śledcza Florentyna. Ma niekonwencjonalny styl mówienia, ubierania, a także prowadzenia śledztwa dzięki niezwykłemu darowi. Sama walczy ze swoimi demonami, próbując dociec prawdy o śmierci swojego męża.

Prowadzi dochodzenie w sprawie upozorowanego na samobójstwo morderstwa młodej kobiety, która niedawno przeprowadziła się. Z przesłuchań i rozmów z sąsiadami rysuje się obraz kobiety i możliwe motywy zbrodni. Nie udało mi się odgadnąć tożsamości mordercy, choć motyw odkryłam 😉

Powieść stosunkowo krótka, bardzo dobrze mi się ją czytało. Lekkie pióro, ciekawa zagadka kryminalna - idealna rozrywka po ciężkim tygodniu w pracy.

Odkryłam bardzo dobrą serię kryminałów ❤️

"Przerwana kołysanka" to kolejna odsłona zawodowego życia policjantki Florentyny. Tym razem wspomniana bohaterka ma za zadanie odkryć sprawcę zbrodni na młodej kobiecie, która to miała miejsce w spokojnej z pozoru kamienicy. Czy winny znajduje się wśród sąsiadów ofiary? A może kluczem do tragedii jest przeszłość zamordowanej?
Rozwiązanie zagadki nie jest bardzo oczywiste, chociaż miłośnicy gatunku mogą odgadnąć pewne motywy.
Lekka i wciągająca lektura na deszczowy jesienny dzień.

Rozwiązanie zagadki nie jest bardzo oczywiste,...

Z autorką miałam do czynienia kilka razy, ale bardziej opowiadaniowo, to moja pierwsza jej książka.
Muszę przyznać, że podoba mi się jej pióro. Książki nie są może cegłami ale sama fabuła, zbrodnia, śledztwa są idealnie spisane.
Na początek przeczytałam pierwszy tom serii #florentyna #przerwanakołysanka

Główna bohaterka, po śmierci męża odmieniła się o 180°. Policjantka, która ubiera się na różowo, nie chce się z nikim przyjaźnić, kolegować.. potrzebuje swobody. Prace traktuje poważnie, nie ma czasu na koleżeństwo. Nie chce być taka jak kiedyś. Śmierci męża zmieniła wszystko.

Zacznę od tego, że wzrok przykuło mi to, że akcja dzieje się w Poznaniu. To całkiem niedaleko mnie. Lubię czytać o swoich okolicach, o osiedlach które znam, na których byłam.

Było krótko ale treściwe. Zagadka kryminalna, kobieta policjant. Samobójcza śmierć a może morderstwo? Florentyna musi rozwiązać zagadkę śmierci.

Polecam 💪
Florentyna przypadła do gustu, mam nadzieję, że w którejś części dowiem się więcej o tajemniczej śmierci męża bohaterki.

Na początek przeczytałam pierwszy tom serii #florentyna #przerwanakołysanka

Główna bohaterka, po śmierci męża odmieniła się o 180°. Policjantka,...

Naprawdę dobra, krótka, dynamiczna opowieść z motywem kryminalnym w tle.

Naprawdę dobra, krótka, dynamiczna opowieść z motywem kryminalnym w tle.

Krótka historyjka, bardzo konkretna i treściwa, wydaje się nieco bardziej rozbudowanym opisem policyjnych akt sprawy. O bohaterach nie ma za wiele informacji, poza tym że wszyscy się denerwują obecnością policjantki i coś przed nią ukrywają. Ona za to ma wizje przyszłości, jest ubrana na różowo i lubi śmiesznie nazywać swoich współpracowników.
Duża czcionka, mało czytania i pewnie szybko do zapomnienia.

Duża czcionka, mało czytania i...

Sięgnę po kolejną część

Sięgnę po kolejną część

Przyjemnie krótka, a jednocześnie kompletna. Fajny przerywnik pomiędzy tomiszczami, po które sięgam zazwyczaj.

• Przeczytane 2022