Chopin. Miłość i pasja

Iwona Kienzler Wydawnictwo: Lira biografia, autobiografia, pamiętnik
Lira
2020-05-27
2020-05-27

Dla miłośników muzyki oraz zainteresowanych życiem i twórczością Chopina, ta książka będzie wielce interesująca, serdecznie polecam.

"Chopin. Miłość i pasja" to biografia, którą trudno mi jednoznacznie ocenić.
Jej niewątpliwymi autami są liczne ciekawostki z prywatnego życia słynnego kompozytora, konfrontowanie przez autorkę książki pewnych romantycznych mitów, niewygodnych plotek z prawdą lub przynajmniej możliwą do weryfikacji wersją wydarzeń. Mamy ciekawą analizę przyczyn śmierci artysty, próbę odtworzenia ostatnich chwil Chopina, wyjaśnienie istoty konfliktu z George Sand
Opisane relacje jednak (pomimo tyłu szczegółów) wydają się dość powierzchowne i chaotyczne.
Zabrakło mi przybliżenia sposobu myślenia i wrażliwości samego Fryderyka. Nie ma uczucia, że poznajemy lepiej jego codzienność, uczucia - a na to liczyłam zabierając się do tej lektury.

"Chopin. Miłość i pasja" to biografia, którą trudno mi jednoznacznie ocenić.

Bardzo dobrze napisana, ciekawie poprowadzona i bogata w dynamizm książka. Chciałem bliżej poznać postać kompozytora i po tej lekturze czuję się syty tego tematu.

Miałem ochotę na biografię znanego na całym świecie Polaka no i wybrałem tak...
Fryderyka Chopina nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Każdy musiał kiedyś usłyszeć to nazwisko w kontekście muzyki klasycznej. Tak samo było ze mną, ponieważ wielkim znawcą tematu nie jestem.

Dzięki tej książce dowiedziałem się ciekawych szczegółów oraz historii z życia geniusza gry na fortepianie.
Wątłej budowy, chorowity aczkolwiek dowcipny pedant lubiący dobrą zabawę i naśladowanie w przejaskrawiony sposób innych znanych postaci ze środowiska artystycznego.
Nie dawał wielkich koncertów, preferował kameralne występy. Był uznanym i rozchwytywanym nauczycielem. Prowadził rozrzutny tryb życia i zanim zmarł przedwcześnie, miał kilka romansów. Przyszło mu żyć w nieciekawych dla naszych rodaków czasach, gdy państwo polskie nie istniało na żadnej mapie. Słaby stan zdrowia nie pozwolił mu na dalekie podróże przez co w pewnym okresie życia mógł już zapomnieć o powrocie do Polski spędzając ostatnie dni we Francji - kraju, który dał mu możliwość rozwinięcia skrzydeł. Kraju swojego ojca.

Książkę oceniam dość pozytywnie, chociaż wielce mnie nie porwała.
Autorka mocno skupia się na kobietach życia kompozytora. Wraca do ich korzeni, pochodzenia, rodziny oraz innych koligacji. Znając już trochę styl Pani Kienzler przyznam, że bardziej podobało mi się to w książkach poświęconych królom, gdyż kobiety im towarzyszące często miały wpływ na dzieje naszego państwa. Tutaj nie wiem sam czy potrzebowałem wiedzieć czym zajmował się dziadek kochanki artysty. Nie będę jednak narzekał, książka nie wywarła na mnie negatywnych emocji. Dodatkowym plusem było zwrócenie uwagi na to jak w tamtych czasach porozumiewała się ze sobą arystokracja. Przykład? Prawdziwy dżentelmen nigdy nie koresponduje listownie z wybranką swojego serca tylko z jej matką. Nie rzuca tym samym cienia na jej reputację.
Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej na temat Chopina to warto przeczytać, bo nie jest to tysiąc stronicowe monstrum, a jednak odnosi się do wielu źródeł.

Miałem ochotę na biografię znanego na całym świecie Polaka no i wybrałem tak...

Dobrze zebrane, ciekawie przedstawione, bez dłużyzn.

Dobrze zebrane, ciekawie przedstawione, bez dłużyzn.

Warto przeczytać, by dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów i jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie.

Dodatkowo w książce zanjdziemy ciekawostki na temat XIX wieku np. o tym jak wtedy pisało się do wybranki serca, a jak do przyjaciela.

Książka, która jest swoistym kompendium poprzednich biografii Fryderyka Chopina. Nie wnosi nic nowe, jedynie podkreśla rozbieżności pomiędzy zdaniami oraz faktami, jakie znaleźli wcześniejsi biografowie. Autorka chętnie identyfikuje się z czytelnikiem, co czasami może przeszkadzać w lekturze, zwłaszcza gdy odbiorca ma inne zdanie. Jeśli chodzi o wersję audio, to nie jest zła. Lektorka czyta z zaangażowaniem, aczkolwiek statecznie i nieśpiesznie, tak aby słuchacz mógł do woli delektować się tekstem. A czy jest czym? Mam mieszane odczucia. Może ze względu na wiele przeczących sobie faktów z biografii muzyka, które wymienia autorka. Mam wrażenie, że moja wiedza o kompozytorze jest uboższa niż przed lekturą, ponieważ nawet informacje, które traktowałam jako pewniki zostały nadwątlone. Ot, choćby przez sugestię, że Chopin był ukrytym homoseksualistą. Albo, że zmarł na mononukleozę, a nie na gruźlicę. Albo że był wulgarny, a nie delikatny i dowcipny. I tak można byłoby wyliczać jeszcze długo. Posłuchać można, lecz nie wiem, czy nie lepiej poszukać innej biografii muzyka. A jest ich całkiem sporo.

Ja jestem zachwycona. Dobrze przeczytany audiobook, solidnie napisana biografia. Lubię co 5 czy 10 książkę przeczytać biografię. A do tego lubię też te mazurki, sonaty, koncerty... na zakończenie wysłuchałam ulubione przez Chopina Requiem Mozarta i można się wzruszyć.

O Chopinie lekko i przyjemnie, bez patosu, jak o "fajnym chłopaku", styl prosty, myślę, że warto. Przeszkadza trochę, z czasem coraz bardziej nadużywanie sformułowania "bohatera naszej opowieści" - jakby nie było synonimów czy innych konstrukcji stylistycznych. Lepsze wejście w temat niż jego zakończenie.

Bardzo rzetelnie i w dobrym stylu napisana biografia Chopina. Czytałam naprawdę z dużym zainteresowaniem.

• Biografie
  • Audiobooki