Aleph

Profil użytkownika: Aleph

Warszawa Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 4 tygodnie temu
125
Przeczytanych
książek
207
Książek
w biblioteczce
14
Opinii
55
Polubień
opinii
Warszawa Mężczyzna
Dodane| 1 ksiązkę
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Dotychczas nie sięgałem po Miedziankę tylko z głębokiego przekonania, że z racji wydania jej na początku reporterskiej drogi Pana Filipa Springera, tj. w 2011 r. jest ona mocno "przeterminowana". Zetknąłem się już z kilkoma reportażami, które mają takie cechy w mniejszym lub w większym wymiarze i można je czytać bardziej z perspektywy historycznej co nie daje w mojej ocenie pełnej satysfakcji z czytania.

Natomiast ta konkretna pozycja jest bardzo ponadczasowa. Springer genialnie przeplata teraźniejszość z przeszłością, fragmenty historii miasta z dalekiej przeszłości z okresem tuż po wojnie, dzięki temu tworzy autorski konstrukt, przypominający swego rodzaju bajkę albo mit o małej atlantydzie, która odróżnieniu od tej wielkiej znanej atlantdy znikała bez patosu i wielkości, skromnie i stopniowo, aż całkiem zniknęła. Bardzo polecam!

Dotychczas nie sięgałem po Miedziankę tylko z głębokiego przekonania, że z racji wydania jej na początku reporterskiej drogi Pana Filipa Springera, tj. w 2011 r. jest ona mocno "przeterminowana". Zetknąłem się już z kilkoma reportażami, które mają takie cechy w mniejszym lub w większym wymiarze i można je czytać bardziej z perspektywy historycznej co nie daje w mojej ocenie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Po lekturze tej książki mam wrażenie jakby zniknęła z mojego otoczenia jakaś osoba, znajomy, którą zdążyłem już w jakiś sposób całkiem nieźle poznać i polubić. Ta biografia to trochę badanie, a trochę śledztwo autora mające na celu poznanie motywacji bohatera. W międzyczasie mamy też wejrzenie w zupełnie intymne części życia Baumana, przybliżające jego ludzką, wrażliwą stronę. Dzięki temu dostajemy bardzo dużo informacji dotyczących wydarzeń historycznych, z którymi związany był Bauman, pracy oraz dokonań tego wielkiego socjologa, a w międzyczasie możemy się przywiązać do tej części Baumana znanej wyłącznie najbliższym i właśnie przez to chcemy żeby ta historia się nie kończyła.

Zygmunt Bauman nie był bowiem postacią ciekawą wyłącznie ze względu na dokonania na polu socjologii. Życie jakie przeżył do 68' roku mogłoby bez problemu posłużyć jako materiał do ciekawej biografii. Bauman był świadkiem oraz uczestnikiem wielu wydarzeń historycznych, miał też niezwykle złożoną osobowość i wiele zainteresowań, był wreszcie bardzo dobrą i wrażliwą osobą która dużo doświadczyła. Biograf na prawdę miał w czym wybierać.

W książce znajdziemy też całą gamę ciekawostek, których znalezienie musiało być nie lada wyzwaniem. Widać ogromną pracę biografa, która objawia się choćby poprzez multum rozmów ze znającymi Baumana osobami, widoczne, szczegółowe poszukiwania dokumentów, małe śledztwa dziennikarskie, w końcu przemyślenia biografa dotyczące trudności jego pracy.

Podsumowując, mam nieodparte wrażenie, że Domosławski odwalił kawał, bardzo dobrej i ciężkiej roboty. Chapeau bas.

Po lekturze tej książki mam wrażenie jakby zniknęła z mojego otoczenia jakaś osoba, znajomy, którą zdążyłem już w jakiś sposób całkiem nieźle poznać i polubić. Ta biografia to trochę badanie, a trochę śledztwo autora mające na celu poznanie motywacji bohatera. W międzyczasie mamy też wejrzenie w zupełnie intymne części życia Baumana, przybliżające jego ludzką, wrażliwą...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

To książka o wszystkim tym o czym nie chcemy myśleć, o tym co kryje się za zniszczonymi osiedlami i opuszczonymi zakładami, o porażce której nikt nie chce przyjąć jako swojej. To historia kilku miast, które mówią za wszystkie inne, które dotknęła transformacja. Cała opowieść ma jeden wymiar, wymiar nie podejmujący debaty, co na pewno jest celowym zabiegiem autorki. Według niektórych może to świadczyć o jej sile, inni mogą to uznać za pisanie pod tezę.

Zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy, polecam.

To książka o wszystkim tym o czym nie chcemy myśleć, o tym co kryje się za zniszczonymi osiedlami i opuszczonymi zakładami, o porażce której nikt nie chce przyjąć jako swojej. To historia kilku miast, które mówią za wszystkie inne, które dotknęła transformacja. Cała opowieść ma jeden wymiar, wymiar nie podejmujący debaty, co na pewno jest celowym zabiegiem autorki. Według...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Aleph

z ostatnich 3 m-cy
Aleph
2024-04-06 11:35:53
Aleph ocenił książkę Pustynia Tatarów na
10 / 10
2024-04-06 11:35:53
Aleph ocenił książkę Pustynia Tatarów na
10 / 10
Pustynia Tatarów Dino Buzzati
Średnia ocena:
7.9 / 10
270 ocen
Aleph
2024-03-19 21:31:54
Aleph dodał książkę Gepard na półkę Chcę przeczytać
2024-03-19 21:31:54
Aleph dodał książkę Gepard na półkę Chcę przeczytać
Gepard Giuseppe Tomasi di Lampedusa
Średnia ocena:
7.7 / 10
689 ocen
Aleph
2024-02-27 21:34:35
Aleph
2024-02-27 21:34:14
Aleph ocenił książkę Granica zapomnienia na
8 / 10
2024-02-27 21:34:14
Aleph ocenił książkę Granica zapomnienia na
8 / 10
Granica zapomnienia Siergiej Lebiediew
Średnia ocena:
8 / 10
130 ocen

ulubieni autorzy [2]

Szczepan Twardoch
Ocena książek:
6,4 / 10
33 książki
1 cykl
Pisze książki z:
1340 fanów
Adam Leszczyński
Ocena książek:
7,0 / 10
13 książek
0 cykli
Pisze książki z:
28 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
125
książek
Średnio w roku
przeczytane
18
książek
Opinie były
pomocne
55
razy
W sumie
wystawione
120
ocen ze średnią 7,5

Spędzone
na czytaniu
659
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
18
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]