rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.09.2020

Przed nami tydzień wielkich nazwisk! Ken Follett, Bernard Minier, Regina Brett, a do tego Paulina Hendel, Anna Kańtoch, Malcolm XD, Wojtek Miłoszewski... Polecamy 15 książek, które w tym tygodniu mają swoją premierę. Na ich okładkach szukajcie pieczątki patronatu serwisu lubimyczytać.pl.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Dolina” Bernard Minier, tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka (wyd. Rebis)

Nowe śledztwo Martina Servaza!

„Myślę, że ktoś tutaj zachowuje się tak, jakby uważał się za Boga…"

W odciętej od świata dolinie w Pirenejach dochodzi do serii straszliwych morderstw. Podejrzewa się, że jakąś rolę w sprawie pobliski opactwo kryjące wiele sekretów. Miasteczko ogarnia chaos, mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Do akcji wkracza Martin Servaz, były komisarz policji w Tuluzie.

„Księga bezimiennej akuszerki” Meg Elison, tłumaczenie: Maria Smulewska ( wyd. Rebis)

„Opowieść podręcznej” w świecie postapo.

Laureatka Nagrody im. Philipa K. Dicka w kategorii science fiction i Książka Roku według „Publishers Weekly”.

Kiedy zasypiała, świat był skazany na zagładę. Gdy się obudziła, był już martwy. Przetrwanie apokalipsy to jednak dopiero początek.

Na skutek tajemniczej gorączki na całym świecie umiera bardzo wielu mężczyzn oraz niemal wszystkie kobiety i dzieci. Ciąża i poród oznaczają wyrok śmierci – zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Samotna położna brnie przez cmentarzysko, jakim stał się świat, usiłując znaleźć dla siebie miejsce w nowej, groźnej rzeczywistości. Filary cywilizacji runęły, została tylko brutalna siła i ci, którzy ją mają.

Pozostałe przy życiu kobiety są prześladowane przez bandy mężczyzn, którzy je chwytają, trzymają w łańcuchach, używają ich i nimi handlują. Żeby zachować wolność, położna przebiera się za mężczyznę i unika ludzi. Wkrótce odkrywa jednak, że jej zadanie nie ogranicza się do chronienia smutnej namiastki własnej niezależności.

Jeśli ludzkość ma się odrodzić, będzie potrzebowała akuszerki.

„Trudna miłość. Mama i ja” Regina Brett, tłumaczenie: Olga Siara (wyd. Insignis)

„Nie zabiłam mojej mamy, ale pomogłam jej umrzeć. Prawdopodobnie to był największy prezent, jaki kiedykolwiek mogłam jej podarować. A zarazem sobie.” Regina Brett powraca! W mocnych, a zarazem uzdrawiających słowach bestsellerowa pisarka portretuje trudną relację rodzic –dziecko; sięga zarówno do pięknych, jak i tych trudnych chwil, kreśląc niezapomnianą historię złości, przebaczenia oraz tego, co zawsze zostaje na końcu – miłości. Regina Brett w nowej, wspomnieniowej formie snuje opowieść o miłości do mamy, która nie potrafiła kochać własnej córki. Swoją książkę dedykuje wszystkim swoim czytelnikom, pragnąc, aby zawsze kochali tkwiące w nich dzieci.

„Roller Girl. Dziewczyna z pasją” Victoria Jamieson, tłumaczenie: Dorota Lachowicz (wyd. KE Liber)

12-letnia Astrid wraz z przyjaciółką Nicole ogląda fascynujące kobiece zawody wrotkarskie Roller Derby.

Astrid chce spróbować swoich sił w tym sporcie i zapisuje się na letni obóz. Nie wie jeszcze, że nowa pasja kosztować ją będzie nie tylko mnóstwo pracy, ale także podda próbie przyjaźń z Nicole. Przed Astrid trudny czas pełen wyzwań, który wywróci jej świat do góry nogami i sprawi, że będzie musiała odnaleźć w nim siebie na nowo.

„Orkiestra bezbronnych” Chigozie Obioma, tłumaczenie: Magdalena Słysz (wyd. Albatros)

Współczesna wersja „Odysei” – w afrykańskim wydaniu.

Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch.

Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to zresztą nigdy nie zgodzi się jej rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada, i opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że został podstępnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni. Nie ma też domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?

Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję „Odysei” Homera.

„Niech stanie się śwatłość” Ken Follett, tłumaczenie: Anna Dobrzańska ( wyd. Albatros)

Nowa powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy – Kena Folletta.

Historia poprzedzająca wydarzenia opisane w Filarach Ziemi, osadzona w Anglii u zarania nowej epoki: średniowiecza.

Jest rok 997 naszej ery, koniec wieków barbarzyństwa. Anglia na zachodzie mierzy się z atakami Walijczyków, a na wschodzie – wikingów. Lokalni przywódcy naginają królewskie zarządzenia do swoich celów, sprzeciwiając się władzy i nie dbając o los prostych ludzi. Ponieważ w kraju nie ma ściśle wytyczonego prawa, króluje chaos.

W tych burzliwych czasach splatają się losy trójki bohaterów. Życie młodego szkutnika zmienia się w chwili, gdy jego dom zostaje zniszczony przez wikingów, a jego rodzina musi uciekać do miejsca, w którym traktowani są jak intruzi… Pewna kobieta wychodzi za mąż z miłości i płynie z Normandii do Anglii, kraju swojego małżonka. Szybko jednak przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi stale zaangażowanych w walkę o wpływy musi uważać na każdy swój krok… Mnich marzy o przekształceniu opactwa w centrum nauki, które będzie podziwiane w całej Europie.

Każde z nich wejdzie w niebezpieczny konflikt z przebiegłym i bezwzględnym biskupem, który złamie każde przykazanie, aby zwiększyć swoją władzę i bogactwo.

„Wojna o szczepionki. Jak doktor Wakefield oszukał świat” Katarzyna Bażyńska-ChojnackaPiotr Chojnacki (wyd. Wydawnictwo Poznańskie)

Najgłośniejszy reportaż śledczy ostatnich lat!

Gdy w 1998 roku doktor Andrew Wakefield opublikował w czasopiśmie naukowym „The Lancet” artykuł o związku szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze z występowaniem u dzieci autyzmu, świat zawrzał. W wielu krajach pojawiły się ruchy antyszczepionkowe, których zwolennicy odmawiali szczepienia dzieci.

Brian Deer udowodnił Wakefieldowi fałszowanie badań medycznych i działanie na szkodę pacjentów. Odkrył też, że guru antyszczepionkowców za napisanie artykułu otrzymał ponad czterysta tysięcy dolarów. „Wojna o szczepionki” to zapis tego czternastoletniego śledztwa. Niczym medyczny detektyw Deer wyciąga na światło dzienne manipulacje i wątpliwe powiązania Wakefielda, doktora bez pacjentów – ale za to z rzeszą zwolenników, którzy nadal widzą w nim bohatera, który podjął nierówną walkę z koncernami farmaceutycznymi. Po czyjej stronie jest prawda?

„Dziewczyna z Paryża” Jordyn Taylor, tłumaczenie: Patrycja Zarawska (wyd. IUVI)

Szesnastoletnia Alice spędza lato w Paryżu, ale nie przyjechała tu z New Jersey, by jeść croissanty i spacerować wzdłuż Sekwany. Zmarła babcia zapisała jej w spadku paryskie mieszkanie, o którego istnieniu do tej pory nikt w rodzinie nie wiedział. Jak się okazało, apartament pozostawał zamknięty przez ponad siedemdziesiąt lat.

Alice postanawia ustalić, dlaczego jej babcia opuściła Paryż podczas niemieckiej okupacji oraz z jakiego powodu nigdy nie opowiadała bliskim, co zostawiła za sobą, przenosząc się po wojnie do Ameryki. Alice z pomocą Paula, uroczego francuskiego studenta, stara się odkryć prawdę. Jednak im dłużej drąży tajemnicze sprawy z przeszłości, tym bardziej uświadamia sobie, że również obecnie jej rodzina ma sekrety, o których nie chce rozmawiać.

„Bez reszty” Wojtek Miłoszewski (wyd. W.A.B.)

Początek lat dziewięćdziesiątych. Ludzie Krakowa są podzieleni. Jedni biednieją w oszałamiającym tempie, a inni zastraszająco szybko się bogacą. W mieście pojawia się nowy gang, który toruje sobie ścieżki potworną brutalnością. Przestępczość zorganizowana oraz handel amfetaminą to nowość dla policji, która dopiero co porzuciła starą, milicyjną nazwę. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej, ale przede wszystkim przekonać swoich przełożonych, że potrzebne są nowe metody działania.

„Edukacja” Malcolm XD (wyd. W.A.B.)

Kontynuacja bestsellerowej „Emigracji”!

Malcolm i Stomil uchodzą z Wielkiej Brytanii bez plecaków wypchanych funtami, ale o własnych siłach. Po przyjeździe do stolicy stają do nierównej walki z Polskim Wymiarem Edukacji i tzw. Uniwersytetem Życia. Próbują odnaleźć się w niesprzyjających młodym realiach zawodowych. Imali się różnych zajęć, poczynając od dostarczania leków homeopatycznych na odcięte od świata – dosłownie i w przenośni – zamknięte osiedla klasy średniej, przez sprzedaż sprzętu biurowego z unijnych dotacji, aż po mimowolny udział w próbie sprzedaży Polski przez drobnych cwaniaków z mafii reprywatyzacyjnej.

„Łubieńscy. Portret rodziny z czasów wielkości” Maciej Łubieński (wyd. W.A.B.)

Bezpretensjonalna, uciekająca od sentymentów, raz gorzka, a raz zabawna podróż literacka śladami przodków. Maciej Łubieński rozlicza się z historią rodziny, ale robi to z dystansem, klasą i czułością.

„Portret rodziny z czasów wielkości” to opowieść o tym jak skromna szlachta z kaliskiego, wdrapała się na szczyt, i o tym, jak z niego spadła. Częściowo na własne życzenie, częściowo z wyroku historii.

Bohaterami książki są wielkie postacie historyczne – biskupi Maciej i Stanisław Łubieński z epoki Wazów, Feliks Łubieński, minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego i jego żona Tekla z Bielińskich, wybitna dramatopisarka. Ale na kartach książki pojawiają się także postacie szerzej nieznane, jak pradziadek autora, ziemianin marzyciel Tadeusz Łubieński, czy siostra pradziadka, przełożona urszulanek, pierwsza polska zakonnica z doktoratem – Cecylia Łubieńska. O każdej z tych postaci można byłoby napisać osobną książkę.

„Portret rodziny z czasów wielkości” to ironiczne, choć czułe opowiadanie o dziejach Polski, o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i odkurzaniu zapomnianych historii.

„Stalowe niebo” Maria Paszyńska (wyd. Książnica)

Anastazja i Kazimierz, rozdzieleni przez wojnę i ludzką niegodziwość, usiłują na nowo ułożyć sobie życie.

Jest rok 1920. Krwawa łuna rewolucji nad dawnym imperium rosyjskim ustępuje miejsca szarej bolszewickiej codzienności.

Po wyjściu z więzienia Anastazja przyjeżdża do Petersburga, próbuje zapomnieć o Kazimierzu i zatraca się w pracy w szpitalu. Walcząc z uprzedzeniami, zdobywa lekarskie doświadczenie i dyplom. Gdy kończy się wojna polsko-rosyjska, Kazimierz wraca na Wołyń. Opiekuje się nim nieodłączny Borys Bogdanow, który zataił przed przyjacielem, co stało się z Anastazją.

Dawni kochankowie spotykają się ponownie w świecie, w którym nic już nie jest takie jak kiedyś. Czy ich namiętne uczucie zwycięży przeciwności losu?

„Wysłannik” Paulina Hendel (wyd. We need YA)

Nowy tom bestsellerowej serii „Zapomniana Księga” zmieni Wasze spojrzenie na świat ludzi i demonów! Ta opowieść nie mogła być tylko trylogią!

Hubert wyrusza w daleką i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu sprzymierzeńców. Wkrótce przekona się, jak niewiele wiedział o otaczającym go świecie oraz ludzkiej naturze. Komu może zaufać, a kogo powinien się wystrzegać? Zdaje się, że każdy napotkany człowiek ukrywa jakiś mroczny sekret, a na granicy nocy wciąż czają się demony żądne krwi.

Czy odbudowa dawnego ładu jest możliwa? Bardzo szybko okaże się, że sprawa nie jest wcale prosta. Łowca demonów ma wrażenie, że wystarczy jedno małe niepowodzenie, a wszystko, na co pracował do tej pory, legnie w gruzach.

„Poza mną” Bianca Okońska (wyd. Mova)

Jako terapeutka wie, że to nic dziwnego, że miłość sprzed lat staje nagle w drzwiach z zamiarem, by wszystko naprawić. Zdaje sobie również sprawę, że niełatwo uchronić się przed popełnianiem tych samych błędów. Jej małżeństwo rozpadło się kilka lat temu.
Bardzo dobrze potrafi słuchać innych. Nie słyszy samej siebie. Szczególnie teraz, gdy On – ten, który kiedyś tak bardzo ją zranił – stoi przed nią, zmuszając ją do zweryfikowania wielu poprzednich wyborów.
Tego samego dnia w drzwiach jej gabinetu pojawia się chłopak, tak bardzo do Niego podobny. Jego widok budzi jeszcze więcej wspomnień i całkowicie burzy wypracowaną przez lata terapeutyczną monotonię.

„Poza mną” to przejmujące, gorzkie studium toksycznej relacji i sztuki dokonywania ważnych wyborów.

„Wiosna zaginionych” Anna Kańtoch (wyd. Marginesy)

Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek.

Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Okazuje się, że Jacek od jakiegoś czasu pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy. Krystyna postanawia zmusić go do zdradzenia, co wydarzyło się w górach, a może nawet dokonać zemsty – w tym celu późnym wieczorem wybiera się do jego domu z nożem w plecaku. Gdy jednak wchodzi do willi, zastaje Jacka zamordowanego.

Świadoma faktu, że jeśli jej obecność na miejscu zbrodni wyjdzie na jaw, zostanie pierwszą podejrzaną, zaczyna wykorzystywać kontakty z przeszłości i prowadzić prywatne śledztwo...

Krystyna nie była dobrą matką – za bardzo pochłaniała ją praca – ale teraz ma dobre relacje z wnuczką i nie chce ich stracić. Niestety, okazuje się, że dziewczyna może mieć coś wspólnego z tajemniczą śmiercią Jacka…

Pierwszy tom trylogii jednej z najbardziej zdolnych pisarek kryminalnych i fantastycznych, uznawanej za królową budowania napięcia.

[kk]


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 29.09.2020 07:51
Czytelnik

Dolina i Follett,to mnie ciekawi.Ale nie znaczy.Ze kupię od razu w październiku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 28.09.2020 17:18
Czytelniczka

OOOOOO i Minier! I Kańtoch! I Follett!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
PauWhite 28.09.2020 13:13
Czytelniczka

A ja chętnie poznam historię rodziny Łubieńskich :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patriseria 28.09.2020 13:05
Czytelniczka

Kańtoch już czytam, Akuszerka już u mnie. Interesuje mnie jeszcze Hendel.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Strzelba 28.09.2020 12:35
Bibliotekarka

W tym tygodniu premierę ma kilka interesujących mnie książek:
Migawka
Gorejąca biel. Tom 2
Tajemna wspólnota
Niech stanie się światłość
Zaginiony książę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Migawka  Gorejąca biel. Tom 2  Tajemna wspólnota  Niech stanie się światłość  Zaginiony książę
Deutschland91 28.09.2020 12:00
Czytelniczka

Dolina to coś dla mnie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dolina
Łędina 28.09.2020 11:46
Czytelniczka

Ja we wrześniu czekałam zaledwie na książkę Zwiadowcy. Tom 15. Zaginiony książę, którą napisał John Flanagan. Miałam okazję już ja przeczytać, a nawet zrecenzować, więc pozostaje mi teraz zaprosić zainteresowanych na mój profil, gdzie poza moją opinią znajduje się też...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ByMagdalena 28.09.2020 10:57
Czytelniczka

"Poza mną" oraz "Wojna o szczepionki" z dużą ciekawością przeczytam. W końcu chciałabym też poznać twórczość Pauliny Hendel... Tak dużo książek, tak mało żyćka na czytanie :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.09.2020 12:09
Administrator

Odwieczny problem czytelnika... ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 25.09.2020 15:41
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post