Dolina

Okładka książki Dolina Bernard Minier Patronat LC
Okładka książki Dolina
Bernard Minier Wydawnictwo: Rebis Cykl: Martin Servaz (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2020-09-29
Data 1. wydania:
2020-05-20
Monika Szewc-Osiecka

Za każdym razem czytanie tej serii to dla mnie duża przyjemność, jeśli można tak powiedzieć o książkach z trupami. Następna część ze zdegradowanym do stopnia kapitana Martinem Servazem i następna fascynująca historia i zaskakujące zakończenie.
Akcja, jak wskazuje tytuł, dzieje się w Dolinie, odciętej od świata, gdzie są dokonywane potworne morderstwa oraz w tle zbuntowani mieszkańcy.
Wszystko ciekawie, interesująco poprowadzone, trzyma w napięciu i niby można się czegoś domyślać, a i tak zakończenie zaskakuje, co lubię.
Jak zawsze u tego autora szczegóły (tu psychiatryczne) dopracowane i klarowne.
Jednak jest tu też poruszony wątek policji i prawa, gdzie policjant czy ofiara mają bardzo mało praw, za to prawie same zakazy i obowiązki, za to przestępcy wręcz przeciwnie. Istne kuriozum i świat chyba jednak się pogubił chcąc być bardzo poprawnym politycznie i myli ofiary z przestępcami.
Polecam zdecydowanie!

Jak zwykle nienaganny styl Miniera, ale historia mocno przeciętna .

Jak zwykle nienaganny styl Miniera, ale historia mocno przeciętna .

cykl z Martinem Servazem zachwyca mnie nieustająco od pierwszej części :)
tym razem autor również mnie nie zawiódł, zagadka jak zwykle jest skomplikowana i choć droga do jej rozwiązania długa i zawiła to warto nią podążyć, bo zakończenie tradycyjnie zaskakuje :)

cykl z Martinem Servazem zachwyca mnie nieustająco od pierwszej części :)

Minier trzyma formę. Kolejna powieść o Servazie trzyma w napięciu do samego końca. Nie mogłam się oderwać.

Trochę nieprawdopodobna fabuła (ta część z Marianne), i przebija zgorzknienie, narzekanie, autora o obecnych czasach. Może to przytyki do francuskiej polityki ale właściwie odczytane mogą być tylko przez francuskiego czytelnika, dla mnie to niepotrzebne marudzenie.

Dobrnęłam do 6. tomu, zatem pora podsumować tę serię. Byłyby to naprawdę świetne kryminały... bo pełno w nich interesujących zwrotów akcji, nietuzinkowych bohaterów, no pomysły na zbrodnie też są przemyślnie skonstruowane. Ale ateistyczna filozofia przemycana na niemal co trzeciej stronie (w stylu: Bóg nie istnieje, ale to On odpowiada za całe zło na świecie), którą chyba najmocniej widać w tej właśnie książce, sprawiła, że moja początkowa fascynacja tą serią mocno stopniała. Chyba wolę kryminały neutralne, w których autor słowami narratora aż tak nie "filozuje". Tym bardziej, że z większością jego rewelacji trudno się zgodzić. U Miniera niestety brak jakichkolwiek uniwersalnych wartości, a zło właściwie nie ma żadnego godnego przeciwnika, który mógłby je ostatecznie pokonać. Pozostawia to gorzkie wrażenie nieprzebytego mroku nawet wtedy, gdy zbrodnia jest już rozwikłana, a przestępcy siedzą za kratkami.

Podzielę się z wami przypuszczeniami dotyczącymi tego jak doszło do tego, że z bardzo dobrze zapowiadającej się powieści Minier stworzył coś zaledwie dobrego. Otóż podejrzewam, że zainspirował go wiersz Juliana Tuwima pt. "Rzepka". I tak w pewnym momencie Francuz siedząc nad skończoną powieścią pomyślał, że jest niby ok, ale przydałby się ktoś na przyczepkę - jak u Tuwima - i zaczął poprawiać "Dolinę".
Stworzył bardzo fajny klimat, i bardzo mroczną fabułę, mnóstwo intrygujących postaci i umieścił to wszystko w niesamowicie ciekawym, pięknym i niepokojącym miejscu, i wszystko byłoby super, gdyby nie odgrzewany kotlet pod postacią zaginionej, samoodnalezionej, zwichrowanej, dołożonej na przyczepkę do tegoż tomu byłej ukochanej Servaza - Marianne.
Ludzie, naprawdę? 🤦🏽‍♀️Po co?!
Domyślam się, że za kilka tomów wszyscy antagoniści komendanta Servaza wyjdą na wolność i to dopiero będzie ogrzewanie kotletów, i przyznam szczerze, że po tym co Autor pokazał w "Dolinie" boję się tego, jaki kierunek obierze...
Póki co z obawami sięgam po "Polowanie".

Na półkach: , , , , , ,

Martin Servaz po ostatnich wydarzeniach nadal jest zawieszony i czeka na decyzje swoich przełożonych, co do swojej dalszej kariery. Mężczyzna nie ma pewności, czy będzie mu dane nadal służyć w policji, teraz skupia się na wychowaniu syna. Wybudzony ze snu przez niespodziewany telefon Marianne, postanawia pomóc ukochanej kobiecie, która najpewniej ma poważne kłopoty. Trop wiedzie policjanta do odciętej od świata doliny w Pirenejach, na miejscu musi zmierzyć się z serią brutalnych morderstw. Postanawia wesprzeć swoją przyjaciółkę Irene w prowadzeniu skomplikowanego śledztwa. Nagła eksplozja odcina dolinę od reszty świata, przez jakiś nie będzie możliwy wyjazd z tego okręgu. Morderca zrobi wszystko, żeby uprzykrzyć życie organom ścigania. Martin podejrzewa, że doktor Gabriella Dragoman może coś ukrywać w sprawie serii zbrodni, najpewniej zna tożsamość sprawcy. Czy policji uda się w końcu ująć szalonego mordercę?

Bernard Minier jak nikt inny potrafi tworzyć wyrafinowane thrillery psychologiczne, każda kolejna książka to elektryzujące arcydzieło gatunku. Jeszcze nie otrząsnęłam się po serii niepokojących wydarzeń z poprzedniego tomu, a autor serwuje mi kolejny emocjonujący scenariusz. Początek był całkiem niewinny, ale podejrzewam, że to miała być taka mała zmyłka, bo dalsza część fabuły przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Bernard Minier, podobnie jak inny francuscy twórcy, potrafi obnażyć skrzętnie skrywane lęki, idealnie oddaje słabości ludzkiej psychiki w obliczu zagrożenia. Psychologia postaci to prawdziwe mistrzostwo, każdy bohater odgrywa w tym scenariuszy istotną rolę i ma w swojej osobowości coś wyjątkowego. Na szczególną uwagę zasługuje postać Gabrielli Dragoman, która jest bardzo interesującą i niejednoznaczną postacią, ma w sobie sporo elektryzującego mroku. Tym razem panie wiodą prym i ich kreacje zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Główny bohater również spisuje się świetnie, jest inteligentny i wnikliwy, w pracy idealnie uzupełnia się z Irene, lubię takie mocne męskie osobowości. Świetnie skonstruowana została również postać mordercy, którego tożsamości nie udało mi się odkryć samodzielnie, miał w sobie coś niepokojącego i wyrafinowanego zarazem.

W fabule nie zabrakło miejsca dla ekstremalnej psychopatologii, ze szczególnym naciskiem na interesujące parafilie, które mrożą krew w żyłach. Pomysłowość autora jak zawsze mile mnie zaskoczyła, lubię takie emocjonujące niespodzianki, a tutaj ich nie zabrakło. Minier ma bardzo innowacyjne podejście do thrillera, tworzy rozbudowane, bardzo niepokojące scenariusze, wprowadzając czytelnika w odpowiedni nastrój. Poza intrygującą fabułą należy zwrócić uwagę na jej tło, atmosfera panująca w dolinie podkręca napięcie, małomiasteczkowy klimat również robi swoje. Autor idealnie oddaje zaściankową mentalność mieszkańców, nuty zawiści, złość i skrajną nienawiść. Piotr Grabowski swoim głosem idealnie oddał klimat książki i unoszące się w powietrzu napięcie. W tej książce nie uświadczyłam schematów, Minier tworzy swoje wizje w oderwaniu od tego, co już było w literaturze. Finał dosłownie wbija w fotel, drażni zmysły sporą dawką ekstremalnych emocji. Lubię takie ekstremalne wizje, po których nie wiadomo, czego można się spodziewać.

Bernard Minier już wielokrotnie udowodnił, że jest wszechstronnym pisarzem, który nie boi się literackich wyzwań, a to tego perfekcyjnie operuje słowem pisanym. Autor bardzo wysoko ustawił poprzeczkę, książka z pewnością spodoba się miłośnikom dobrze skonstruowanych thrillerów psychologicznych, którzy docenią mroczny klimat tej opowieści. Polecam!

Kolejna doskonała pozycja, powraca stary wątek, które plecie nową wyrafinowaną intrygę.

Trzyma poziom.

Trzyma poziom.