Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate

Okładka książki Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate
Carmen Bugan Wydawnictwo: Czarne Seria: Z Domem literatura piękna
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Z Domem
Tytuł oryginału:
Burying the Typewriter: A Memoir
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380490482
Tłumacz:
Adam Pluszka
Tagi:
Adam Pluszka Rumunia Ceausescu dyktatura komunizm Securitate totalitaryzm XX wiek historia Rumunii
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
73 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , , ,

Wspomnienia Rumunki z lat 1977-1989, z przeskokami w ostatnich rozdziałach do czasów po upadku komuny. Fabuła rozgrywa się w części Rumunii nazywanej Mołdawią (nie mylić z sąsiednim państwem), głównie we wsi Drăgănești.
Początek wspomnień wręcz porywa swoją szczerością, naturalnością i nostalgią za pokoleniem dziadków, szczególnie tych, pochodzących ze wsi. Autorce udało się zachować swój ówczesny punkt widzenia, nie skażony nabytą później wiedzą i doświadczeniem. Czytelnik obserwuje zatem przeszłość rumuńskiej wsi oczami kilkuletniej dziewczynki. Opisy dziadków macierzystych to wręcz wyciskacz łez i hołd dla ludzi żyjących prostymi, tradycyjnymi wartościami. Ale sielanka się kończy przy pierwszym kontakcie z państwem, czyli szkołą. I jak to w niemal każdej książce traktującej o komunistycznej Rumunii widać, że PRL w porównaniu z krajem Ceaucescu był oazą wolności w bloku radzieckim. Też żyliśmy w klatce, ze skąpym pożywieniem, ale bez łańcuchów i kagańca.
Prawdziwy koniec dziecięcej Arkadii nastąpił jednak wraz z zaangażowaniem się ojca dziewczynki w walkę o prawdę i dobro. Beznadziejną, skazaną na niepowodzenie, ale zgodną z jego (i nie tylko) przekonaniami. I tu już wieś traci swój sielankowy charakter. Rodzina wroga ludu to wyzwania dla otoczenia. Katalog zachowań poszczególnych osób obejmował chyba wszystkie możliwości. Ale przeważały postawy bierne, wymuszane przez władze, a szczególnie wszechwładną Securitate. Były na szczęście osoby, które nie dały się złamać. Rodziny objęto odpowiedzialnością zbiorową, co tylko je cementowało.
I dlatego druga część książki jest już przygnębiająca, pokazująca kaskadę zła, z jaką musiała zetknąć się bohaterka i jej rodzina, a pośrednio wszyscy, którzy im pomagali.
Końcówce daleko od happy endu. I z przyczyn naturalnych (informacje o śmierci kolejnych osób z rodziny) i dlatego, że ojciec bohaterki, postać autentyczna, którą można znaleźć w sieci, nie został przez swój już wolny kraj należycie doceniony. Ale za to córka mu się udała – dziedzicząc po nim twardość charakteru i tzw. kręgosłup moralny.
Znakomite wspomnienia, pisane prostym językiem, niezbyt literackim. Ale za to w pełni szczere i wiarygodne.

Wspomnienia Rumunki z lat 1977-1989, z przeskokami w ostatnich rozdziałach do czasów po upadku komuny. Fabuła rozgrywa się w części Rumunii nazywanej Mołdawią (nie mylić z sąsiednim państwem), głównie we wsi Drăgănești.
Początek wspomnień wręcz porywa swoją szczerością, naturalnością i nostalgią za pokoleniem dziadków, szczególnie tych, pochodzących ze wsi. Autorce udało...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    152
  • Przeczytane
    96
  • Posiadam
    30
  • Rumunia
    5
  • Literatura rumuńska
    3
  • Wydawnictwo Czarne
    2
  • 2019
    2
  • Reportaż
    2
  • Bałkany
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Carmen Bugan Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate Zobacz więcej
Carmen Bugan Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate Zobacz więcej
Carmen Bugan Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także