Wyprawa Fryderyka Augusta I do Inflant 1700–1701 w świetle wojny domowej na Litwie

Okładka książki Wyprawa Fryderyka Augusta I do Inflant 1700–1701 w świetle wojny domowej na Litwie
Grzegorz Szymborski Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
295 str. 4 godz. 55 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
295
Czas czytania
4 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364023644
Tagi:
August II Wielka Wojna Północna Karol XII Rzeczpospolita Litwa Inflanty
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
687
251

Na półkach: , , , ,

Monografia nieudolnej kampanii saskiej w Inflantach i wojny domowej na Litwie fascynuje tematyką, zwykle traktowaną po macoszemu. To praca warta sprawdzenia. Chylę czoła przed autorem, który napisał ją będąc w wieku maturalnym. Mimo wszystko szkoda, że nie poświęcił jeszcze kilku lat na doszlifowanie dzieła. Bo książka sporo traci z powodu chaotycznej narracji, karkołomnych konstrukcji stylistycznych i ogólnej egzaltacji autora.

Kto zliczy wszystkie "!" i "sic!" pojawiające się na kartach tej książki? Oczywiście to Inforteditions, więc nie brakuje też literówek. "Warunki zaprezentowane przez Piotr mogły budzić niepokój" - to jedno z moich ulubionych zdań. Na tej samej stronie mamy jeszcze raz ten sam błąd. Na str. 184 "szpanszrajteryja" to "doborowy oddział walczących w rozproszeniu strzelców". Na str. 223 "szpanszreitery" to już prawidłowo "kozły hiszpańskie". Takich kwiatków jest niestety więcej.

Poważni historycy wytknęli autorowi braki w bibliografii. Z perspektywy laika, bibliografia prezentuje się wystarczająco, chociaż zawsze może być lepiej. Gorzej jest z analizą informacji. Autor pieczołowicie zestawia dane z różnych źródeł i opracowań, niestety nie kończy tych rozważań klarownymi konkluzjami. Oczywiście czytelnik sobie poradzi, ale chodzi tu często o kwestie mało istotne (np. czy Wenedier to ta sama postać co Venediger). Rozważania o liczbie kompanii w saskich regimentach oraz te o polityce litewskiej są szczególnie niejasne. Miejscami za dużo w tej książce badawczej nadgorliwości i "dzielenia włosa na czworo", a za mało snucia opowieści o ludziach i wydarzeniach.

Jednym słowem książka nieco zbyt ambitna. Jako pozycja naukowa zawiera zbyt wiele błędów i nie wyczerpuje wszystkich źródeł. Z kolei jako pozycja popularnonaukowa jest trochę przyciężkawa.

Całość ratuje na szczęście sama historia. Bratobójcza bitwa pod Olkiennikami, polityczne intrygi, flegmatyczne oblężenie, rekwizycje, mocarstwowe plany Augusta i błyskotliwy kontratak Karola XII - zainteresowani wojną północną będą zadowoleni.

Monografia nieudolnej kampanii saskiej w Inflantach i wojny domowej na Litwie fascynuje tematyką, zwykle traktowaną po macoszemu. To praca warta sprawdzenia. Chylę czoła przed autorem, który napisał ją będąc w wieku maturalnym. Mimo wszystko szkoda, że nie poświęcił jeszcze kilku lat na doszlifowanie dzieła. Bo książka sporo traci z powodu chaotycznej narracji, karkołomnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    10
  • Posiadam
    7
  • Bitwy/Taktyka
    1
  • 2019
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • historia
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • 13 Historia: XVIII w.
    1
  • Historia - Nowożytność
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne