Współczesne karabiny maszynowe

Okładka książki Współczesne karabiny maszynowe
Przemysław Kupidura Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8311096104
Średnia ocen

                5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Najnowsze uzbrojenie Wojska Polskiego. Siły lądowe Przemysław Kupidura, praca zbiorowa
Ocena 8,0
Najnowsze uzbr... Przemysław Kupidura...
Okładka książki 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000 Przemysław Kupidura, Ryszard Woźniak, Mirosław Zahor
Ocena 4,5
7,62 mm uniwer... Przemysław Kupidura...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: , ,

Trudno czytać z przyjemnością „Współczesne karabiny maszynowe”, gdy już pierwsze strony książki budzą sprzeciw. Jest ona może nie tyle zbędna, co raczej niezorganizowana we właściwy sposób, a już na pewno nieprzemyślana. Pierwszy rzut oka na spis treści niepokoi: współczesne, czyli jakie? Ilość opisanej broni jest owszem imponująca zważywszy na niewielką grubość książki, ale skąd pomysł doboru takiego, a nie innego ekwipunku? Jeśli autorzy chcieli opisać broń powojenną, to co tu robi BREN, BAR czy radziecki SG-43? A może chodziło generalnie o broń maszynową, od początku jej powstania: w takim razie gdzie jest MG-34 oraz MG-42, jedne z najlepszych okazów swoich czasów? Doprawdy dziwny dobór, jego wybiórczość nie przestaje zadziwiać również w trakcie czytania. Zestawianie obok siebie konstrukcji z lat 80. ubiegłego wieku oraz pierwszych ‘mg’ jest zupełnie nietrafione. Wyjątkowo przydałby się porządny wstęp (choć zazwyczaj nikt ich nie czyta), gdzie autorzy wyjaśniliby ideę, jaka im przyświecała przy tworzeniu tego opracowania. Tutaj tego niestety nie uświadczymy.

Bardzo dobrym pomysłem – jak to zwykle bywa w tego rodzaju publikacjach – jest wprowadzenie teoretyczne. Bez zarzucania czytelnika parametrami i niepotrzebnymi wzorami, dostajemy to co się należy. Krótka, ogólna charakterystyka i systematyka broni maszynowej, klarownie opisana zasada działania tego typoszeregu uzbrojenia, a także treściwie o mechanizmach zasilających. Wzmianka o historii i dawnych dziejach jest także przystępnie skomponowana co powoduje, że te 20 – 30 pierwszych stron jest najlepszą częścią książki. Cały dalszy ciąg to skatalogowane wybrane karabiny, które zostały opisane – niestety – tylko od strony techniczno-rozwojowej. To zrozumiałe, że jest to istota sprawa, ale tuż po niej powinny być informacje o skuteczności, zastosowaniu bojowym, zaletach i wadach oraz stosowalności w określonych warunkach. Chciałoby się zobaczyć oprócz opisu kolejnych wersji, także bardziej życiowe kwestie. Kolejne rozczarowanie.
Suche opisy wzbogacają świetne zdjęcia P. Kupidury, który dotarł najwyraźniej do najróżniejszych źródeł, gdyż sporo fotografii jest wykonanych przez niego osobiście, a nie tylko sygnowane jego nazwiskiem. Wrażenie robią polski UKM, belgijski karabin pokładowy MAG, amerykański czołgowy M219, Browning patrzący na nas prosto z Liberatora czy rosyjski NSWT na wieży T-72. Zdjęcia pierwsza klasa, opisy poniżej przeciętnej.

Nie wątpię, że autorzy wykonali kawał roboty żeby zebrać i opisać bez mała 40 egzemplarzy broni, lecz najwyraźniej nie do końca wstrzelili się w formułę literatury popularnonaukowej. Ich „Współczesne karabiny maszynowe” mogłyby spokojnie liczyć sobie 1/4 obecnej objętości, a pozostała część aż prosi się o umieszczenie w encyklopediach i specjalistycznych słownikach – nie zaś jako opracowanie sygnowane przez wydawnictwo Bellona.

Trudno czytać z przyjemnością „Współczesne karabiny maszynowe”, gdy już pierwsze strony książki budzą sprzeciw. Jest ona może nie tyle zbędna, co raczej niezorganizowana we właściwy sposób, a już na pewno nieprzemyślana. Pierwszy rzut oka na spis treści niepokoi: współczesne, czyli jakie? Ilość opisanej broni jest owszem imponująca zważywszy na niewielką grubość książki,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • Albumy
    1
  • Militaria
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Współczesne karabiny maszynowe


Podobne książki

Przeczytaj także