W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku.

Okładka książki W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku.
Tomasz Z. Majkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego popularnonaukowa
438 str. 7 godz. 18 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2013-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-01
Liczba stron:
438
Czas czytania
7 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323335665
Tagi:
fantasy Tolkien
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2019 Sławomir Buryła, Katarzyna Chmielewska, Przemysław Czapliński, Michał Krzykawski, Tomasz Z. Majkowski, Mikołaj Marcela, Filip Mazurkiewicz, Rafał Nahirny, Redakcja pisma Teksty Drugie, Magdalena Rembowska-Płuciennik, Dorota Samborska-Kukuć, Steven Shaviro, Andrzej Skrendo, Stefan Treugutt, Sobol Valentyna, Adrianna Zabrzewska
Ocena 0,0
Teksty drugie ... Sławomir Buryła, Ka...
Okładka książki Olbrzym w cieniu: Gry wideo w kulturze audiowizualnej Jan Argasiński, Błażej Augustynek, Radosław Bomba, Monika Górska-Olesińska, Agnieszka Kamrowska, Bartosz Kłoda-Staniecko, Filip Kondrak, Tomasz Z. Majkowski, Anna Nacher, Andrzej Pitrus, Katarzyna Prajzner, Marta Raczek, Jerzy Zygmunt Szeja, Paweł Uherek, Michał Żmuda
Ocena 6,4
Olbrzym w cien... Jan Argasiński, Bła...
Okładka książki Nemezis: Eclipse Jakub Góra, Piotr Koryś, Tomasz Z. Majkowski, Łukasz Maludy, Jakub Osiejewski, Andrzej Stój, Paul Wade-Williams
Ocena 3,0
Nemezis: Eclipse Jakub Góra, Piotr K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
772
95

Na półkach:

Czytałam głównie aby liznąć od strony teoretycznej gatunek, który poza moim ukochanym Tolkienem jest mi bardzo mało znany, i książka swój cel spełniła. Stanowi przegląd najbardziej popularnych, przełomowych dla historii gatunku pozycji, wraz z obserwacją ewolucji kluczowych koncepcji czy podłoża ideologicznego.
Analiza jest bardzo "tolkienocentryczna", ale wobec niemożliwej do przecenienia roli tego pisarza w kształtowaniu całego gatunku fantasy trudno taką orientację uznać za wadę. Według mnie nieco za mało miejsca Majkowski poświęcił fantastyce przedtolkienowskiej - tylko dwie strony o Williamie Morrisie i prawie żadnych wzmianek o Lordzie Dunsany, a przecież to jego "Córka króla elfów" jest jedną z prekursorek gatunku. Natomiast w ciekawy sposób przedstawił drogę od epigonów Tolkiena (wykazując, czym ich filozofia różniła się od filozofii mistrza - tu bardzo cenne spostrzeżenia o postrzeganiu wolności i przeznaczenia, a także postaciach "Władców Ciemności") do świadomej kontestacji widocznej np. w utworach Pratchetta.
Godne polecenia także jako przewodnik "Co warto przeczytać", o ile oczywiście komuś nie przeszkadza wyjawienie kluczowych punktów fabuły.
Główną wadą jest praca na przekładach, a nie na oryginałach. Np. w rozdziale traktującym o "Hobbicie" autor wyciąga daleko idące wnioski ze zdania "hobbici są małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów, choć znacznie większymi od liliputów". Sęk w tym, że przekład Skibniewskiej - błyskotliwy, z pazurem i stanowczo najbardziej godny polecenia - został bardzo nieporządnie skolacjonowany, tj. przy poprawkach po ukazaniu się wydania zmienionego uwzględniono tylko zmiany najbardziej rzucające się w oczy. Porównanie do liliputów, którego próżno szukać w zmienionym, kanonicznym wydaniu angielskim, pozostało - ale Majkowski powołuje się właśnie na wydanie kanoniczne, a nie na to pierwotne, w którym pierścień był raczej zabawką.
Czuję się stosunkowo kompetentna w zakresie przekładów Tolkiena, dlatego przywołuję ten przykład. Fragmenty dotyczące innych pisarzy, których z powodu niewielkiej wiedzy nie mogę oceniać merytorycznie, mogą także zawierać błędy.

Czytałam głównie aby liznąć od strony teoretycznej gatunek, który poza moim ukochanym Tolkienem jest mi bardzo mało znany, i książka swój cel spełniła. Stanowi przegląd najbardziej popularnych, przełomowych dla historii gatunku pozycji, wraz z obserwacją ewolucji kluczowych koncepcji czy podłoża ideologicznego.
Analiza jest bardzo "tolkienocentryczna", ale wobec niemożliwej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    2
  • Literaturoznawstwo
    2
  • Kiedyś kupić
    1
  • Fantasy
    1
  • Najlepsze - 2014
    1
  • Historia literatury
    1
  • OWNED TBR
    1

Cytaty

Więcej
Tomasz Z. Majkowski W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne