Morfologia bajki magicznej
- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Seria:
- Antropologia Religii
- Wydawnictwo:
- Nomos
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 206
- Czas czytania
- 3 godz. 26 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376880716
- Tłumacz:
- Paweł Rojek
Praca Morfologia bajki magicznej jest prekursorskim dziełem w zakresie analizy materiału bajkowego. Propp wprowadził w niej nowe spojrzenie na bajkę oparte na strukturze zjawiska, a nie jego wielokształtnej i zmiennej treści. Jego ustalenia nie tylko wyprzedziły o przeszło trzydzieści lat dorobek światowej humanistyki, lecz pozostają ważne do dzisiaj. Morfologia bajki magicznej jest tekstem niezbędnym każdemu badaczowi mitów i folkloru, a ze względu na jasny i prosty wywód stanowi też modelowy przykład pracy naukowej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Przepis na bajkę
Literaturoznawcza gratka nie lada: wydawnictwo Nomos po raz kolejny nas zachwyca. Oto przed nami nowy przekład dzieła, którego pierwsze (rozsypujące się!) wydanie na aukcjach internetowych osiągało ceny wywołujące zawrót głowy - nie tylko u ubogiego studenta, jakim jest bez wątpienia piszący. Chodzi tutaj o pozycję klasyczną przez duże „K” dla współczesnej humanistyki. Jeśli się nią zachwycamy, to jesteśmy w znakomitym gronie: zachwyt ten stał się udziałem takich postaci jak Mircea Eliade czy Claude Levi-Strauss. Praca ta, o treści czarującej w równym stopniu, co tytuł, to opublikowana pierwotnie w 1928 roku „Morfologia bajki magicznej”, autorstwa rosyjskiego folklorysty, Władimira Proppa.
Uczony podjął w niej próbę wydestylowania z analizowanych przez siebie bajek magicznych uniwersalnego modelu takiej bajki. Dokonał tego za pomocą pionierskiej metody: zamiast koncentrować się na nieskończonym zróżnicowaniu treściowym tej formy narracyjnej, należy, powiada Propp, skupić się na jej strukturze. Jak się okazało, ku wielkiemu zdziwieniu badacza, struktura ta jest zawsze taka sama. Rosjanin wyróżnił trzydzieści jeden powtarzających się „funkcji”, jakie pełnią postaci występujące w bajce. Nawet jeśli owe funkcje nie występują wszystkie razem, to są rządzone każdorazowo pewną prawidłowością chronologiczną.
Dostajemy zatem do rąk księgę traktującą o regułach rządzących bajką magiczną. Jedną z oczywistych konsekwencji analiz Proppa jest coś, co powinno zachwycić wszelkich adeptów sztuki pisarskiej: dostajemy przepis na to, jak samemu napisać bajkę.
Póki co, zdradzić mogę tylko tyle, że dobrze by było, gdyby bajka magiczna rozpoczęła się od „odejścia” jednego z członków rodziny bohatera bądź samego bohatera (daleka podróż, wyjście do lasu, do pracy czy na wojnę itp),a zakończyła czymś w deseń wesela i intronizacji głównej postaci. A byłoby w ogóle znakomicie, gdyby pomiędzy znalazło się owych dwadzieścia dziewięć innych „funkcji”, odegranych przez występujące w nich bohaterów. Ale na czym dokładnie miałoby to ostatnie życzenie polegać – tego już w tym miejscu nie zdradzę.
Dodam na koniec, że jednym z wielu wielkich czytelników dzieła Proppa, czerpiącym z tej publikacji pełnymi garściami, był sam mistrz Italo Calvino. Czy ktoś sobie przypomina, od czego zaczyna się i na czym kończy przeuroczy utwór Włocha „Wicehrabia przepołowiony”? Jeśli nie, to podpowiedź powyżej.
Tomasz Wiśniewski
Książka na półkach
- 148
- 65
- 21
- 9
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Czytałam tę pozycję w czasie pisania licencjatu o baśni na lekcjach języka polskiego. Bardzo wyczerpująca praca napisana przystępnym językiem. Świetnie nadaje się jako materiał wyjściowy do dalszych badań naukowych w obszarze folkloru ludowego, bajek, baśni czy morfologii literatury dziecięcej. Władimir Prokop jest uznawany za prekursora nowoczesnych badań nad literaturą baśniową i moim skromnym zdaniem powinno się go uwzględniać w literaturze przedmiotu na pierwszym miejscu. Polecam!
Czytałam tę pozycję w czasie pisania licencjatu o baśni na lekcjach języka polskiego. Bardzo wyczerpująca praca napisana przystępnym językiem. Świetnie nadaje się jako materiał wyjściowy do dalszych badań naukowych w obszarze folkloru ludowego, bajek, baśni czy morfologii literatury dziecięcej. Władimir Prokop jest uznawany za prekursora nowoczesnych badań nad literaturą...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toInspirująca!
Inspirująca!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka ciekawa, lecz napisana dość męczący sposób.
Książka ciekawa, lecz napisana dość męczący sposób.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to