Smak miodu

Okładka książki Smak miodu
Romuald Wernik Wydawnictwo: Kurpisz literatura piękna
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Kurpisz
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
83-900203-2-7
Tagi:
Kresy saga rodzina Lipkowice zaścianek wojna
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1527
172

Na półkach: ,

O Zosi z zaścianka – między „Chłopami” a „Panem Tadeuszem”.

Na swój sposób bardzo ciekawa książeczka, opisująca życie polskiego zaścianka na Białorusi w XIX wieku.
Są to zbeletryzowane wspomnienia z drugiej ręki dwóch osób - babci autora i „starego już wtedy Polaka”, którego autor spotkał w Uzbekistanie w 1942 roku. „Pan, którego nazwiska niestety nie zapamiętałem, mówił pięknie kresową gwarą i miał rubaszne poczucie humoru. To on opowiadał mi o miłostkach i śmiesznostkach ludzi zaścianka, w którym mieszkał, a więc o sprawach, o których nie mówiła wnukowi babcia”.

Ma się wrażenie, że właśnie opowieści owego anonimowego „starego Polaka” nadały ton książce, która od początku zaskakuje przaśnością. Na szczęście erotyczne życie zaścianka nie jest jedynym tematem tej książki. Pokazuje autor ludzi z krwi i kości, mających swoje namiętności, słabości i słabostki, lecz przede wszystkim żyjących w pewien określony sposób. Dla zaściankowych Polaków jednym z najważniejszych składników tożsamości jest ich szlachectwo, podczas gdy w gruncie rzeczy żyją jak chłopi. Pory roku wyznaczają rytm pracy i świąt. Kobiety mają swoje, mężczyźni swoje zajęcia, w których uczestniczą także dzieci. To życie bliskie natury, zmysłowe, proste, pełne przesądów, ale przede wszystkim uporządkowane i przez to bezpieczne. Kto się z jego reguł wyłamie, wcześniej czy później będzie tego żałował.

Jedną z bohaterek jest młoda dziewczyna, Zośka. Jeśli autor chciał przez jej imię nawiązać do Mickiewiczowskiej Zosi z „Pana Tadeusza”, to było w tym dużo przekory. Zośka z Lipkowic nie ma w sobie wiele z naiwnego dziewczątka, podgląda chłopaków w kąpieli, tarza się z grafem w jagodach i drży z niepokoju, czy u przyszłego męża będzie miała nowoczesny wychodek z serduszkiem.

Język bohaterów, przyśpiewki i powiedzonka, nadają powieści specyficzny kresowy koloryt. Białoruscy sąsiedzi to chłopi, mużycy z Batioków. Zaścianek patrzy na nich z wyższością, niby żyją obok, niby podobnie, ale jacyś tacy gorsi. W kryzysowych sytuacjach zaścianek wielkodusznie pomaga sąsiadowi – bo jak nie, to kto przyjdzie latem do pracy w polu?

„Smak miodu” nie jest jakąś literacką perełką, ale wiarygodnie oddaje zaściankowy światek. Jest to opowieść żywa, pełna szczegółów, pisana wprawdzie od serca, ale bez nadmiernego idealizowania (może z wyjątkiem rodziny głównej bohaterki – jak się można domyślać, wzorowanej na rodzinie autora). Po dwie kolejne części cyklu też zamierzam sięgnąć.

O Zosi z zaścianka – między „Chłopami” a „Panem Tadeuszem”.

Na swój sposób bardzo ciekawa książeczka, opisująca życie polskiego zaścianka na Białorusi w XIX wieku.
Są to zbeletryzowane wspomnienia z drugiej ręki dwóch osób - babci autora i „starego już wtedy Polaka”, którego autor spotkał w Uzbekistanie w 1942 roku. „Pan, którego nazwiska niestety nie zapamiętałem, mówił...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Saga rodzinna
    1
  • Priorytety
    1
  • Domowa biblioteka
    1
  • Rok 2018
    1
  • Literatura "dorosła"
    1
  • Kresy
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Smak miodu


Podobne książki

Przeczytaj także