rozwiń zwiń

Rzym na rozdrożu. Studium monograficzne o Katonie Starszym

Okładka książki Rzym na rozdrożu. Studium monograficzne o Katonie Starszym
Stanisław Łoś Wydawnictwo: Werset historia
257 str. 4 godz. 17 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Werset
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
257
Czas czytania
4 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360133422
Tagi:
Starożytność Rzym Republika Rzymska Wojny punickie Katon Katon starszy Rzym i świat rzymski
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
295
295

Na półkach: ,

Jeśli ktoś szuka w książkach historycznych nie tylko poprawności w stosowaniu aparatu naukowego, lecz również pięknego stylu i języka, to prace Stanisława Łosia są dla niego. Czytając "Rzym na rozdrożu (...)" ma się wrażenie, że przenosimy się w czasy przełomu III i II w. p.n.e. Autor w sposób mistrzowski nakreśla nam warunki panujące w ówczesnej Republice. Znakomita znajomość antycznych źródeł nie prowadzi do przeładowania nimi treści, wręcz przeciwnie, Stanisław Łoś wykorzystuje je z wielką zręcznością. Katon Starszy ukazany został na tle czasów przełomowych (co z całą dobitnością zaznacza autor) dla istnienia państwa rzymskiego. Okres jego życia to wydarzenia po I wojnie punickiej, aż do (prawie) wybuchu III odsłony walk Kwirytów z Kartagińczykami. Postać Katona, już dla późniejszych Rzymian kultowa, sprawia wrażenie schyłkowości pewnej epoki. Zasady i ideały jakie reprezentował twórca dzieła De agricultura, odchodziły powoli do lamusa dziejów. Na kanwie jego życiorysu możemy prześledzić, o co autor zadbał w pierwszorzędny sposób, że uwiąd ustroju państwowego nie jest zjawiskiem jednego pokolenia, a procesy historyczne, które do niego doprowadzają, często rozwijają się nie tylko nie symetrycznie oraz równolegle, ale działają często w pewnym ukryciu, aż do momentu przesilenia - kiedy wybuchają z wielką mocą. Tak właśnie było z instytucjami i urzędami Republiki Rzymskiej. O tym, że styl i język Stanisława Łosia może wprawić w zachwyt czytelnika jego książek była już mowa. Teraz warto przytoczyć kilka przenikliwych uwag, które autor poczynił w treści swego dzieła: "Prawdą jest, że w ręku urzędników rzymskich gra na uczuciach religijnych czy przesądach ludu była wygodnym narzędziem, które umożliwiało kierowanie masami bez wywoływania sprzeciwów i wstrząsów. Zjawisko to spotykamy wszędzie i po wszystkie czasy" (s. 171); "Cycero w swych pracach De natura deorum i De divinatione dwukrotnie przytacza powiedzenie Katona, że dwaj haruspikowie nie mogą na siebie spojrzeć, by nie parsknąć śmiechem" (s. 172). W książce znaleźć można również pierwszorzędne opisy zjawisk, jakie w prezentowanej epoce działy się w państwie rzymskim. Chyba najlepszym z nich jest ten, dotyczący ustawy Lex Oppia, traktującej o próbie okiełznania natury niewieściej, objawiającej się w zbytku i marnotrawstwie :) Aby dowiedzieć się, jak rzymskie kobiety poradziły sobie ze sprawą niemożności ubierania się w różnorodne fatałaszki, należy zajrzeć do tej fascynującej książki.

Jeśli ktoś szuka w książkach historycznych nie tylko poprawności w stosowaniu aparatu naukowego, lecz również pięknego stylu i języka, to prace Stanisława Łosia są dla niego. Czytając "Rzym na rozdrożu (...)" ma się wrażenie, że przenosimy się w czasy przełomu III i II w. p.n.e. Autor w sposób mistrzowski nakreśla nam warunki panujące w ówczesnej Republice. Znakomita...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • Starożytność
    2
  • Posiadam
    2
  • Rzym
    1
  • Biografia
    1
  • W bibliotece
    1
  • Republika Rzymska
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzym na rozdrożu. Studium monograficzne o Katonie Starszym


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne