rozwiń zwiń

Kobiety bez mężczyzn

Okładka książki Kobiety bez mężczyzn
Shahrnush Parsipur Wydawnictwo: Claroscuro Seria: Ścieżki Życia literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Ścieżki Życia
Tytuł oryginału:
Zanan Bedun-e Mardan
Wydawnictwo:
Claroscuro
Data wydania:
2010-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362498024
Tłumacz:
Alicja Farhadi
Tagi:
literatura irańska - 21 w. Teheran Claroscuro
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
100 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
690
660

Na półkach:

Wokół tej książki w Iranie rozpętała się prawdziwa burza. Już sam tytuł brzmi kontrowersyjnie i jest nie do zaakceptowania dla świata islamu. Tuż po wydaniu w 1989 r zamknięto wydawnictwo, w którym powieść się ukazała, a wydawca został aresztowany. Autorka trafiła do więzienia, a książkę wpisano do rejestru pozycji zakazanych. Nasuwa się zatem pytanie czy powieść jest utworem krytykującym islam?
Przeczytałem i powiem, że Shahrnush Parsipur w ogóle nie odnosi się do islamu, czy religii. Niemniej jednak porusza ona tematy, o których w porewolucyjnym Iranie się nie dyskutuje publicznie. Sama książka jest napisana niemalże poetycko z zachowaniem symboli i konwencją. Historia pięciu kobiet pochodzących z różnych środowisk z bagażem odmiennych doświadczeń sięga roku 1953. W książce panuje atmosfera magii, która sprawiła, że zostałem wciągnięty w życie tych kobiet. Widziałem głęboką przemianę prostytutki Zarrinkolah, która od początku jest przeciwieństwem pozostałych kobiet. Dowiedziałem się jak ważna dla rodziny jest cnota niezamężnych kobiet. I to, że jej utrata przed zamążpójściem ściąga na całą rodzinę hańbę. Pięknie pisze autorka o sekretach kobiecej duszy i umysłu podczas ich przebywania w cudownym ogrodzie Karadż. Ten pobyt w ogrodzie jest tymczasowym azylem, schronieniem od męskiej dominacji. Jest miejscem bez mężczyzn nie licząc dobrego ogrodnika. Patrząc na całą opowieść dopatrzyłem się smutnej historii o poszukiwaniu samego siebie, o człowieczeństwu i chęci przetrwania mając w pamięci słowa Araba Amira Chana „Dom jest dla kobiet, świat zewnętrzny należy do mężczyzn”
Myślę, że warto sięgnąć po „Kobiety bez mężczyzn”, (tym bardziej, że jest to powieść króciutka licząca zaledwie 144 str.) ukazująca przypadkowe przecież spotkanie pięciu kobiet, które zostaną na długo w mojej pamięci. Irańska powieściopisarka za swój utwór po wyjściu z więzienia musiała opuścić swój kraj. Do dzisiaj książka nie jest w Iranie dostępna dlatego warto zaznajomić się z tą dość ciekawą pozycją.

Wokół tej książki w Iranie rozpętała się prawdziwa burza. Już sam tytuł brzmi kontrowersyjnie i jest nie do zaakceptowania dla świata islamu. Tuż po wydaniu w 1989 r zamknięto wydawnictwo, w którym powieść się ukazała, a wydawca został aresztowany. Autorka trafiła do więzienia, a książkę wpisano do rejestru pozycji zakazanych. Nasuwa się zatem pytanie czy powieść jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    222
  • Przeczytane
    119
  • Posiadam
    30
  • Iran
    6
  • 2012
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2019
    4
  • 2018
    3
  • 2022
    3
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Shahrnush Parsipur Kobiety bez mężczyzn Zobacz więcej
Shahrnush Parsipur Kobiety bez mężczyzn Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także