Horyzonty nihilizmu. Gombrowicz-Różewicz-Borowski

Okładka książki Horyzonty nihilizmu. Gombrowicz-Różewicz-Borowski
Michał Januszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu literatura piękna
383 str. 6 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
383
Czas czytania
6 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323219590
Tagi:
Literatura filozofia nihlizm Gombrowicz Różewicz Borowski
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
180
65

Na półkach:

Januszkiewicz zmaga się z nihilizmem rozumianym jako moment i prąd w kulturze i myśli nowoczesnej, w którym świat stracił dotychczasowe silne metafizyczne fundamenty i sensy - poczynając od Śmierci Boga Nietzschego. Najpierw autor zaczyna od przeanalizowania nihilizmu od strony filozoficznej i tego co on znaczy dla świata począwszy od Nietzschego. Powołuje się na myśl Gianniego Vattimo (nihilizm jako "myśl słaba") a także Heideggera, Dostojewskiego i innych. Ten początek był dla mnie jedną z najciekawszych części pracy. Interpretator opisuje opresyjność tradycji metafizycznej i to że nie ma teraz do niej powrotu. Pisze też o zmaganiach z nią antybohaterów Dostojewskiego i postaci XIX wiecznej powieści Rosyjskiej, czy egzystencjalistów. Ostatecznie musimy zdać sobie sprawę z tego że nie odnajdziemy już twardego, pełnego sensu życia. Autor polemizuje z popularnymi definicjami nihilizmu takimi jak "wiara w nic i immoralizm", które uważa za niesprawiedliwie upraszczające i krzywdzące zjawisko. Jednocześnie mówi że w dobie nowoczesnej nie ma już ucieczki od nihilizmu, ale w jego ramach możliwy jest moralizm. Rozbiciu ulega opozycja - nihilista - moralista.

Dalej mamy do czynienia z omówieniem twórczości wspomnianych w tytule pisarzy. Gombrowicza widzimy jako częściowego przedstawiciela nietzscheańskiego porządku, gdzie młodość i witalność jest ważna, a religia, metafizyka odeszły w niepamięć. (jednak ostatecznie opowiada się on przeciwko filozofii Nadczłowieka) Bohaterowie Gombrowicza zmagają się też ze słowem, gdy jeden z nich ustanawia siebie Bogiem, ale jednocześnie, nie jest w stanie odpowiednio wysłowić się, uwięziony w języku. Ponadto, ponownie, w "Komosie", negowany jest metafizyczny porządek i wyjaśnienie świata jako porządek szukany na siłę.

Analiza opowiadań Borowskiego to chyba najmroczniejszy punkt książki. Były więzień obozu koncentracyjnego Oświęcimia neguje sensowność i metafizyczny porządek, kulturę. Kulturę uważa za budowaną przez niewolników, którzy umierali, gdy poeci układali wiersze, wierząc w nieodmienny sens, porządek i metafizykę. Stara się jednak budować życie złożone z chwil na bazie słabego, ludzkiego porządku. Szukając jednak sensu i mocnej podstawy bycia angażuje się w politykę i komunizm, obarczając krytyką swoje dawniejsze, nihilistyczne obozowe utwory. Januszkiewicz twierdzi - niebezpieczeństwo ponownego popadnięcia w metafizykę jest stale obecne, ale nie możemy niczym zastąpić pustego miejsca po Bogu i wartościach - bo ponownie popadniemy w totalitaryzm.

Ostatnim analizowanym twórcą jest Różewicz. Różewicz również zdaje sobie sprawę z fiaska wartości i metafizyki. Stara się afirmować samo życie i chwile a także człowieka widzianego jako Innego. Januszkiewicz mówi o długim pożegnaniu z religią, w czasie którego tęsknota za religią wciąż jest obecna. Ostatecznie Różewicz ponownie chwyta się religii, ale rozumianej jako religii słabej - nie machiny wyjaśniającej świat, lecz tęsknoty za Bogiem, który nas opuścił, byśmy jako dorośli mogli samodzielnie poznawać świat. Różewicz myśli o wierze silnej jak u jego matki, jednak wie, że taka nie jest mu dostępna. Różewicz analizowany jest tu jako poeta. Żałuję że żadnemu z jego dramatów nie przyglądamy się z bliska, choć rozumiem że jego poezja mogła się okazać ważniejsza ze względu na poruszaną tematykę.

Januszkiewicz mówi również o rozumieniu, interpretacji i hermeneutyce radykalnej, które są dla ludzi czasów późnej nowoczesności ważnym narzędziem. Przyglądamy się poszczególnym zwrotom w humanistyce. Książka była dla mnie poruszająca, jak wędrówka w poszukiwaniu drogi po stracie fundamentów. Widoczna jest erudycja autora i filozoficzne przygotowanie. Dobrze mi się ją czytało.

Januszkiewicz zmaga się z nihilizmem rozumianym jako moment i prąd w kulturze i myśli nowoczesnej, w którym świat stracił dotychczasowe silne metafizyczne fundamenty i sensy - poczynając od Śmierci Boga Nietzschego. Najpierw autor zaczyna od przeanalizowania nihilizmu od strony filozoficznej i tego co on znaczy dla świata począwszy od Nietzschego. Powołuje się na myśl...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    3
  • Gombrowicz/o Gombrowiczu/O, Gombrowiczu!
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Horyzonty nihilizmu. Gombrowicz-Różewicz-Borowski


Podobne książki

Przeczytaj także