Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki

Okładka książki Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki
Flora Lewis Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog historia
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
A Case History of Hope: The Story of Poland’s Peaceful Revolutions
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2019-10-29
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-29
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380028081
Tłumacz:
Tomasz Fiedorek
Tagi:
Historia Polski październik 1956 Flora Lewis przemiany komunizm
Średnia ocen

                9,3 9,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , , , , , ,

Ukryta perła Wydawnictwa Akademickiego Dialog. Pochodząca z 1958 roku książka Flory Lewis, wybitnej amerykańskiej dziennikarki i korespondentki, m.in. w Warszawie. Pisana dla czytelnika z zachodu Europy i USA, stąd zawiera m.in. bardzo skrótową historię naszego kraju i jego charakterystykę. Polskiego czytelnika to nie zadowoli, ale też i nie to jest przedmiotem dzieła.
Flora Lewis opisała wydarzenia i procesy, których była świadkiem. Do tego jeszcze zawodowo poznała znaczną część ich uczestników, dając ich ciekawe i niewątpliwie trafne charakterystyki. W przypisach wyjaśnione jest kilka nieścisłości autorki, które nie mają jednak znaczenia dla odbioru dzieła. Dodatkowo ujawnione są personalia jednej z opisywanych osób, którą Lewis, zapewne chcąc chronić prze konsekwencjami w PRL, nazwała „Tadeuszem Piotrowskim”.
Książka stanowi znakomity zapis lat 1953-1958, a więc od śmierci Stalina, poprzez poznański czerwiec 1956 i wydarzenia październikowe, aż do gomułkowskiej normalizacji.
Autorka przedstawia zarówno sytuację polityczną na szczytach władzy w PZPR, ze słynnymi frakcjami „natolińczyków” i „puławian”, zwanych później w latach 60-tych „chamami” i „Żydami”, następnie sytuację prasy i środowisk opiniotwórczych – oczywiście tylko oficjalnych, a także sytuację tzw. normalnych ludzi, zarówno w miastach,jak i na wsi. Na przestrzeni kolejnych miesięcy odnotowuje najpierw pierwsze jaskółki zmian, później zaś narastanie atmosfery odwilży aż do wydarzeń października 1956 roku.
Niezwykle ciekawie opisane są ewolucja postaw prasy, nie tylko „Po Prostu” i części do niedawna stalinowskich twórców (np. Adam Ważyk, Wiktor Woroszylski), procesy uczestników zajść poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz wreszcie X plenum (gdy przywrócono Gomułkę w atmosferze walki o władzę i zagrożenia radziecką interwencją) oraz kontakty z wierchuszką partii radzieckiej komunistycznej (a nawet chińskiej). Wbrew polskim autorom z okresu PRL nie ma wątpliwości, że PZPR nigdy nie miał poparcia większości społeczeństwa, które reformatorów i zmiany akceptowało jako mniejsze zło i nadzieję na więcej niezależności od wielkiego sąsiada, a nie jako stan docelowy.
Wreszcie autorka zestawia 1956 rok w Polsce i na Węgrzech. Aczkolwiek nie miała wątpliwości co do braku perspektyw komunizmu w dalekiej perspektywie, tym niemniej widać, że kibicowała „polskiej rewolucji”, jak ją nazywała, z uwagi na jej pokojowy charakter.
Dzięki znakomitej konstrukcji, wiedzy autorki i jej stylowi książkę czyta się bardzo szybko i zainteresowaniem. Jako reporterka, a nie historyk, wiedziała, że nie może przeładować jej datami ani nazwiskami. Nie epatuje również czytelników swoja osobą, mimo ciekawego życiorysu.
Prawdopodobnie najlepsza, a na pewno najciekawsze dostępna pozycja o omawianym okresie na naszym rynku wydawniczym.

Ukryta perła Wydawnictwa Akademickiego Dialog. Pochodząca z 1958 roku książka Flory Lewis, wybitnej amerykańskiej dziennikarki i korespondentki, m.in. w Warszawie. Pisana dla czytelnika z zachodu Europy i USA, stąd zawiera m.in. bardzo skrótową historię naszego kraju i jego charakterystykę. Polskiego czytelnika to nie zadowoli, ale też i nie to jest przedmiotem dzieła....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Historia
    1
  • Historia polityczna
    1
  • Poszukiwane
    1
  • ZSRR
    1
  • Kupione-2020
    1
  • Do kupienia
    1
  • Wyzwanie LC 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne