rozwińzwiń

Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki

Okładka książki Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki Flora Lewis
Okładka książki Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki
Flora Lewis Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog historia
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
A Case History of Hope: The Story of Poland’s Peaceful Revolutions
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2019-10-29
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-29
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380028081
Tłumacz:
Tomasz Fiedorek
Tagi:
Historia Polski październik 1956 Flora Lewis przemiany komunizm
Średnia ocen

9,3 9,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1043
995

Na półkach: , , , , , , , ,

Ukryta perła Wydawnictwa Akademickiego Dialog. Pochodząca z 1958 roku książka Flory Lewis, wybitnej amerykańskiej dziennikarki i korespondentki, m.in. w Warszawie. Pisana dla czytelnika z zachodu Europy i USA, stąd zawiera m.in. bardzo skrótową historię naszego kraju i jego charakterystykę. Polskiego czytelnika to nie zadowoli, ale też i nie to jest przedmiotem dzieła.
Flora Lewis opisała wydarzenia i procesy, których była świadkiem. Do tego jeszcze zawodowo poznała znaczną część ich uczestników, dając ich ciekawe i niewątpliwie trafne charakterystyki. W przypisach wyjaśnione jest kilka nieścisłości autorki, które nie mają jednak znaczenia dla odbioru dzieła. Dodatkowo ujawnione są personalia jednej z opisywanych osób, którą Lewis, zapewne chcąc chronić prze konsekwencjami w PRL, nazwała „Tadeuszem Piotrowskim”.
Książka stanowi znakomity zapis lat 1953-1958, a więc od śmierci Stalina, poprzez poznański czerwiec 1956 i wydarzenia październikowe, aż do gomułkowskiej normalizacji.
Autorka przedstawia zarówno sytuację polityczną na szczytach władzy w PZPR, ze słynnymi frakcjami „natolińczyków” i „puławian”, zwanych później w latach 60-tych „chamami” i „Żydami”, następnie sytuację prasy i środowisk opiniotwórczych – oczywiście tylko oficjalnych, a także sytuację tzw. normalnych ludzi, zarówno w miastach,jak i na wsi. Na przestrzeni kolejnych miesięcy odnotowuje najpierw pierwsze jaskółki zmian, później zaś narastanie atmosfery odwilży aż do wydarzeń października 1956 roku.
Niezwykle ciekawie opisane są ewolucja postaw prasy, nie tylko „Po Prostu” i części do niedawna stalinowskich twórców (np. Adam Ważyk, Wiktor Woroszylski),procesy uczestników zajść poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz wreszcie X plenum (gdy przywrócono Gomułkę w atmosferze walki o władzę i zagrożenia radziecką interwencją) oraz kontakty z wierchuszką partii radzieckiej komunistycznej (a nawet chińskiej). Wbrew polskim autorom z okresu PRL nie ma wątpliwości, że PZPR nigdy nie miał poparcia większości społeczeństwa, które reformatorów i zmiany akceptowało jako mniejsze zło i nadzieję na więcej niezależności od wielkiego sąsiada, a nie jako stan docelowy.
Wreszcie autorka zestawia 1956 rok w Polsce i na Węgrzech. Aczkolwiek nie miała wątpliwości co do braku perspektyw komunizmu w dalekiej perspektywie, tym niemniej widać, że kibicowała „polskiej rewolucji”, jak ją nazywała, z uwagi na jej pokojowy charakter.
Dzięki znakomitej konstrukcji, wiedzy autorki i jej stylowi książkę czyta się bardzo szybko i zainteresowaniem. Jako reporterka, a nie historyk, wiedziała, że nie może przeładować jej datami ani nazwiskami. Nie epatuje również czytelników swoja osobą, mimo ciekawego życiorysu.
Prawdopodobnie najlepsza, a na pewno najciekawsze dostępna pozycja o omawianym okresie na naszym rynku wydawniczym.

Ukryta perła Wydawnictwa Akademickiego Dialog. Pochodząca z 1958 roku książka Flory Lewis, wybitnej amerykańskiej dziennikarki i korespondentki, m.in. w Warszawie. Pisana dla czytelnika z zachodu Europy i USA, stąd zawiera m.in. bardzo skrótową historię naszego kraju i jego charakterystykę. Polskiego czytelnika to nie zadowoli, ale też i nie to jest przedmiotem dzieła....

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
60

Na półkach:

Aż dziw bierze, że książka ta dopiero niedawno doczekała się polskiego przekładu. To ważny dokument epoki, pisany wyrafinowanym piórem jednej z czołowych dziennikarek amerykańskich XX wieku. Autorka znakomicie poruszała się w realiach "demoludowych". Była naocznym świadkiem wydarzeń październikowych, przedstawiła do nich znakomite wprowadzenie, relacjonowała przebieg protestów. Celna, spostrzegawcza, potrafiła stworzyć reportaż, który trzyma w napięciu. A wszelkie nieścisłości, o których wiemy my, teraz, a o których mogła nie wiedzieć amerykańska dziennikarka pisząca na bieżąco, wytłumaczył w przypisach tłumacz książki. Świetna pozycja, która przybliży ten wycinek współczesnej historii Polski być może znacznie lepiej niż podręcznik historii - bo Flora Lewis jak pisze, to czytelnika porywa.

Aż dziw bierze, że książka ta dopiero niedawno doczekała się polskiego przekładu. To ważny dokument epoki, pisany wyrafinowanym piórem jednej z czołowych dziennikarek amerykańskich XX wieku. Autorka znakomicie poruszała się w realiach "demoludowych". Była naocznym świadkiem wydarzeń październikowych, przedstawiła do nich znakomite wprowadzenie, relacjonowała przebieg...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Historia
    1
  • Historia polityczna
    1
  • Poszukiwane
    1
  • ZSRR
    1
  • Kupione-2020
    1
  • Do kupienia
    1
  • Wyzwanie LC 2022
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne