Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki

Okładka książki Historia pewnej nadziei. Październik '56 oczami amerykańskiej korespondentki Flora Lewis
Flora Lewis Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog historia
2019-10-29
Tomasz Fiedorek
Historia Polski październik 1956 Flora Lewis przemiany komunizm

Na półkach: , , , , , , , ,

Flora Lewis opisała wydarzenia i procesy, których była świadkiem. Do tego jeszcze zawodowo poznała znaczną część ich uczestników, dając ich ciekawe i niewątpliwie trafne charakterystyki. W przypisach wyjaśnione jest kilka nieścisłości autorki, które nie mają jednak znaczenia dla odbioru dzieła. Dodatkowo ujawnione są personalia jednej z opisywanych osób, którą Lewis, zapewne chcąc chronić prze konsekwencjami w PRL, nazwała „Tadeuszem Piotrowskim”.
Książka stanowi znakomity zapis lat 1953-1958, a więc od śmierci Stalina, poprzez poznański czerwiec 1956 i wydarzenia październikowe, aż do gomułkowskiej normalizacji.
Autorka przedstawia zarówno sytuację polityczną na szczytach władzy w PZPR, ze słynnymi frakcjami „natolińczyków” i „puławian”, zwanych później w latach 60-tych „chamami” i „Żydami”, następnie sytuację prasy i środowisk opiniotwórczych – oczywiście tylko oficjalnych, a także sytuację tzw. normalnych ludzi, zarówno w miastach,jak i na wsi. Na przestrzeni kolejnych miesięcy odnotowuje najpierw pierwsze jaskółki zmian, później zaś narastanie atmosfery odwilży aż do wydarzeń października 1956 roku.
Niezwykle ciekawie opisane są ewolucja postaw prasy, nie tylko „Po Prostu” i części do niedawna stalinowskich twórców (np. Adam Ważyk, Wiktor Woroszylski),procesy uczestników zajść poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz wreszcie X plenum (gdy przywrócono Gomułkę w atmosferze walki o władzę i zagrożenia radziecką interwencją) oraz kontakty z wierchuszką partii radzieckiej komunistycznej (a nawet chińskiej). Wbrew polskim autorom z okresu PRL nie ma wątpliwości, że PZPR nigdy nie miał poparcia większości społeczeństwa, które reformatorów i zmiany akceptowało jako mniejsze zło i nadzieję na więcej niezależności od wielkiego sąsiada, a nie jako stan docelowy.
Wreszcie autorka zestawia 1956 rok w Polsce i na Węgrzech. Aczkolwiek nie miała wątpliwości co do braku perspektyw komunizmu w dalekiej perspektywie, tym niemniej widać, że kibicowała „polskiej rewolucji”, jak ją nazywała, z uwagi na jej pokojowy charakter.
Dzięki znakomitej konstrukcji, wiedzy autorki i jej stylowi książkę czyta się bardzo szybko i zainteresowaniem. Jako reporterka, a nie historyk, wiedziała, że nie może przeładować jej datami ani nazwiskami. Nie epatuje również czytelników swoja osobą, mimo ciekawego życiorysu.
Prawdopodobnie najlepsza, a na pewno najciekawsze dostępna pozycja o omawianym okresie na naszym rynku wydawniczym.

Ukryta perła Wydawnictwa Akademickiego Dialog. Pochodząca z 1958 roku książka Flory Lewis, wybitnej amerykańskiej dziennikarki i korespondentki, m.in. w Warszawie. Pisana dla czytelnika z zachodu Europy i USA, stąd zawiera m.in. bardzo skrótową historię naszego kraju i jego charakterystykę. Polskiego czytelnika to nie zadowoli, ale też i nie to jest przedmiotem dzieła....

Aż dziw bierze, że książka ta dopiero niedawno doczekała się polskiego przekładu. To ważny dokument epoki, pisany wyrafinowanym piórem jednej z czołowych dziennikarek amerykańskich XX wieku. Autorka znakomicie poruszała się w realiach "demoludowych". Była naocznym świadkiem wydarzeń październikowych, przedstawiła do nich znakomite wprowadzenie, relacjonowała przebieg protestów. Celna, spostrzegawcza, potrafiła stworzyć reportaż, który trzyma w napięciu. A wszelkie nieścisłości, o których wiemy my, teraz, a o których mogła nie wiedzieć amerykańska dziennikarka pisząca na bieżąco, wytłumaczył w przypisach tłumacz książki. Świetna pozycja, która przybliży ten wycinek współczesnej historii Polski być może znacznie lepiej niż podręcznik historii - bo Flora Lewis jak pisze, to czytelnika porywa.

• Historia polityczna
  • Poszukiwane