Estera. Królewskie piękno

Okładka książki Estera. Królewskie piękno
Angela Hunt Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Niebezpieczne piękności (tom 1) literatura obyczajowa, romans
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Cykl:
Niebezpieczne piękności (tom 1)
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2020-03-09
Data 1. wyd. pol.:
2020-03-09
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324070053
Tłumacz:
Joanna Jurewicz
Tagi:
religia romans historie biblijne Stary Testament powieść obyczajowa chrześcijaństwo
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
93 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15439
2030

Na półkach: ,

Czasem lubię zagłębiać się w odległą przeszłość. Intrygują mnie zwłaszcza portrety kobiet Starego Testamentu.
Estera w tradycji żydowskiej jest kimś wyjatkowym, o którego życiu możemy się tylko domyślać. Jako jedna z niewielu kobiet zasłużyła się dla swojego ludu w czasach panowania perskiego króla.
Angela Hunt opisuje Esterę z perspektywy jej krewnego, zaufanego dostojnika królewskiego Mordechaja oraz wiedzącego o kuluarach pałacowej polityki naczelnego eunucha Charbony. Poznajemy Esterę, a właściwie Hadissę, jako młodziutką dziewczynę przed zamążpójściem. Jest świadoma marginalnej roli, jaką mają Żydzi w imperium perskim. Choć teoretycznie panuje rónouprawnienie wielu plemion, nieustannie toczy się walka o wpływy, a władca próbuje zapanować nad coraz to nowymi terenami.
Hunt stworzyła bogate tło historyczne, z dużą erudycją i swobodą odtworzyła słynne perskie pałace, świat haremów, opisała też działania królowej Wakszti, która stopniowo popadała w niełaskę u swego królewskiego małżonka. Wreszcie została oddalona, co dało asumpt wielu dostojnikom, by szykować swoją kandydatke na nową towarzyszkę życia króla.
To w dużej mierze Charbona pociąga za sznurki w tej wymagającej taktyki i dyplomacji grze, a upatrzywszy sobie tę piękną młódkę, zamierza osadzić ją na tronie. Dziewczyna poznaje obyczaje haremu, jest świadkiem fascynujących zakulisowych intryg, uczy się podbijać swym wdziękiem kapryśnego satrapę.
Towarzyszymy jej w procesie dorastania do roli królowej, właśnie to kobiece piękno i siła bohaterki decydują o wartości lektury. Dzięki plastycznym i rozbudowanym opisom wręcz możemy poczuć urok Orientu, poza tym powieść ma wiele walorów poznawczych, gdyż przybliża nam kulturę i obyczaje perskie. Autorka umiejętnie wplata w fabułę liczne podania i legendy, oraz wprowadza czytelnika w skomplikowany system wierzeń, w podstawy zoroastrianizmu i kultu Ahury Mazdy. Naświetla perskie dzieje i okoliczności dojścia Kserksesa do władzy.
Osią opowieści jest walka dobra ze złem, które usosabia demoniczny doradca królewski Haman. Z zawiści planuje on skompromitować Mordechaja przed królem oraz skazać na zagładę naród żydowski. Mimo multikulturowości i pozornych swobód obywatelskich, w imperium nadal dochodzi do tarć i prześladowań ze względu na odmienne systemy wartości i wyznawaną wiarę. Estera umiejętnie podważa kompetencje Hamana, obnaża makiaweliczność jego planu i podstępem obraca sytuację na korzyść swojego ludu. Widzimy jej zaufanie do Jahwe i plon, który przynosi. Narracja jest ciekawa, tematyka egzotyczna, ale dzięki talentowi literackiemu autorki świat perski staje się nam bliższy i bardziej zrozumiały. Z pewnością historia Estery jest warta rekomendacji i przypadnie do gustu wielu czytelnikom.

Czasem lubię zagłębiać się w odległą przeszłość. Intrygują mnie zwłaszcza portrety kobiet Starego Testamentu.
Estera w tradycji żydowskiej jest kimś wyjatkowym, o którego życiu możemy się tylko domyślać. Jako jedna z niewielu kobiet zasłużyła się dla swojego ludu w czasach panowania perskiego króla.
Angela Hunt opisuje Esterę z perspektywy jej krewnego, zaufanego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    96
  • Chcę przeczytać
    86
  • Posiadam
    33
  • 2020
    8
  • Teraz czytam
    4
  • 2022
    3
  • Ulubione
    3
  • Powieść historyczna
    2
  • 2021
    2
  • Literatura piękna
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Estera. Królewskie piękno


Podobne książki

Przeczytaj także