Estera. Królewskie piękno

Okładka książki Estera. Królewskie piękno Angela Hunt
Okładka książki Estera. Królewskie piękno
Angela Hunt Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Niebezpieczne piękności (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Niebezpieczne piękności (tom 1)
Znak Literanova
2020-03-09
2020-03-09
Joanna Jurewicz
religia romans historie biblijne Stary Testament powieść obyczajowa chrześcijaństwo

Ot, taka biblijna baśń tysiąca i jednej nocy. Książka ma niewiele wspólnego z prawdziwą historią. Jedyna historyczną postać to Kserkses, większość to postaci biblijne. Czy fabuła jest ciekawa? Dla mnie to tylko baju, baju do poduszki.

Książkę czytało się bardzo dobrze. Przypadł mi do gustu styl pisania autorki. Dużym minusem było zdradzenie głównego wątku w opisie z tyłu książki, który pojawia się dopiero w połowie książki. Dużym plusem jest wierność opisów z dostępnymi autorce pozycjami. Do książki z pewnością wrócę!

Niezwykła książka o niezwykłej kobiecie!
Los chciał, aby wychowana w żydowskiej rodzinie Hadassa pewnego dnia stała się piękną Esterą, która zawładnie sercem potężnego władcy Persji.
Pałacowe intrygi i opisy wystawnego życia na królewskim dworze zostały zestawione z silną wiarą bliskich Estery. Kobieta okazuje się być niezwykle dzielna, ale i sprytna. Jednak pod maską silnej kobiety skrywa się delikatna dziewczyna pragnąca jedynie, a może nawet aż miłości.

Niezwykła książka o niezwykłej kobiecie!

Książka niestety nie przypadła mi do gustu. Pozbawiona emocji, nudna i monotonna. Nawiązująca do postaci biblijnych. Niestety nie skruszyła mojego czytelniczego serca.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że jest to książka opisująca postacie historyczne i biblijne. Podczas lektury można trafić na faktyczne wydarzenia takie jak choćby podboje perskie w Grecji - wspomniane są bitwy pod Maratonem czy Termopilami. Śmiało można powiedzieć, że to gratka dla fanów historii.

Jednocześnie jest to historia o kobiecym wdzięku, pięknie, o sile, jaką emanują kobiety. Autorka, opierając się na kulturze perskiej i żydowskiej, a także wykorzystując historię, ukazała proces dojrzewania kobiety - od fascynacji pięknymi sukniami do życiowej mądrości i umiejętności poświęcenia się.

Historia ta jest świetnie opisana - czyta się ją z ogromną ciekawością i przyjemnością. Drastyczne wydarzenia (np.: nabijanie na pal) i królewskie zwyczaje (posiadanie haremu, bezwzględność) świetnie oddają realia starożytnego imperium.

Wydarzenia są opisane z perspektywy głównej bohaterki Hadassy oraz z perspektywy jednego z królewskich eunuchów - Charbony. Dzięki temu, że ten niewolnik jest stale obecny przy królu Kserksesie, możemy poznać wydarzenia, które mają bardzo duży wpływ na całość historii.

Jeśli lubicie książki z motywem historycznym i biblijnym, przekazujące wiele wartości, to jest to idealna lektura dla Was!

A gdy zwątpicie w swoją urodę, to wiedzcie, że w czyichś oczach możecie być najpiękniejsze.

Jednocześnie jest to historia o kobiecym wdzięku, pięknie, o sile, jaką...

Skończyłem czytać tę książkę z poczuciem niespełnienia. Dlaczego? Czyżby "Estera" okazała się kiepskim czytadłem? Nie. To bardzo dobra pozycja, która pozwoliła mi przenieść się do starożytnej Persji i przeżyć pełną nadziei przygodę dziewczyny, która staje się kobietą. Nie chcę tutaj zdradzać fabuły powieści, ale mogę powiedzieć jedno – Estera mnie zauroczyła. Nie w sensie romantycznym, nie o to mi chodzi. Po prostu pokazała mi ona, że kobiece piękno naprawdę istnieje. Skąd zatem poczucie niespełnienia? Z powodu tego, że ta przygoda tak szybko się skończyła.

Podobała mi się ta książka, chociaż smutnych, a nawet drastycznych momentów tutaj nie zabrakło.

Biblijne opowieści są wciąż żywe we współczesnej kulturze. Książka z pewnością jest formą przypomnienia antycznej historii Estery, jednak mało w niej faktów historycznych, więcej wykreowanej fabuły. Tytułowa bohaterka nijak ma się do swojego prototypu, jej zachowanie bywa męczące. Określenie książki "powieścią historyczną" jest zdecydowanie nad wyraz.

2028

Czasem lubię zagłębiać się w odległą przeszłość. Intrygują mnie zwłaszcza portrety kobiet Starego Testamentu.
Estera w tradycji żydowskiej jest kimś wyjatkowym, o którego życiu możemy się tylko domyślać. Jako jedna z niewielu kobiet zasłużyła się dla swojego ludu w czasach panowania perskiego króla.
Angela Hunt opisuje Esterę z perspektywy jej krewnego, zaufanego dostojnika królewskiego Mordechaja oraz wiedzącego o kuluarach pałacowej polityki naczelnego eunucha Charbony. Poznajemy Esterę, a właściwie Hadissę, jako młodziutką dziewczynę przed zamążpójściem. Jest świadoma marginalnej roli, jaką mają Żydzi w imperium perskim. Choć teoretycznie panuje rónouprawnienie wielu plemion, nieustannie toczy się walka o wpływy, a władca próbuje zapanować nad coraz to nowymi terenami.
Hunt stworzyła bogate tło historyczne, z dużą erudycją i swobodą odtworzyła słynne perskie pałace, świat haremów, opisała też działania królowej Wakszti, która stopniowo popadała w niełaskę u swego królewskiego małżonka. Wreszcie została oddalona, co dało asumpt wielu dostojnikom, by szykować swoją kandydatke na nową towarzyszkę życia króla.
To w dużej mierze Charbona pociąga za sznurki w tej wymagającej taktyki i dyplomacji grze, a upatrzywszy sobie tę piękną młódkę, zamierza osadzić ją na tronie. Dziewczyna poznaje obyczaje haremu, jest świadkiem fascynujących zakulisowych intryg, uczy się podbijać swym wdziękiem kapryśnego satrapę.
Towarzyszymy jej w procesie dorastania do roli królowej, właśnie to kobiece piękno i siła bohaterki decydują o wartości lektury. Dzięki plastycznym i rozbudowanym opisom wręcz możemy poczuć urok Orientu, poza tym powieść ma wiele walorów poznawczych, gdyż przybliża nam kulturę i obyczaje perskie. Autorka umiejętnie wplata w fabułę liczne podania i legendy, oraz wprowadza czytelnika w skomplikowany system wierzeń, w podstawy zoroastrianizmu i kultu Ahury Mazdy. Naświetla perskie dzieje i okoliczności dojścia Kserksesa do władzy.
Osią opowieści jest walka dobra ze złem, które usosabia demoniczny doradca królewski Haman. Z zawiści planuje on skompromitować Mordechaja przed królem oraz skazać na zagładę naród żydowski. Mimo multikulturowości i pozornych swobód obywatelskich, w imperium nadal dochodzi do tarć i prześladowań ze względu na odmienne systemy wartości i wyznawaną wiarę. Estera umiejętnie podważa kompetencje Hamana, obnaża makiaweliczność jego planu i podstępem obraca sytuację na korzyść swojego ludu. Widzimy jej zaufanie do Jahwe i plon, który przynosi. Narracja jest ciekawa, tematyka egzotyczna, ale dzięki talentowi literackiemu autorki świat perski staje się nam bliższy i bardziej zrozumiały. Z pewnością historia Estery jest warta rekomendacji i przypadnie do gustu wielu czytelnikom.

Angela Hunt opisuje Esterę z perspektywy jej krewnego, zaufanego...

Przepiękna powieść bardzo dobrze się czytało. Czytając przeniosłam się w świat królów niewolników. Powieść o pięknej mądrej kobiece która nawet będąc królową nie zapomniała czym jest przyjaźń rodzina dobro. Nie mogę się doczekać kolejnych książek z tej serii

• Powieść historyczna
  • Literatura piękna