rozwiń zwiń

Biedne istoty

Okładka książki Biedne istoty
Alasdair Gray Wydawnictwo: Poradnia K Ekranizacje: Biedne istoty (2024) literatura piękna
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Poor Things
Wydawnictwo:
Poradnia K
Data wydania:
2023-11-08
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Data 1. wydania:
1992-01-01
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367195959
Tłumacz:
Ewa Horodyska
Ekranizacje:
Biedne istoty (2024)
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Best European Fiction 2010 Inga Ābele, Naja Marie Aidt, David Albahari, Andrej Blatnik, Steinar Bragi, Juhani Brander, Stephan Enter, Antonio Fian, Josep M. Fonalleras, Jon Fosse, Georgi Gospodinow, Julian Gough, Alasdair Gray, Aleksandar Hemon, George Konrád, Peter Krištúfek, Valter Hugo Lemos, Deborah Levy, Cosmin Manolache, Christine Montalbetti, Giulio Mozzi, Orna Ní Choileáin, Mathias Ospelt, Wiktor Pielewin, Giedra Radvilavičiūtė, Julián Ríos, Penny Simpson, Goce Smilevski, Zadie Smith, Peter Stamm, Igor Štiks, Peter Terrin, Jean-Philippe Toussaint, Neven Ušumović, Elo Viiding, Ornela Vorpsi, Michał Witkowski
Ocena 6,0
Best European ... Inga Ābele, Naja Ma...
Okładka książki Literatura na świecie nr 7/1995 (288): Szkoci Bogdan Baran, George Mackay Brown, Douglas Dunn, Alasdair Gray, Magdalena Heydel, Alan Jackson, Kathleen Jamie, Jerzy Jarniewicz, Edwin Morgan, Edwin Muir, Jerzy Niecikowski, Katarzyna Osińska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, Maciej Świerkocki, Andrzej Szuba, Alexander Trocchi
Ocena 7,0
Literatura na ... Bogdan Baran, Georg...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Biały demon



1886 585 193

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
456 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
939
521

Na półkach:

Jestem absolutnie oczarowana i zachwycona tą książką. Nie dziwię się teraz, że Yorgos Lanthimos na jej podstawie nakręcił tak wspaniały i mądry film - ale tylko jedną z wersji tej historii. Bo w książce mamy różne opowieści, przedstawione z punktu widzenia kilku postaci. I to czyni lekturę jeszcze bardziej złożoną, fascynującą i zachęcającą do refleksji i dyskusji. A jest o czym rozmawiać. O pozycji kobiet, jak spostrzegana i tępiona w społeczeństwie jest ich seksualność, o odkrywaniu swojej tożsamości i miejsca w świecie, o przeciwstawianiu się męskim oczekiwaniom a spełnianiu własnych potrzeb, marzeń, ambicji.
Bardzo ciekawie przedstawione jest dojrzewanie Belli – od naiwności dziecka, z jego nieograniczoną ciekawością świata, potem poprzez „męskie nauki”, które oczywiście objaśniają jej świat, aż do własnych doświadczeń, kiedy to zdobywa swój własny, niezależny obraz rzeczywistości i nie pozwala już go sobie odebrać. Nie brakuje też w książce rozważań społecznych i politycznych – na temat ubóstwa, brytyjskiego kolonializmu, zacofania, braku dostępu do edukacji. Wyśmiewa epokę wiktoriańską, ośmiesza konserwatywnych mężczyzn, którzy chcą mieć władzę nad kobietami i przeciwstawia się z całą mocą archaicznej roli kobiety w społeczeństwie.
Tak, to literatura i feministyczna i cudownie „lewacka”. Na dodatek nie pozbawiona humoru, ciekawie skonstruowana, napisana potoczystym, zróżnicowanym językiem i niestety nadal aktualna.

Jestem absolutnie oczarowana i zachwycona tą książką. Nie dziwię się teraz, że Yorgos Lanthimos na jej podstawie nakręcił tak wspaniały i mądry film - ale tylko jedną z wersji tej historii. Bo w książce mamy różne opowieści, przedstawione z punktu widzenia kilku postaci. I to czyni lekturę jeszcze bardziej złożoną, fascynującą i zachęcającą do refleksji i dyskusji. A jest o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    885
  • Przeczytane
    523
  • 2024
    80
  • Posiadam
    75
  • Teraz czytam
    61
  • Legimi
    24
  • E-book
    12
  • Chcę w prezencie
    10
  • Ulubione
    9
  • Przeczytane 2024
    8

Cytaty

Więcej
Alasdair Gray Biedne istoty Zobacz więcej
Alasdair Gray Biedne istoty Zobacz więcej
Alasdair Gray Biedne istoty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także