Idoru

William Gibson Wydawnictwo: Książnica Cykl: Trylogia Mostu (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction
2011-02-07
Zbigniew A. Królicki
cyberpunk

Okładka książki Alien 3 Tamra Bonvillain, Johnnie Christmas, William Gibson
Ocena 6,6
Alien 3 Tamra Bonvillain, J...
Okładka książki Archangel William Gibson, Butch Guice, Tom Palmer
Ocena 10,0
Archangel William Gibson, But...

Ciekawie przedstawiony wątek wirtualizacji, jest to zdecydowanie najmocniejsza strona tej książki. Plus także za cały wykreowany świat. Kolejny raz jednak bohaterowie powieści zostali potraktowani po macoszemu, wątek fabularny także kuleje. Trudno oprzeć się wrażeniu, że zarówno bohaterowie jak i fabuła są tylko koniecznym dodatkiem do intrygującej wizji świata wirtualnego.

Zdecydowanie przyjemniejsza w czytaniu od Wirtualnych Świateł. Wątek główny jest w zasadzie pretekstem do prezentacji światku mediów przyszłości, gdzie bycie gwiazdą, a nawet osobą jest zależne od generowania odpowiedniego przesyłu danych. W tej materii Gibson dość trafnie przewidział kierunek rozwoju przepływu informacji i dezinformacji.

Jestem fanem Gibsona, ale książkę uważam za, co najwyżej, dobrą. Podchodziłem 2 razy. Prawdziwa wartość tej fabuły polega jednak na wyprzedzającej swoje czasy analizie i opisaniu pewnych zjawisk społecznej digitalizacji. I w tym przypadku autor nie rozczarowuje. W 1996 Gibson wizjonersko przewidział kolejny fenomen, z którym aktualnie mamy do czynienia, czyli tzw....

Nie mam nic nowego do do dodania od siebie, poza tym, że choć Idoru skończyła się lepiej od "Światła Wirtualnego", to jednak Światło miało ciekawsze opisy i klimat. Ale mogę zapewnić, że nie jest to - jak wskazuje błędnie opis - żadna kontynuacja "Mona Lizy Turbo" z trylogii Ciągu Gibsona ;)

Klasyczny Gibson. Kilka niezależnych wątków, bohaterowie spotykają się w finale. Dobry cyberpunk, narracja sprawniejsza niż w ”Mona Lisa Overdrive”.
Oczywiście część większej serii, tutaj to druga książka z trzech.

Pooooległam ..... Nie dałam rady. Ja fanka SF .... Sorry ale miałam wrażenie, że ta książka powstała tylko i wyłącznie po to żeby autor mógł popisać się językoznawstwem .... TO JUŻ WOLĘ SŁOWNIK JĘZYKA KOGNITYWNEGO DUUUUŻO CIEKAWSZY NIŻ TA KSIĄŻKA. Nie będę nawet udawać, że dobrnęłam do końca ... za grząskie bagno było po drodze. To pierwsza książka której nie przeczytałam...

Trochę słabsze niż Światło wirtualne - zobaczymy, jaki będzie trzeci tom...

Gibson w swoich powieściach dotyka fenomenu internetu, który, choć nie wygląda tak jak sieć w stworzonym przez niego świecie, jest tworem analogicznym. Wysnuwa wiele niezwykle trafnych obserwacji, które współczesnemu człowiekowi, zescalonemu niejako ze światem wirtualnym mogą się wydać aktualne i odświeżające czy nawet uświadamiające.

Osobnym aspektem, na który warto...

Prawdopodobnie moja ulubiona książka - i szczerze? nie jestem nawet wstanie wskazać dlaczego - po prostu chwyciła mnie i zauroczyła.
Typowe dla stylu Gibsona: pozornie niepowiązane zdarzenia łączą się w całość.
W całej trylogii świat jest troszkę mniej futurystyczny niż w typowym cyberpunku, jednakże idealnie to pasuje do prezentowanych problemów.

Fana książka polecam tym co lubią cyberpunk

• Fantastyka
  • Cyberpunk