Nietolerancja i zabobon w Polsce w XVII i XVIII wieku

Okładka książki Nietolerancja i zabobon w Polsce w XVII i XVIII wieku Bohdan Baranowski
Okładka książki Nietolerancja i zabobon w Polsce w XVII i XVIII wieku
Bohdan Baranowski Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
historia
Książka i Wiedza
1987-01-01
1987-01-01
czarownice nietolerancja historia XVIII XVII magia przesądy Polska

Książka świetna, mnóstwo przykładów ze źródeł pisanych, do których dołączono przypisy wyjaśniające trudniejsze terminy, dzięki czemu osoba niezaznajomiona z tematem, nie będzie miała problemu ze zrozumieniem. Mam jednak wrażenie, że jest za mało obszerna; przede wszystkim skupiono się głównie na XVIII wieku, a także na kwestiach ogólnych, społecznych.
Pomimo tego książka warta polecenia.

Pomimo tego książka...

Trochę lat ma i trąci myszką, ale na plus na pewno wypisy źródłowe wraz z czego brane itd. Dużo XVIII wieku, co jako badacz wieku poprzedniego ubolewam, ale i tak na plus. Pewnych rzeczy nie wiedziałem, inne czytałem w oryginale, nie ma się do czego przyczepić, a tematyka całkiem fajna

Jest to opatrzony komentarzami i wstępem zbiór tekstów źródłowych dotyczących prześladowania protestantów oraz postrzegania czarownictwa, jak i procesów kobiet posądzanych o czarownictwo w dawnej Polsce. Niektóre fragmenty (np. wypisy z „Nowych Aten” ks. Benedykta Chmielowskiego) czyta się jak dobrą literaturę piękną (jeśli weźmie się przy tym w nawias, czemu cytowane teksty w praktyce posłużyły...),inne (jak protokoły z przesłuchań i procesów o czary) z przygnębieniem i zgrozą, jeszcze inne (np. dotyczące ekscesów antyprotestanckich) raczej beznamiętnie.

Składnia staropolska bardzo utrudnia odbiór niektórych materiałów, są one jednak wszystkie, bez dwóch zdań, wartościowe dla wyrobienia sobie obrazu epoki i omawianych kwestii społecznych. Komentarze redaktorów wyboru są mocno stronnicze, więc też można chyba uznać, że nie przetrwały próby czasu.

Szkoda trochę, że niemal zupełnie pominięto problematykę Polski wschodniej (pojawia się dopiero na końcu, w relacji z procesu czarownic w Lubelskiem, w którą to sprawę pośrednio zamieszane były miejscowe, skonfliktowane ze sobą, rody szlacheckie),a część dotycząca nietolerancji wyznaniowej skupia się na niechęci katolików do protestantów i domniemanych wolnomyślicieli, pomija zaś zupełnie kwestię stosunku do ludności prawosławnej, żydowskiej i ormiańskiej, a także stosunku mniejszości wyznaniowych do rzymskich katolików.

Generalnie, warto przeczytać i polecam, choć jest to lektura dość trudna z uwagi na wspomnianą specyfikę staropolskiej składni, a po dużej części i słownictwa.

Bardzo dobra książka. Sporo odwołań do "twardych" źródeł historycznych, takich jak kroniki parafialne. Mimo wszystko autor przekazał we własnych wnioskach trochę niechęci w stronę instytucji Kościoła, ale jak wiadomo, każdy ma prawo do własnej opinii. Najzabawniejsze w całej książce są dwie historie: pierwsza o tym jak ojcowie zakonni wmówili kobiecie z Poznania, że może chodząc po domu odbyć pielgrzymkę do Jerozolimy, oraz 30 rad Benedykta Chmielowskiego jak rozpoznać siły nieczyste. Całość lektury czyta się przyjemnie, polecam.

• Biblioteka
  • Nowożytność
  • Słowianie, magia, folklor,
  • Mitologie, religie świata
  • Historia Polski - nowożytność
  • Błędy młodości (Czary-mary)

Dodaj cytat z książki Nietolerancja i zabobon w Polsce w XVII i XVIII wieku