Dzieci żydowskie oskarżają

Plejada
1993-01-01
1993-01-01
83-901-016-1-0
dzieci żydowskie żydzi wojna okupacja

Okładka książki Wśród przyjaciół i wrogów : poza gettem w okupowanym Krakowie Maria Hochberg-Mariańska, Peleg Mordecai
Wśród przyjaci... Maria Hochberg-Mari...

Jest wiele książek o Holokauście. Jednak to niewielkie wydawnictwo jest pozycją wyjątkową. To wybór oficjalnych protokołów zeznań dzieci żydowskich, którym udało się przetrwać wojnę na terytorium okupowanej Polski. Zeznania ocalonych zgromadzono bezpośrednio po wojnie.
Otrzymujemy przerażające świadectwo strasznych czasów, zapisane w formie pozbawionych literackich zabiegów, urzędowych dokumentów. Z zeznań rysuje się całe okrucieństwo wojny, widziane dziecięcymi oczyma - śmierć najbliższych, desperackie próby przetrwania, zło oprawców, strach postronnych świadków. Na kartach protokołów widzimy tragedię żydowskich ofiar, trudne do pojęcia okrucieństwo faszystów, ale także nienawiść i okrutne zło wielu Polaków, Ukraińców, a nawet zdradę Żydów wobec współbraci. Obok pojawiają się także przykłady bohaterstwa, miłosierdzia, dobrej woli i odwagi wielu osób, które ukrywały żydowskie dzieci.
Beznamiętny, faktograficzny charakter protokołów tylko wzmacnia porażający efekt, jaki wywołuje poznawanie kolejnych zeznań.
Ze współczesnej perspektywy Europejczyka naprawdę trudno zrozumieć, jak doszło do takiego upadku podstawowych humanistycznych wartości. Warto przeczytać, by nie zapominać jak delikatna warstwa etyki i kultury dzieli nas od bycia bestią.

Fragmenty pamiętników, protokoły.

• 1. BŚ
  • Wojna
  • Z wojną w tle
  • Tematyka żydowska

Dodaj cytat z książki Dzieci żydowskie oskarżają